Transfer la cerere martie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Transfer la cerere martie 2012


Musafir

#226

2012-05-08 18:32

Haideţi să-i scriem doamnului Ioan Mang - noul ministru al Educaţiei –prin care să-L rugăm să reintroducă pretransferul la cerere deoarece este un drept al nostru al titularilor şi aduc urmatoarele argumente in acest sens:
Eliminarea pretransferului din învăţământul preuniversitar este o mare greşală şi un abuz. De exemplu eu sunt profesor titular, pe o catedră de istorie, la un liceu şi doresc să mă transfer tot pe liceu, tot pe catedră de istorie. M-am titularizat prin Examen Naţional de Titularizare. Nu este corect să nu mi se dea voie sa mă transfer pe nivelul de învăţământ pe care sunt titular şi pe aceeaşi specialitate la care am dat concursul. Nu schimb nici materia la care am dat examenul şi nici nivelul de învăţământ. Nu suntem trataţi în mod egal de Noua Lege a Educaţiei. De exemplu colegii care sunt în restrângere de activitate au dreptul să se transfere de pe post de învăţător, pe post de profesor, dacă au studii absolvite între timp, iar la alţii li se dă dreptul să schimbe şi materia pe care o predă. Atunci spun cu certitudine că este un abuz că nouă celorlalţi titulari nu ni se dă dreptul la pretransfer, măcar pe materia de predare pe care ne-am titularizat şi pe acelaşi nivel de învăţământ. Este deja o discriminare. Nu este corect să nu se mai recunoască un concurs luat la nivel naţional, mai ales că unii suntem titulari la 100 km distanţă de casă. Aşa sunt ajutaţi profesori şi sunt respectate drepturile lor?. Pentru că este un drept al nostru pretransferul, deoarece am dat un concurs cu recunoaştere la nivel naţional. Examenul l-am promovat şi postul l-am obţinut în urma multor ore de studiu. Titularii nu mai avem drepturi deşi le-am câştigat prin muncă cinstită. Suplinitorii se pot titulariza în baza articolului 253, dacă au luat o nota peste 7 la titularizare, dar si noi titularii am luat peste 7 doar că noua nu ne mai recunoaste nota si munca, ca la suplinitori.
Nu este cu nimic mai corect un examen local decât unul naţional, ba chiar pot apărea suspiciuni asupra sa daca este în şcoală. Iar dacă am luat postul prin Concurs Naţional este normal să îmi fie recunoscută titularizarea în orice şcoală din ţară

Musafir

#227

2012-05-08 20:29

Ar trebui sa se faca ceva cat se poate de repede. A inceput deja sustinerea probelor practice. Numai o ordonanta ar putea schimba aceasta bataie de joc.


Musafir

#228

2012-05-09 21:34

Stie cineva concret care este adresa la care i se poate scrie d-lui ministru?.Poate daca-i scriem mai multi v-om fi ascultati. Haideti sa-i scriem sa-L rugam sa reintroduca pretransferul/transferul la cerere
Mona

#229 Re:

2012-05-11 21:33

#228: -

Le-am scris eu ...acum vreo luna de zile, iar raspunsul a fost ca singura solutie este sa fac schimb intre titulari. Problema este ca eu sunt titulara in Botosani, iar vara trecuta m-am casatorit in Buftea si m-am detasat la cerere aici (pt. ca deja ratasem perioada de transferuri) , pe un post VACANT.  Pe cine, Doamne iarta-ma, sa gasesc eu sa trimit la Botosani, pentru ca eu sa pot ramane aici?? Plus ca le-am explicat clar ca postul pe care sunt detasata este VACANT,  deci cu cine sa fac schimb?!? Culmea ironiei este ca eu sunt titulara si nu m-am putut transfera pe postul asta pe care am fost detasata, iar acum stau si privesc cum altii, suplinitori, dau examen pentru postul care ar fi putut sa fie al meu, daca se pastrau transferurile. E culmea nesimtirii sa aiba prioritate suplinitorii in fata titularilor!


Musafir

#230

2012-05-11 21:43

Da, dar acum o luna era alt ministru, acuma s-a schimbat puterea. Mai sus aveti si argumentele care puteti sa i le dati.

Musafir

#231

2012-05-12 13:14

prieteni tot ce se poate face la momentul acesta este sa asteptam pana dupa examenul din 2 august si dupa aceea poate se vor da drumul la detasari pe ce a mai ramas .....................bafta tuturor

Musafir

#232

2012-05-15 00:23

Nu poate nimeni care este din Bucuresti sa mearga in audienta la ministru ca sa-i explice necesitatea si motivele reintroducerii transferului la cerere?
Guvy

#233

2012-05-15 00:24

Am nevoie de ajutor!! Am o cumnata care in momentul acesta se afla in italia! Acum aproximativ 2 ani, lucra in Napoli, a cunoscut un barbat de alta nationalitate (de undeva din Africa) , au inceput o relatie, din care a rezultat un copil, care a fost recunoscut de tatal acestuia! Tatal copilului are ceva probleme cu legea in Itali (asa cred) , nu vrea sa semneze hartiile necesare ca ,cumnata mea impreuna cu copilul sa poata veni in Romania! Familia din tara, cat si ea, doreste sa vina cu copilul in Romania, deoarece in Italia au o viata grea si chinuita in mare parte din cauza tatal copilului si concubinul cumnatei mele! Spuneti-mi ce se poate face pt a rezolva aceasta situatie de a aduce o femeie impreuna cu copilul ei in Romania! Multumesc anticipat! Mail : guvynet@yahoo.com
Anonim

#234

2012-05-18 01:15

Aceasta este adresa de blog la care putem sa-i scriem ministrului Liviu Pop si sa-i cerem sa reintroduca pretransferul la cerere
Adresa este: http://liviumarianpop.blogspot.com/

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-05-18 04:46



Musafir

#236

2012-05-18 09:40

Haideti sa-i scriem d-lui ministru Liviu Pop despre necesitatea transferului si a detasarii pe blogul sau si nu numai acolo.D-l pare a fi cel mai in tema cu situatia noastra. Cu cat îi scriem mai mulţi,cu atat va fi mai receptiv si va semna un ordin al ministrului. Eu am facut lucrul acesta, asa ca va rog si pe dvs. sa faceti acest lucru.

Musafir

#237 Re: Incalcarea drepturilor omului

2012-05-18 22:28


Musafir

#238 Re: Re:

2012-05-19 10:58

#229: Mona - Re:

Draga Mona aceasta este dresa la care poti sa-i scrii noului ministru

http://liviumarianpop.blogspot.com/2011/10/metodologie-de-miscare-de-personal-2012.html


Musafir

#239

2012-05-23 23:44

Sa-i scriem d-lui ministr dar si sindicatelor ca sa intervina la minister sa ni se dea dreptul la pretransfer.Aceasta este adresa d-lui lider de sindicat Simion Hancescu http://simionhancescu.blogspot.com/
Ar trebui sa -i scriem si dansului sa lupte pt drepturile noastre

Musafir

#240

2012-05-29 16:43

Funeriotii au vrut sa ne lege de glie.

Musafir

#241 Re:

2012-05-30 00:04

#240: -

Puteti scrie direct pe adresa d-lui secretrar de stat Fedorca , dansul raspunde de invatamantul preuniversitar, ii puteti solicita si dansului reintroducerea de urgenta a pretransferului. Adresa este următoarea:

stelian.fedorca@gov.edu.ro

 

 


Musafir

#242

2012-06-07 18:21

Vesti bune !!! Noua ordonanta (OUG nr. 21/2012 - modificarea si completarea Legii educatiei nationale nr. 1/2011)prevede posibilitatea pretransferului si a detasarii:
La articolul 252, dupa alineatul (4) se introduc doua noi alineate, alineatele (5) si (6), cu urmatorul cuprins: „(5) Cadrele didactice titulare in sistemul de invatamant preuniversitar beneficiaza, la cerere, de pretransfer consimtit intre unitatile de invatamant preuniversitar. Pretransferul este etapa de mobilitate a personalului didactic din invatamantul preuniversitar in cadrul careia un cadru didactic titular in sistemul de invatamant preuniversitar, la cererea acestuia, poate trece de la o unitate de invatamant preuniversitar cu personalitate juridica/conexa la o alta unitate de invatamant preuniversitar cu personalitate juridica/conexa, cu pastrarea statutului de cadru didactic in sistemul de invatamant preuniversitar
(6) Pretransferul se realizeaza in aceeasi localitate, in localitatea in care isi are domiciliul cadrul didactic titular in sistemul de invatamant preuniversitar sau pentru apropiere de domiciliu, conform metodologiei elaborate cu consultarea partenerilor de dialog social si aprobate prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului.”

. Dupa articolul 254 se introduce un nou articol, articolul 2541, cu urmatorul cuprins: „Art. 2541. -
(1) Personalul didactic titular in invatamantul preuniversitar poate fi detasat in interesul invatamantului, cu acordul sau, pentru ocuparea unor posturi din unitati/institutii de invatamant si unitati conexe, la solicitarea acestuia, precum si pentru asigurarea pe perioada determinata de cel mult un an scolar a conducerii unitatilor de invatamant, unitatilor conexe ale invatamantului preuniversitar, inspectoratelor scolare si caselor corpului didactic si a functiilor de indrumare si de control in inspectoratele scolare. Detasarea in interesul invatamantului se realizeaza conform metodologiei elaborate cu consultarea partenerilor de dialog social si aprobate prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului
(2) Detasarea la cerere a personalului didactic titular in invatamantul preuniversitar se realizeaza prin concurs sau concurs specific, conform metodologiei elaborate de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului. Detasarea la cerere a personalului didactic titular in invatamantul preuniversitar se realizeaza pe o perioada de cel mult 5 ani scolari consecutivi, cu pastrarea calitatii de titular in invatamantul preuniversitar
(3) Asigurarea conducerii unei unitati de invatamant preuniversitar particular, pana la organizarea concursului, dar nu mai mult de sfarsitul anului scolar, se poate realiza de cadre didactice care se disting prin calitati profesionale, manageriale si morale, dupa cum urmeaza:
a) prin numirea in functia de conducere de catre conducerea persoanei juridice finantatoare, la propunerea consiliului de administratie al unitatii de invatamant particular, a unui cadru didactic din cadrul unitatii de invatamant respective sau a unui cadru didactic pensionat; actul de numire se aduce la cunostinta inspectoratului scolar pe raza caruia isi desfasoara activitatea unitatea scolara;
b) prin detasarea in interesul invatamantului a cadrelor didactice titulare in invatamantul preuniversitar de stat sau a cadrelor didactice titulare in alte unitati de invatamant particular, la propunerea conducerii persoanei juridice finantatoare si cu acordul scris al persoanelor solicitate, prin decizie a inspectorului scolar general.”


Musafir

#243

2012-06-09 13:48

felicitari DOMMNULE MINISTRU AVETI TOATA CONSIDERATIA SI RESPECTUL NOSTRU .....BAFTA MULTA

Musafir

#244

2012-06-10 12:23

Sa speram ca sedinta de pretransfer o sa fie in calendar inaintea celei de titularizare, altfel pretransferul nu ne ajuta la nimic anul acesta in conditiile in care posturile or sa fie luate

Musafir

#245

2012-06-11 18:27

Aveti mare dreptate. Dupa titularizare ce posturi vor mai ramane oare? Ce facem cei care ne-am inscris la concurs?







Musafir

#246

2012-06-12 22:55

Puteti scrie direct pe adresa d-lui secretrar de stat Fedorca , dansul raspunde de invatamantul preuniversitar, ii puteti solicita si dansului reintroducerea de urgenta a pretransferului. Adresa este următoarea:

stelian.fedorca@gov.edu.ro
Aceasta este scrisoare scrisa de mine
Stimate Domnule Stelian Fedorca am văzut pe net că circulă tot felul de zvonuri cum că anul acesta ar fi sesiunea de pretransfer doar după titularizare. Atnuci nu văd ce rost ar mai avea pretransferul anul acesta în condiţia în care posturile or să fie deja ocupate. Vă rog mult de tot în nume personal dar şi în numele multor titulari care vor să se transfere să faceţi tot posibilul sa îl convingeţi pe Domnul Ministru să pună în Calendarul Mişcării Personalului Didactic şedinţa de pretransfer la cerere înaintea celei de titularizare, pentru că noi titularii oricum lasăm posturi vacante în urma pretransferului, altfel reintroducerea pretransferului nu ne ajuta cu nimic în condiţia că posturile v-or fi ocupate. Nu mi se pare normal ca titularii sistemului să fim obligaţi să mai dam odată examen de titularizare pentru a lua un post liber dacă tot suntem titulari ai sistemului. Gândiţi-vă ca mulţi titulari nici nu s-au înscris la examenul de titularizare de anul acesta deoarece nu au vrut să îsi piardă titularizarea în sistem şi nici nu au avut încredere în examenul ce trebuia dat la nivel de şcoala cum prevedea înainte LEN. Puneţi-vă în locul nostru. Timp mai există să introduceţi o sesiune de pretransfer la cerere pâna la titularizare, totul este legat acuma de înţelegere şi bunăvoinţă. Sau chiar dacă şedinţa de pretransfer are să fie în august măcar să fie înaintea celei de titularizare iar posturile eliberate la pretransfer pot fi date la titularizare. Rămân cu speranţa că ne veţi înţelege şi ajuta şi de data aceasta. Vă mulţumesc anticipat şi aştept răspuns prin ceva concret în Calendarul Mişcării Personalului Didactic

Musafir

#247 Re: Re:

2012-06-12 22:58

#229: Mona - Re:

Draga Mona poti sa scrii pe adresa d-lui Secretar de Stat stelian Fedorca, dansul se ocupa de invatamantul preunivesitar Adresa este aceasta

stelian.fedorca@gov.edu.ro

Musafir

#248

2012-06-14 09:08

Normal este sa ni se dea voie sa ne transferam fara nicio problema, la nivel national,titularilor sistemului de invatamant, indiferent de liceu,sc.generala/urban-rural:pentru ca si cel care s-a titularizat la scoala generala si cel care s-a titularizat la liceu in mediul urban sau rural a sustinut acelasi examen. Sa nu dea voie sa treaca de pe o disciplina pe alta decat prin examen, sa dea dovada ca stapaneste disciplina respectiva.Un invatator face si el facultate pe calculator si apoi trece la liceu- inadmisibil!
Cu stima un cadru didactic!

Musafir

#249

2012-07-04 20:58

Haideţi să-i scriem Doamnei Ministru Andronescu să o rugăm să modifice in Calendarul Mişcării Personalului Didactic data sedinţei de pretransfer şi să o pună înaintea celei de titularizare , altfel pretransferul nu ne ajuta la nimic anul acesta in conditiile in care posturile or sa fie luate deja de către suplinitori

Musafir

#250

2012-07-05 13:27

Cam tarziu pentru a se mai putea face acest lucru...