Nu desfiintati Muzeul Taranului Roman! Apel la solidaritate


Musafir

#126

2013-12-20 23:25

dacă e petiţie,guvernanţii trebuie să aducă explicaţii...nu petiţionarii!!!!!!!!!!!!

Musafir

#127

2013-12-21 01:30

Desfiintarea Muzeului ar fi unul din motivele pentru care sa ma intristez ca locuiesc in Romania!

Musafir

#128

2013-12-21 01:33

Țăranii români au luptat încă de la fundarea Principatelor pentru independența națională pe care au apărat-o cu eroism. Instituția Muzeului Țăranului Român din București trebuie să dăinuie cât va exista la Carpați și Dunăre o țară purtând numele de România.
Stefan Stoenescu, Ithaca, NY - USA

#129 Re:

2013-12-21 01:37


Musafir

#130

2013-12-21 04:27

Aceasta decizie seamana cu o sinucidere. Politrucii au uitat sau poate ca habar nu au de miezul cuvintelor lui Blaga care zicea ca "vesnicia s-a nascut la sat".

Musafir

#131

2013-12-21 07:23

„in 1996, Muzeul Taranului a primit Premiul pentru Muzeul European al Anului, ramanand, pana in ziua de astazi, SINGURA institutie muzeala DIN ROMANIA care a primit aceasta distinctie.”

„sunt imagini pe care castratii (care ne conduc)… nu le-au trait, nu le pot intelege si, prin urmare, le califica drept niste arhaisme barbare. Sa dispara! Din betivii, lenesii si nebunii satului se trag astia care ne conduc acum.
Neam de neamul lor n-a avut pamant, ca nu erau in stare sa-l munceasca. Nu stiu ce inseamna pamantul, cata liniste si cata putere iti da, ce povesti iti spune si cat sens aduce fiecarei dimineti si fiecarei seri. I-au urat intotdeauna pe cei care se trezeau la 5 dimineata si plecau la camp cu ciorba in sufertas. Pe toti gangavii si pe toti puturosii astia i-au facut comunistii primari, secretari de partid, sefi de puscarii (dupa ‘89 parlamentari, ministrii)…. Pe toti astia, care au neamul ingropat la marginea cimitirului, de mila, de sila, crestineste.”
Dan Puric

Musafir

#132

2013-12-21 07:41

ROMANIA,TREZESTE-TE!
roman

#133

2013-12-21 09:47

da, pastrati MTR , caci in cativa ani ( 50 -100) , despre romani se va vorbi la trecut, vor mai exista doar in cartea de istorie( daca !) si in muzeu!!!!!!
Nu degeaba se incearca a se crea confuzia intre rrom si roman !!!!!! Incateva sute de ani se va vorbi despre romani ca stramosi ai rromilor¡!!!!!!!!!!!!!!! De ce ma obliga sa-i spun rrom, daca in limba romana se spune tzigan ?in limba lor pot sa-si spuna cum vor, au impus acelas termen si in engleza, franceza,germana ? Nu, doar in romana!
Iar romanii se lasa atat de usor asimilati-manele, vocabular, comportament.......
Iar tara se vinde bucata cu bucata (la propriu)!!!!
Deci pastrati MTR-acesta este viitorul romanilor, o vitrina de muzeu.
..

Musafir

#134

2013-12-21 10:38

Observ că actualul guvern și-a cam propus să „bage în pământ"
tezaurul tradiției culturale românești. !mi mai amintesc eu de unul, Nicolaie Ceaușescu, care a vrut să desființeze liceele de muzică și arte plastice, pretinzând că în România ar fi „prea mulți greieri și prea puține furnici". Din fericire, cu asta nu i-a mers. Să sperăm că nici guvernului Ponta, cu actuala intenție privitoare la muzeu.

Musafir

#135

2013-12-21 10:54

Acest muzeu este o bucurie pentru oricine ii trece pragul. Intentia actualului guvern nu este altceva decat o sfidare impotriva noastra, a tuturor. Altele sunt strategiile care ar putea duce la reducerea cheltuielilor, nu comasarea unor muzee, care astfel isi vor pierde personalitatea si nu numai. Imi doresc din tot sufletul ca actiunea dv. sa reuseasca si sa impiedice "raul" care e pe cale sa apara.

Musafir

#136

2013-12-21 11:22

Sa nu indrazniti sa ne confiscati istoria! Cu ce vreti sa o inlocuiti,cu ce alte miselii?Pina cind va mai permiteti sa ne mutilati istoria si neamul?Plecati sau vedeti-va de treaba voastra daca niste idioti v-au tolerat sederea pe aici.

Musafir

#137

2013-12-21 13:05

Nu pot sa nu imi amintesc de premierul Ungariei,VICTOR Orban care, interesat de impunătoarea clădire din faţa Parlamentului, s-a gandit sa mute Muzeul Naţional de Etnografie al Ungariei pe insula Margareta(inundabilă), ca sa dea altă destinaţie tentantului edificiu.Atunci au semnat importriva toti etnologii din Ungaria dar si etnologi maghiari din Romania

Musafir

#138

2013-12-21 13:41

Sa ne ajute Bunul Dumnezeu pe noi ca natiune si pe fiecare in parte ca cetatean al acestei tari.
Sigur trebuie sa ne ajutam si singuri, ma rog ca divinitatea sa ne arate calea.

Corina M.

Musafir

#139

2013-12-21 14:41

E o rusine!

Musafir

#140

2013-12-21 14:48

Dn-ul Andrei Plesu, in emisiunea lui Robert Turcescu, si-a exprimat in mod genial parerea despre aceasta fantasmagorie scapata din ceata mintilor ministrilor VVP...
marina dumitrescu
Musafir

#141

2013-12-21 14:59

Să ne opunem cu hotărîre, demnitate și CONSECVENȚĂ tuturor formelor de distrugere sau ignorare a patrimoniului național - material și imaterial! Nu putem accepta cinismul istoriei care, la aproape un sfert de veac de la Sacrificiul din Decembrie 89, ne pune în fața unor replici derizorii ale actelor de sabotaj cultural puse la cale cu sînge rece de regimul comunist. Criza actuală nu reprezintă decît vîrful unui aisberg.


Musafir

#142 Re:

2013-12-21 15:06


Musafir

#143

2013-12-21 15:25

Daca desfiintati acest muzeu, este ca si cum ati darima casle bunilor si strabunilor vostri si ai nostri.

Musafir

#144

2013-12-21 18:04

Sa dea Dumnezeu un 2014 al intelepciunii si normalitatii. In seara asta, acum 24 de ani, mureau pe strazile Bucurestiului in frig primii tineri, rapusi de gloante. E prea minunat poporul asta si prea fara noroc la capitolul conducatori iubitori de tara.
Sarah Grant

#145 Destruction of MTR - an outrage

2013-12-21 18:18

This is yet another wilful act to destroy Romania's culture, already in the throes of what seems to be purposeful dismantlement. This most recent development was decided with not so much as a public debate. It is certainly not the first time museums are targeted. Greed (and that's what this is about) MUST NEVER triumph over culture and national identity, any more than it should over environmental safety, health, justice and basic human rights. Not today, not tomorrow. Not ever.

Musafir

#146

2013-12-21 18:26

Romania has a popular mythology of being a poor country. Romania is not a poor country. It was not a poor country under communism and it is still not a poor country today.The Romanian people have been impoverished due to corruption and bad leadership. As everyone in the government thrusts their hands deeper and deeper into the people's pockets, looking for spare change, they are attacking the museums, the historic buildings, whatever can make them more money to steal. Robbing the Romanian people of their money is one thing, robbing them of their history and culture is an altogether more serious crime.

Musafir

#147

2013-12-21 19:46

mi se pare mai mult decat normal ca acest muzeu sa ramana...eu mi-am facut practica de specialitate in facultate, in acest muzeu....

Musafir

#148

2013-12-21 19:49

Vatra neamului nu trebuie distrusa! Acolo sunt radacinile noastre! Ne plang bunicii!!! Ce rau face umanitatii dainuirea noastra?????????

Musafir

#149

2013-12-21 19:52

Tot ceea ce au infiintat regii si reginele noastre s-au dovedit valori durabile. Sa nu ne atingem de ele pana cand nu vom putea produce altele.

Musafir

#150

2013-12-21 20:43

Daca se desfiinteaza si Muzeul Taranaului Roman, atunci ce mai ramane din tara asta ? Parca se spunea despre cultura ca e ceea ce ramane, dupa ce ai uitat totul... Sau am uitat deja ?