Declaraţie bănăţeană privind regionalizarea


Musafir

/ #6

2013-04-07 19:26

Am fost realmente surprins de reactia multor concitadini orsoveni care neinformati fiind, erau pentru revenirea noastra in Banat ,dar ... n-au primit vizita initiatorilor petitiei , pentru semnarea acesteia. Din pacate nu pot nega lipsa de informatie a locuitorilor in privinta viitoarei apartenente regionale a zonei Orsova.
Ce reactie poti avea vis-a-vis de la cunoscutii de la care ai pretentii si care iti "ofera " un raspuns de genul : n-a venit nimeni pentru a-mi da semnatura pewntru revenirea noastra in Banat!!!
Sper in incisivitatea decizionalilor Banatului in revenirea acestui teritoriu banatean de care cu tristete si uneori lipsa de "optimism realist" s-au exprimat in diverse moduri: Nelu Craciun, Daniel Vighi, Mircea Rusnac.Personal cred ca cei mai sus mentionati sunt personalitati contemporane banatene care in articolele si demersurile facute inca din 2007 pentru acceptarea unui adevar istoric : <> condamna in termeni concludenti si argumente irefutabile, formalul si simulacrul din 1968 si probabil in 2013. In martie 1990 a existat un curent puternic al localnicilor pentru reintegrarea Orsovei in Banat : judetele abuziv desfiintate din 1952. Oponentii majoritari au fost cei din Resita pentru ca pierderea teritoriala era de neacceptat.Aceasta tendinta de reintegrare a noastra in Banat a fost curmata in timp de oamenii politici care din pacate INCA mai fac parte din personajele ciudate ale decidentilor contemporani. Daca viitorul apropiat imi va oferi sansa de a cunoaste macar pe unul din cei trei "bravi banateni", ma pot considera un norocos...