STOP CLAUZE ABUZIVE IN CONTRACTELE DE CREDIT ALE ROMANILOR


Musafir

#126

2014-03-28 09:11

ma bucur ca exista cinava care sa lupte si pentru noi

Musafir

#127

2014-04-01 08:02

am si eu un credit imobiliar in euro din 2007.Cum aflu daca contractul are clauze abuzive?

Musafir

#128

2014-04-06 11:37

sa scapam o data de comisioane abuzive ne ia toti banii banca

Musafir

#129

2014-05-13 05:27

De ce trebuie sa dam in judecata bancile, pentru o clauza care este deja confirmata legal ca abuziva ?
In aceasta situatie trebuie sa se autosesizeze "Protectia consumatorului".
sectoristu65

#130 Re: Clientus captivus - noua forma de scalvie

2014-06-08 08:10

sectoristu65

#131

2014-06-08 08:24

Am luat de la BCR un credit de 17.500 RON pe un termen de 10 ani cu dobinda fixa suma finala de plata ajungind la 38.000 RON, cu ajutorul "milostiv" al BCR,va trebui sa mai platesc 2 ani,desi chitantele imi arata ca am ajuns la suma de 36.000 RON.Raportat la o rata lunara de 380-400 RON,in 2 ani ar trebui sa mai dau "camatarilor" de la BCR aprox.10.000 RON(comisionul de risc fiind de 6000 RON).Intrebarea este,mai ingrasam mult aceste capuse numite banci? Asta inseamna sa le dau inapoi aproape de trei ori suma,in care dracu tara din lumea asta mai traiesc asa bine parazitii de bancheri ? M-as inscrie bucuros intr-o asociatie impotriva abuzurilor bancare,astept un raspuns!

 

 


Musafir

#132

2014-07-03 18:00

clauza privind dobanda de referinta variabila este una pur potestativa. In contracte NU se indica care este modalitatea concreta prin care se calculeaza. Care este formula de calcul precisa. Care sunt elementele care se iau in considerare; d.ex. costul refinantarii etc.. Nu apar nicaieri in contract sau in conditiile generale.
sectoristu65

#133

2014-07-05 05:27

Am un credit in lei pe o perioada de 10 ani si conform chitantelor,mai am cam 3 rate lunare ca sa ajung la suma finala din graficul de rambursare calculat de BCR la acea data(2006),iar banca imi spune ca mai am de plata inca 2 ani,valoarea ar fi cca.30% cu dobinzi si "comisioane"incluse.Ideea ar fi umatoarea:daca la finalizarea totalului din grafic,nu le mai dau nici un ban,ce mi se poate intimpla,avind in vedere ca am fost atata timp un bun platnic si am achitat si porcariile de comisioane si dobinzi umflate,venite odata cu criza,firma la care lucrez a intrat in insolventa,salariile s-au redus la jumatate,iar cei de la BCR nu mi-au dat vreo varianta mai usoara de a aplati ratele,spunind ca asta este riscul cind iei credit pe 10 ani,dobinzile sunt mai mari(o suma "modica" sa zicem,suma imprumutata x 3).Daca mai exista cazuri ca al meu,poate mai schimbam niste pareri pe tema asta,cine stie daca in viitorul apropiat,nu se va intimpla si cu BCR,ce s-a intimplat si cu OTP ?!
sectoristu65

#134

2014-07-07 16:02

Am observat ca nu mai apare nici un comentariu vis-a-vis de subiectul clauzelor abuzive,asta inseamna ca romanii cu credite sunt multumiti.Ia sa dau eu o fuga pina la BCR,sa vedem,nu cumva au scazut dobinzile si comisioanele de la 17%,la 2%,nu de alta,dar nu vreau sa fiu rautacios cu"prietenii mei"de la BCR care m-au impins in hazna si m-au calcat si pe cap sa ma scufund de tot(daca am gura plina cu cacao,normal ca nu o sa mai pot spune adevarul)!!!BIIH!
sectoristu65

#135 Re:

2014-07-07 16:34

#1: Loredana -

Buna seara doamna Loredana,sunt putini cei care se ridica impotriva bancilor,pt.ca ele sunt aparate de legile elaborate de Fratia Hotilor(Guvern-FMI-BNR-ARB)si nu in ultimul rind,cireasa de pe tort-unii judecatori "deveniti brusc sensibili in a apara aceste institutii neajutorate"si am inteles ca cei mai"sensibili si onesti magistrati" sunt in Bucuresti.Sper sa fim si noi muritorii de rind auziti de cine trebuie si sa eradicam daunatorii acestia,numiti banci(ex.BCR,cel mai infectios daunator).           O seara linistita si frumoasa sa aveti si multe succese alaturi de consiliul ACCBAR!

 

Adriana

#136 Proces clauze abuzive VB

2014-07-11 06:51

Se strang randurile pentru un nou proces colectiv - clauze abuzive VB.
Doritorii se pot inscrie la aceasta adresa:

https://docs.google.com/forms/d/17aFbIIQq4ryr5vQ29EdwfEZlkY5XxoEOfHBcJ1rwkuY

doar dupa ce isi vor fi facut cont pe grupul clientilor Volksbank,

adica aici: http://finance.groups.yahoo.com/group/ClientiVB_Bucuresti/

Precizari:

nu conteaza localitatea de resedinta, puteti fi din orice colt al tarii;
nu se accepta clienti aflati in executare silita;
nu se accepta persoane care au semnat contracte de tranzactie;
numar minim inscrisi: 50, numar maxim inscrisi: 250.
sectoristu65

#137 Re: Proces clauze abuzive VB

2014-07-14 16:19

#136: Adriana - Proces clauze abuzive VB

Buna seara Adriana,vad ca inca nu s-a stins flacara dreptatii,cel putin pt. clientii de la Volksbank,dar noi cei de la BCR,ce facem,ca astia ne maninca de vii,acesti vampiri sugatori de...bani!


Musafir

#138

2015-01-23 20:43

si eu sunt in aceasta situatie cu francul elvetian

Musafir

#139

2015-01-25 17:22

Halal sponsori. Si restul de media ? Obligatia conform legii de a scoate la inaintare ANPC care are ca obiectiv al existentei lor (cum isi justifica existenta ?) prevenirea si eliminarea acestor "neajunsuri". Sa nu uitam ca este bratul guvernului pe acest domeniu. De fapt guvenul (guvernele) cu acolitii lor sunt singurii consumatori in tara asta...

Musafir

#140

2015-02-12 05:22

Nu se poate asa ceva, bancile spun ca trebuie respectat contractul, cand au de luat saci de bani din cresterea CHF, dar la schimbarea "comisionului de risc" (care e de fapt dobanda mascata) in "comision de administrare", contrar OUG 50, se fac ca ploua si ne iau in continuare banii. Ce dracu sa negociezi cu nebunii astia, care de fapt nu respecta nimic. Merita sa li se distruga imaginea definitiv si sa intre in faliment.


Musafir

#141

2015-08-03 13:17

Ma declar sustinatoare in lupta privind clauzele abuzive din contractele de credit, eu insumi fiind o victima a unei banci cu care am semnat un contract de credit de consum in anul 2007.

Adina Serban

Musafir

#142

2016-01-10 17:46

Sa eliminati din toaye contractele

Musafir

#143

2016-03-09 20:32

Eliminarea clauzerol abuzive din contractele in derulare.