Transfer la cerere martie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Transfer la cerere martie 2012


Musafir

#26 Re: Modificari ....

2012-02-06 08:18

#8: - Modificari .... 

 

Precum treburile tarii nu se reglementeaza prin ordonante (adica eu, executivul, legiferez ce/cum/cand se face/nu se face un lucru - ceea ce este opusul statalitatii democratice!), un domeniu nu se reglementeaza prin ordine de ministru (care frevent ignora/completeaza/interpreteaza/depasesc cum vrea ministrul legea si, de fapt, exprima un absolutism discretionar - ceea ce e cu atat mai periculos cu cat ministrul e nestiutor, fara experienta, din alta lume, executatnt umil, da semne de nesanatate...)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Musafir

#27 Re:

2012-02-06 08:22

#10: -  

 

Precum treburile tarii nu se reglementeaza prin ordonante (adica eu, executivul, legiferez ce/cum/cand se face/nu se face un lucru - ceea ce este opusul statalitatii democratice!), un domeniu nu se reglementeaza prin ordine de ministru (care frevent ignora/completeaza/interpreteaza/depasesc cum vrea ministrul legea si, de fapt, exprima un absolutism - ceea ce e cu atat mai periculos cu cat ministrul e nestiutor, fara experienta, din alta lume, executatnt umil, da semne de nesanatate...)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

invitat

#28

2012-02-06 08:23

Precum treburile tarii nu se reglementeaza prin ordonante (adica eu, executivul, legiferez ce/cum/cand se face/nu se face un lucru - ceea ce este opusul statalitatii democratice!), un domeniu nu se reglementeaza prin ordine de ministru (care frevent ignora/completeaza/interpreteaza/depasesc cum vrea ministrul legea si, de fapt, exprima un absolutism - ceea ce e cu atat mai periculos cu cat ministrul e nestiutor, fara experienta, din alta lume, executatnt umil, da semne de nesanatate...)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Socrate cel Tanar

#29 Re: Re: Modificari ....

2012-02-06 08:38

#26: - Re: Modificari .... 

 Dregatorul, adica slujbas al statului (de orice nivel ar fi el) trebuie sa raspunda intr-o zi daca nesocoteste legea statului, ignora legea statului, incalca legea statului, nu aplica intocmai legea statului...

Nu STATUL este vinovat atunci cand nu se respecta sau nu se aplica vointa societatii intr-o privinta (concretizata in lege, politica, optiune etc.) si cu gestionarea careia a fost imputernicit Statul. Vinovati sunt servantii statului, dregatorii lui care confisca statul ca instrument si-l folosesc in interesul propriu (privat sau public, dar ignorandu-se vointa societatii).

Politica educativa si alocatia bugetara pentru invatamant sunt exemple in sensul de mai sus. Mai exista si altele, desigur.

Vom fi ceea ce ne dorim numai atunci cand conducatorii nostri (guvernantii, administratorii, gestionarii, managerii etc.) vor raspunde pentru nesocotirea vointei societatii cu a carei implinire a fost imputernicit Statul. Inclusiv legiferarea stramba, legea care se abate de la angajamentul cu care s-au castigat alegerile, inseamna culpa. Imprejurarile exceptionale nu scuza abaterea de la angajament, intrucat, in astfel de conditii, se impune schimbarea angajamentului - adica ...inapoi la popor, pentru a i se cere votul pentru o alta politica, una de criza, de exemplu. Altfel, nu traim in democratie!!!!!


Musafir

#30

2012-02-06 09:29

sa nu ne ingraditi drepturile.rusine sa va fie!.si asa salariile sunt cele mai mici!lasati macar pretransferul!!

Musafir

#31

2012-02-06 09:59

SA LUPTAM PT. DREPTURILE NOASTRE...SA NU NE MAI LASAM CALCATI IN PICIOARE DE INCOMPETENTA!

Musafir

#32

2012-02-06 10:33

20 de ani am sustinut examene de titularizare
si anul trecut, dupa ce am absolvit si alta facultate, am reusit sa ma titularizez in etapa a doua(a existat un post pe tara)....iar acum sunt obligata sa renunt pentru ca postul meu este in alt judet(la 700km!)
.Cand m-am titularizat exista pretransferul in L.E.N. si consider ca trebuie sa beneficiez de legea care era valabila in momentul titularizarii!

Musafir

#33

2012-02-06 14:07

E strigator la cer. Sunt titulara cu 13 ani vechime, grad I, am terminat PIPP cu dubla specializare si nu pot trece de pe postul de educatoare pe cel de invatator (post existent la noi in scoala) decat in urma unui concurs. La ce-mi foloseste dubla specializare daca trebuie sa sustin concurs de titularizare? Cea mai MARE tampenie!!! Poate ne aude cine trebuie.
Nicusan Teodora

#34 Buna!

2012-02-06 14:13

Sunt de acord cu voi si nu mi se pare corect desfintarea transferului si a detasarii. Trebuie sa luptam pt. noi si drepturile noastre....
Musafir

#35 Scoala

2012-02-06 14:45

E rusinos ce se intampla, titularii sistemului sunt pusi in situatii extreme!Noi, cei care am invatat si ne-am titularizat cinstit! De ce va bateti joc de munca noastra? Ce sanse avem oricare dintre noi sa mergem intr-o scoala pt un nou post si sa fim sustinuti de CA si de director?? CNU era un concurs pt cei capabili, probabil asta deranja!!

Musafir

#36

2012-02-06 14:57

Anul asta imi doream transferul la oras.Acum sunt blocata intr-un sat

Musafir

#37

2012-02-06 16:36


viorica # 37

Lasati macar pretransferul.Multi vor pleca din invatamant, o parte din noi mai avem parinti care sunt imobilizati la pat. Fac naveta de 50 km dus si 50 km intors. Cine mai are grija de parinti ,cand sa -ti pregatesti documentatia si pentru a doua zi. Sunt si educatoare .

Musafir

#38

2012-02-06 18:21

Fiecare salariat ar trebui sa aiba posibilitatea sa se mute cu serviciul cat mai aproape de locuinta de domiciliu,ci nu sa stai legat de un post pe care a trebuit sa-l ocupi pentru ca nu ai avut alta solutie.

Musafir

#39

2012-02-06 18:49

credeti ca in aceasta instabilitate in care se afla tara vom mai avea vreo sansa sa ne detasam in acest an???

Musafir

#40

2012-02-06 19:38

Trebuie sa facem ceva, noi. Eu nu mai pot avea incredere in nimeni. La noi in scoala si liderul de sindicat e pus de primar, iar noi care am venit prin concurs si nu suntem din localitate ni s-a transmis ca orIcat am munci se va avea grija de beizadele... Asa ca numai prin transfer pot sa plec. Voi merge pana la capat. E un drept......

Musafir

#41

2012-02-06 20:48

Trebuie sa luptam pentru drepturile noaste , nu trebuie sa ne fie frica .Suntem prea multi .

Musafir

#42 Re: Eu am trecut de pe postul de inv. pe cel de prof. in cadrul aceleiasi scoli.Ana

2012-02-06 21:08

#33: -  

 


Musafir

#43 Re:

2012-02-06 21:09

#33: -  

 


Musafir

#44

2012-02-07 00:02

MI SE PARE LOGIC SA TE POTI TRANSFERA DIN DIFERITE MOTIVE.OCUPI UN POST, DAR LASI UN POST... DECI PE CINE INCURCA?

Musafir

#45

2012-02-07 04:37

Nu este corect sa nu existe transfer si/sau detasare

Musafir

#46

2012-02-07 07:10

Sper ca se va numi un nou ministru si va da o ordonanta de urgenta.Liderii de sindicat sa profite acum de aceasta oportunitate!


Musafir

#47

2012-02-07 08:42

Doresc sa se rezolve transferurile deoarece nerezolvarea acestora ingreuneaza bunul mers al sistemului de predare in invatamant.

Musafir

#48

2012-02-07 09:13

Nu pot sa inteleg de ce au scos etapa pretransferului. La acea sedinta se prezentau persoane care doreau apropiere de domiciliu. Era o sansa pentru a nu mai face naveta si, implicit, pentru a fi mai eficienti. Inca mai este timp sa se schimbe, cred...

Musafir

#49

2012-02-07 09:16

Sper sa se rezolve favorabil

Musafir

#50

2012-02-07 11:51

Ideal ar fi ca Funeriu sa plece...si sa-si ia si legea cu el.....ca doar si-au asumat raspunderea pe ea. Noi nu o vrem! Au creat degringolada in sistem. Ce fac sindicatele, dorm? Ar trebui sa luam atitudine, sa iesim cu totii in strada si sa ne strigam nemultumirile. Asteptam cu prea multa pasivitate sa ni se intample ceva bun. Din pacate, in Romania functioneaza modelul: "Pleaca ai nostri/ Vin ai nostri".