IRIS cu CRISTI

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția IRIS cu CRISTI

Maria

#1

2012-08-31 14:11

Respect decizia lui Cristi Minculescu de a se retrage. Ideea petitiei a venit doar din dorinta de a-i arata cati fani mai are trupa. Si, cine stie, poate se va razgandi. Orice s-ar intampla dupa ultimul spectacol IRIS cu CRISTI, eu stiu ca i-am admirat pe toti si-i felicit pentru tot ce au facut impreuna. Familiei Minculescu sanatate multa si toate urarile de bine !
Agu

#2

2012-08-31 14:36

Pentru mine Cristi Minculescu e un zeu ! Un supraom caruia ii datorez multe multumiri pentru ca m-a hranit spiritual in perioada cand Romania era in frig , infometata si in intuneric ! Pentru toate acestea am devenit un fan Iris , un nume care pentru mine a devenit peste ani un ,, nick name " pe care l-am folosit pe site-uri , un nume pe care l-as fi dat viitoarei mele fiice ! Am fost langa Iris la peste 50 de concerte si am cantat cu ei piesele la care versurile lor sunt ca ,, Tatal Nostru " pentru mine . Cu atat mai mare este durerea mea la plecarea lui Cristi ! Spuneam odata ca la moartea lui se va rupe ceva in mine !! Iata ca Minculescu a murit prematur ! Si-a dat duhul in tacere , departe de cei care l-au iubit zeci de ani . Vreau sa-i spun ca a fost singurul a carei muzica nu am ,,pirat-o ", cumparandu-mi cu bani viniluri , casete sau cd-uri ! Consider ca a spus la nervi ca ,, astia nu au umplut National Arena " dar tin sa-i reamintesc ca nici macar Judas Priest nu a strans in Romania mai mult de 12 000 de fani !! Consider plecarea lui Cristi de la Iris ca o dezertare si o fuga miseleasca din fata oamenilor care l-au respectat si iubit atata timp ! Un simplu interviu evaziv si confuz la Rock Fm nu poate fi motivatia plecarii de la Iris ! Nu mai spun decat atat : Cristi Minculescu , revino-ti !!
Alex

#3

2012-08-31 15:01

Am crescut cu IRIS, l-am divinizat pe Cristi, muzica lui mi-a calauzit adolescenta. In casa noastra se asculta IRIS de cand ma stiu, iar despre Cristi Minculescu se vorbeste cu respect si exaltare. Acum insa mi se frange inima cand pun un cd si ii aud vocea. Ce va fi IRIS fara Cristi? Recunosc talentul celorlalti membri ai trupei, dar sa recunoastem fara ipocrizie, cand spunem IRIS, spunem Cristi Minculescu, in primul rand. Mi-e teama ca o parte din mine dispare o data cu destramarea IRIS (da, eu o concep ca pe o destramare).
Pe de alta parte, il inteleg pe Cristi. Nu-i usor sa faci muzica de calitate de mai bine de trei decenii si sa vezi ca la concertele tale vin mai putini fani decat la concertele unor obscuritati. Dar el stie prea bine ce fel de oameni vin la concertele IRIS si cine se inghesuie sa-i asculte pe indivizii lipsiti de talent care apar zilnic pe prima pagina a revistelor! El cunoaste diferenta de intelect si cultura intre cele doua categorii!
Acum insa nu ne ramane decat sa-i demonstram ca suntem multi, mai multi si mai aprigi decat ne stia el... si sa ascultam cu tot sufletul melodiile lor sfasietoare.