Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

cetateanul

/ #1438 sa l primiti pe ministrul Vosganian cum se cuvine..................

2013-02-26 22:23

Ministrul Vosganian dă ochii cu angajaţii Oltchim
Surse ministeriale susţin că prima tranşă de disponibilizări vizează 1.200 de angajaţi ai combinatului vâlcean
Autor: Marius JIANU

Sindicaliştii din Oltchim şi conducerea combinatului chimic se vor întâlni joi, 28 februarie, cu ministrul Economiei Varujan Vosganian, care şi-a anunţat vizita pe platforma chimică din Râmnicu Vâlcea. Vizita lui Varujan Vosganian este aşteptată cu interes atât de muncitorii din combinat, cât şi de autorităţile locale, la sfârşitul săptămânii trecute surse ministeriale precizând că o primă tranşă de disponibilizări, programată pentru perioada mai-iunie 2013, va viza 1.200 de angajaţi ai Oltchim.

Sindicaliştii ştiu doar varianta şomajului tehnic

Liderul sindicatului „Victoria” din combinatul chimic vâlcean, Corneliu Cernev, nu crede că ministrul va anunţa disponibilizări în cadrul companiei. „Câţi? 1.200, nu, nu cred aşa ceva! Poate este vorba de cei care intră în şomaj tehnic, dar nu cred să fie vorba de o cifră a disponibilizaţilor. Deocamdată nimic nu este foarte clar. Nu am discutat despre disponibilizări. În ceea ce priveşte intrarea în şomaj tehnic, se va proceda ca în anul 2012. Lunar, 1.200 de muncitori vor intra în şomaj tehnic, prin rotaţie. Eu sper ca discuţiile pe care le vom purta să fie despre reluarea activităţii în combinat”, a declarat liderul sindical tradator Cernev.