Transfer la cerere martie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Transfer la cerere martie 2012


Musafir

#201

2012-03-19 01:03

speram sa se faca si dreptate !

Musafir

#202

2012-03-19 16:29

Ce stiti? mai exista continuitate la detasare?

Musafir

#203

2012-03-20 12:55

mai exista detasare cum sta treaba nimeni nu stie nimic ?

Musafir

#204

2012-03-20 14:19

Nu mai exista!

Musafir

#205

2012-03-21 17:11

numai semnati petitia degeaba ca nu se mai poate face nimic ,o sa mergem toti acolo unde suntem titulari ...................
sas

#206

2012-03-24 07:47

Nu poate ajunge acest subiect intr-o emisiune tv? Ce s-ar putea face? Mai sunt doua saptamani pana la inscrierile pentru titularizare si practic sunt intr-o mare dilema. Pe postul pe care sunt titulara imi este imposibil sa ajung. In orasul in care locuiesc s-au scos la concurs cateva posturi, ceea ce nu s-a mai intamplat de ani de zile. Nu stiu ce sa fac? Imi pun sute si mii de intrebari. Ce sanse avem? Care va fi soarta noastra?


Musafir

#207

2012-03-26 22:25

Vreau să spun că nu sunt de acord cu eliminarea pretransferului din învăţământul preuniversitar. Este o mare greşală şi un abuz. De exemplu eu sunt profesor titular, pe o catedră de istorie, la un liceu şi doresc să mă transfer tot pe liceu, tot pe catedră de istorie. M-am titularizat prin Examen Naţional de Titularizare. Nu este corect să nu mi se dea voie sa mă transfer pe nivelul de învăţământ pe care sunt titular şi pe aceeaşi specialitate la care am dat concursul. Nu schimb nici materia la care am dat examenul şi nici nivelul de învăţământ. Nu suntem trataţi în mod egal de Noua Lege a Educaţiei. De exemplu colegii care sunt în restrângere de activitate au dreptul să se transfere de pe post de învăţător, pe post de profesor, dacă au studii absolvite între timp, iar la alţii li se dă dreptul să schimbe şi materia pe care o predă. Spun cu certitudine că este un abuz că nouă celorlalţi titulari nu ni se dă dreptul la pretransfer, măcar pe materia de predare pe care ne-am titularizat şi pe acelaşi nivel de învăţământ. Este deja o discriminare. Nu este corect să nu se mai recunoască un concurs luat la nivel naţional, mai ales că unii suntem titulari la 100 km distanţă de casă. Aşa sunt ajutaţi profesori şi sunt respectate drepturile lor?. Pentru că este un drept al nostru pretransferul, deoarece am dat un concurs cu recunoaştere la nivel naţional. Examenul l-am promovat şi postul l-am obţinut în urma multor ore de studiu. Titularii nu mai avem drepturi deşi le-am câştigat prin muncă cinstită. Nu este cu nimic mai corect un examen local decât unul naţional, ba chiar pot apărea suspiciuni asupra sa daca este în şcoală. Iar dacă am luat postul prin Concurs Naţional este normal să îmi fie recunoscută titularizarea în orice şcoală din ţară





http://www.petitieonline.com/transfer_la_cerere_martie_2012






http://examentitularizare.blogspot.com/2012/02/adio-detasare-si-pretransfer.html


http://examentitularizare.blogspot.com/2011/08/metodologia-personalului-didactic-in.html




Musafir

#208

2012-03-28 20:41

mult succes

Musafir

#209

2012-03-30 17:09

Am invatat, am luptat sa ma titularizez pe un post, este la 60km departare de casa, sunt serioasa, fac proiecte si sunt apreciata si nu ma pot transfera desi merit?! Dar merita sa se titularizeze cineva anul acesta pe un post in oras cu un ex mai usor??? M-am saturat. Cand lucram cu oamenii vrem siguranta ca sa facem proiecte eficiente. Vreti performanta? Nu putem pe perioada scurta. In 3-4 luni de abia se acomodeaza elevii cu stilul profesorului. Iubesc meseria asta. Am oportunitatea sa fac altceva pe un salariu de 3ori m mare dar am ales asta ptr ca o iubesc dar mi se face scarba cand vad nedreptate si bataie de joc. Daca invatam suntem prosti. Mai bine cu bale la gura, nu?!
Radu

#210

2012-04-01 17:00

Vreau să spun că nu sunt de acord cu eliminarea pretransferului din învăţământul preuniversitar. Este o mare greşală şi un abuz. De exemplu eu sunt profesor titular, pe o catedră de istorie, la un liceu şi doresc să mă transfer tot pe liceu, tot pe catedră de istorie. M-am titularizat prin Examen Naţional de Titularizare. Nu este corect să nu mi se dea voie sa mă transfer pe nivelul de învăţământ pe care sunt titular şi pe aceeaşi specialitate la care am dat concursul. Nu schimb nici materia la care am dat examenul şi nici nivelul de învăţământ. Nu suntem trataţi în mod egal de Noua Lege a Educaţiei. De exemplu colegii care sunt în restrângere de activitate au dreptul să se transfere de pe post de învăţător, pe post de profesor, dacă au studii absolvite între timp, iar la alţii li se dă dreptul să schimbe şi materia pe care o predă. Atunci spun cu certitudine că este un abuz că nouă celorlalţi titulari nu ni se dă dreptul la pretransfer, măcar pe materia de predare pe care ne-am titularizat şi pe acelaşi nivel de învăţământ. Este deja o discriminare. Nu este corect să nu se mai recunoască un concurs luat la nivel naţional, mai ales că unii suntem titulari la 100 km distanţă de casă. Aşa sunt ajutaţi profesori şi sunt respectate drepturile lor?. Pentru că este un drept al nostru pretransferul, deoarece am dat un concurs cu recunoaştere la nivel naţional. Examenul l-am promovat şi postul l-am obţinut în urma multor ore de studiu. Titularii nu mai avem drepturi deşi le-am câştigat prin muncă cinstită. Suplinitorii se pot titulariza în baza articolului 253, dacă au luat o nota peste 7 la titularizare, dar si noi titularii am luat peste 7 doar că noua nu ne mai recunoaste nota si munca, ca la suplinitoti.
Nu este cu nimic mai corect un examen local decât unul naţional, ba chiar pot apărea suspiciuni asupra sa daca este în şcoală. Iar dacă am luat postul prin Concurs Naţional este normal să îmi fie recunoscută titularizarea în orice şcoală din ţară

Musafir

#211

2012-04-03 14:33

Îi bag în pizda mamelor lor pe toți! La toamnă o să plece toți să-și fută mamele!
maricel

#212

2012-04-05 23:04

Avem o singura sansa.Ori scapam noi de ei,ori ei de noi.

Musafir

#213

2012-04-09 13:33

Noua Lege a educatiei nu este echitabila. Este un abuz faptul ca un titular nu se mai poate transfera. Toti cei din restrangere au avut aceasta posibilitate, iar noi nu.

Musafir

#214

2012-04-09 19:24

si ce este de facut ........................

Musafir

#215

2012-04-19 10:20

este necesar transferul la cerere pentru a avea competenta si performanta ceruta de superiori
titiana

#216

2012-04-23 15:53

buna ziua va rog faceti o emisiune cu o tema pe pensiile de invaliditate sint intr-un mare necaz am primit decizia prt.pensie de invaliditate grad 2 fara drept de munca si m-au respins la casa de pensii ca nu aint m 23ni de ani cotizati sint vaduva de 7 ani nu am cu ce sa ma intretin nu am bani de medicamente nici nu stiu ce sa fac va rog sa ma ajutati sa imi fac dreptate atit doresc nu vreu mila nimanui vreu dreptul meu va multumesc
Nicolae

#217

2012-04-29 21:23

Acum este momentul sa se actioneze! Liderii de sindicat sunt rugati de mii de profesori titulari sa se mobilizeze si sa ceara noului ministru a educatiei anularea OMECTS 5560 (care este o ineptie)si recastigarea drepturilor pe care le aveam acelea de a ne pretransfera si detasa. Nu stiu de ce dar liderii de sindicat in toate interventiile telivizate nu amintesc de aceasta anomalie si pentru multi colegi este dramatic. Trebuie implicata si presa!

Musafir

#218 Cerere catre Doamna Ministru Corina Dumitrescu

2012-05-01 22:42

Haideţi să-i scriem doamnei Corina Dumitrescu- noul ministru al Educaţiei –prin care să o rugăm să reintroducă pretransferul la cerere deoarece este un drept al nostru al titularilor şi aduc urmatoarele argumente in acest sens:
Eliminarea pretransferului din învăţământul preuniversitar este o mare greşală şi un abuz. De exemplu eu sunt profesor titular, pe o catedră de istorie, la un liceu şi doresc să mă transfer tot pe liceu, tot pe catedră de istorie. M-am titularizat prin Examen Naţional de Titularizare. Nu este corect să nu mi se dea voie sa mă transfer pe nivelul de învăţământ pe care sunt titular şi pe aceeaşi specialitate la care am dat concursul. Nu schimb nici materia la care am dat examenul şi nici nivelul de învăţământ. Nu suntem trataţi în mod egal de Noua Lege a Educaţiei. De exemplu colegii care sunt în restrângere de activitate au dreptul să se transfere de pe post de învăţător, pe post de profesor, dacă au studii absolvite între timp, iar la alţii li se dă dreptul să schimbe şi materia pe care o predă. Atunci spun cu certitudine că este un abuz că nouă celorlalţi titulari nu ni se dă dreptul la pretransfer, măcar pe materia de predare pe care ne-am titularizat şi pe acelaşi nivel de învăţământ. Este deja o discriminare. Nu este corect să nu se mai recunoască un concurs luat la nivel naţional, mai ales că unii suntem titulari la 100 km distanţă de casă. Aşa sunt ajutaţi profesori şi sunt respectate drepturile lor?. Pentru că este un drept al nostru pretransferul, deoarece am dat un concurs cu recunoaştere la nivel naţional. Examenul l-am promovat şi postul l-am obţinut în urma multor ore de studiu. Titularii nu mai avem drepturi deşi le-am câştigat prin muncă cinstită. Suplinitorii se pot titulariza în baza articolului 253, dacă au luat o nota peste 7 la titularizare, dar si noi titularii am luat peste 7 doar că noua nu ne mai recunoaste nota si munca, ca la suplinitori.
Nu este cu nimic mai corect un examen local decât unul naţional, ba chiar pot apărea suspiciuni asupra sa daca este în şcoală. Iar dacă am luat postul prin Concurs Naţional este normal să îmi fie recunoscută titularizarea în orice şcoală din ţară

Musafir

#219 Re: Cerere catre Doamna Ministru Corina Dumitrescu

2012-05-02 16:39

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-05-03 22:38


Ioan

#221

2012-05-06 14:45

De acord dar care este adresa D-nei Ministru la care putem scrie?

Musafir

#222

2012-05-06 23:51

Rectific. In fine săi scriem d-lui Ioan Mang,din cate am auyit de dansul in Oradea are o reputatie bună
anna

#223

2012-05-07 00:39

nu inteleg ,in caz de restangere de activitate ,de sa plece cel titular pe 2 discipline si sa nu intre si acesta in competitie cu ceilalti colegi?Faptul ca e titular pe 2 discipline inseamna oare ca e si incompetent?Poate sa fie mult mai valoros decat unul care,titular pe o singura disciplina "doarme " la catedra,caci oricum stie ca ramane in scoala.E corect??? Si aici cred ca ar trebui modificata legea daca tot vrem calitate.
Irina

#224

2012-05-08 11:12

M-am casatorit anul asta si sotul locuieste in Hunedoara si eu in Constanta pentru ca nu am cum sa plec prin transfer desi sunt titular de 12 ani.Astfel statul dovedeste ca nu ocroteste casatoria si familia; el nu sprijina, prin masuri economice si sociale, dezvoltarea si consolidarea familiei.Acest stat este condus de niste imbecili care nu respecta drepturile omului si ale familiei.

Musafir

#225 Re: ,,Ce e val ca valul trece"

2012-05-08 14:58

#200: -

Aveti putintica rabdare sa trebuiasca sa se transfere mai marii ,,capitalisti" si poate vom gasi o portita. Eu inca mai sper ca lucrurile nu vor ramane asa pentru ca si eu sunt in situatia de a fi titular in alt judet si nu pot sa_mi port copilul si sotul acolo pentru 700 Ron. Sa fim seriosi! Pierzi casa, masa si te chinui pentru ce....?  Parlamentarii nu judeca, la drept vorbind.Traiesc in ,,bodega ' lor acolo si viseaza legi.