Manifest impotriva violentei la adresa copiilor

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Manifest impotriva violentei la adresa copiilor


Musafir

#151

2012-02-27 12:18

ajutati-va copii,fiti mereu atenti cu ei chiar daca uneori aveti impresia ca nu-i puteti intelege pe deplin,urmariti-le comportamentul si gesturile pentru ca numai asa va veti da seama de ceea ce au nevoie ei,iubitii neconditionat si nu le spuneti ca va este greu pentru ca se vor simti vinovati ca exista!

Musafir

#152

2012-02-27 14:09

Copii au dreptul la o copilarie fericita si lipsita de griji,lasati-i sa se bucure de ea!

Musafir

#153

2012-02-27 15:32

Mult succes in continuare

Musafir

#154

2012-02-27 15:57

sunt total impotriva violentei si abuzului asupra copiilor si nu numai, am 2 copii dar niciodata nu am recurs la vorba romaneasca ,, bataia-i rupta din rai,, atunci cand gresesc.... chiar organizez un eveniment in galati la sf lunii martie pe aceasta tema: gestionarea cazurilor de abuz asupra copiilor

Musafir

#155

2012-02-27 15:58

‎"Bataia...dincolo de durerea fizică, umilinţa era de nesuportat. Îmi imaginam că părinţii mei nu mă mai iubesc şi că i-am dezamăgit teribil. Mă cuprindea teama doar cand auzeam uşa de la intrare. Știam că o notă mică, o hăinuţă nearanjată, temele neterminate ar fi putut declanşa reproşurile, umilinţele verbale sau chiar bătaia."

Musafir

#156

2012-02-27 16:22

Violenta de orice fel ne transforma in nimicuri, daca o folosim. Un copil este o stea pe cerul nostru ca parinti, sa alegem sa nu stingem prin palme sau cuvinte grele.

Musafir

#157

2012-02-27 16:54

sunt de acord ca sunt multi parinti care nu acorda atentia cuvenita copilului si probabil au senzatia ca daca sunt cu el in casa e suficient doar sa-l tina sub observatie.ar trebui sa se faca cursuri gratuite si sa fie obligati acesti parinti sa le urmeze.caci altfel stim deja unde sa ajuns cu educatia copilului.mie mi-ar fi placut sa particip la cursuri de educatia copilului atunci cand era cazul.acum copii mei au 17 si 18 ani si totusi avem o relatie destul de frumoasa.
Va saluta , Catalina Dumitrescu

Musafir

#158

2012-02-27 17:16

Este nedrept sa lovesti o persoana , care nu se poate apara din cauza diferentei de "marime".
Lovirea este interzisa prin lege.
Lovirea copilului nu rezolva nimic, decat descarcarea nervilor celui care loveste.
Violenta asupra copilului ar trebui pedepsita prin lege. Acum nu este. Doar daca il baga in coma sau omoara, parintele este pedepsit. O palma, doua, sunt absolut tolerate social, din nefericire. Asistenta sociala NU EXISTA, in Romanaia. Avem nevoie de asiatenta sociala functionala. Copii au nevoie de ea.

Musafir

#159

2012-02-28 09:27

sper ca lumea sa inteleaga ca iubirea trebuie simtita si nu spusa sau fortata sau cumparata,iar violenta este tocmai rezultatul acestor fapte1

Musafir

#160

2012-02-28 09:51

Din pacate prea multi parinti inca mai cred ca poti educa un copil prin teroare!!!!!...Dragilor, doar iubiti-i!!!!

Musafir

#161

2012-02-28 14:01

cine atinge un copil cu alte mijloace si nu cu o mangaiere sau o imbratisare merita......ceva mai crud ca moartea.....nu.mi gasesc cuvantul potrivit.

Musafir

#162

2012-02-28 22:06

VIOLENTA FIZICA NU PRODUCE DECAT VIOLENTA.....DE CELE MAI MULTE ORIIN AMBELE SENSURI....FIZICA SI MAI ALES VERBALA! IARSECHELELE LASATE DE EA SUNT VIZIBILE SI DUPA MUUULTI ANI!

Musafir

#163

2012-02-28 22:19

E dureros si regretabil,ca in ziua de azi mai sunt unele "familii"care nu-si respecta rolul de parinte ,pe care si l-au asumat odata cu aducerea unui copil pe lume.Au si uitat ,poate cum e sa fii copil,sa ai nevoie de protectie,dragoste,etc.Dar mai regretabil este ca ,de multe ori violenta este generata de neajunsurile materiale,de deciziile pe care le iau tot oamenii mari,din functiile lor inalte,care nu sunt de partea celor cu probleme si adancesc si mai mult problemele existentiale.Atunci ,la disperare,ajunsa la limita de cele mai multe ori,unii parinti...dezechilibrati ,rasfrang violenta generata de nevoi,asupra cui?Asupra celui mai slab,copilul care nu stie cum sa se apere si crede ca e ceva normal ca parintele sa fie furios si sa se comporte asa.Nu uitati,oameni mari ca ati fost si voi copii si poate si copilaria voastra a fost umbrita uneori de nori!Va mai amintiti ce era in sufletelul vostru?

Musafir

#164

2012-02-29 09:56

daca vrei respect, ofera respect

Musafir

#165

2012-02-29 17:34

sufar enorm sa aud,sa vad ,pe toate site-urile de socializare despre suferinta celor mici prin toate modurile si nu am sa intaleg de ce cel care ii da viata il paraseste sau ii aplica corectia prin violenta.....sau,si mai rau,ii i-a viata!uneori ma intreb cum poate indrepta doar DZEU suferinta lor ptr ca noi uneori suntem neputinciosi iar cei mai de sus abia de au timp sa-si contabilizeze buzunarele sau contul nu mai au ei si aceasta grija.sunt cupluri care-si doresc copii macar sa-i infiieze,si nu pot datorita birocratiei.

Musafir

#166

2012-03-02 12:17

Violenta genereaza violenta...

Musafir

#167

2012-03-02 13:40

Nu violenta este solutia!!! Puii nostri au nevoie de indrumare, sustinere , afectiune, caldura sufleteasca!!! Au nevoie de exemple de urmat, nu de violenta!!!! Haideti sa fim mai buni, mai calzi, sa lasam frustrarile noastre deoparte si sa avem grija ce semanam! O primavara frumoasa tuturor!!!

Musafir

#168

2012-03-02 13:55

As zice ..fara comentarii..pur si simplu asa este si trebuie sa fie ..violenta indreptata asupra copiilor, fizica, verbala, psihica..sau de orice alta natura..are implicatiile unei crime...Suntem oameni! Datoria noastra este sa ne comportam ca atare.


Musafir

#169

2012-03-02 22:20

STOP VIOLENTA
loredanapistol

#170

2012-03-04 22:49

Felicitari pentru tot ceea ce faceti!

Musafir

#171

2012-03-04 23:42

sper din suflet sa va fie de ajutor semnarea petitiei

Musafir

#172

2012-03-05 00:28

Bine ar fi ca cineva sa reuseasca sa ajute micutii maltratati de parinti si nu numai copii sunt sufletele nevinovate care au nimerit intr-o lume rea si plina de ura si dispret PACAT :((((,

Musafir

#173

2012-03-05 10:02

Dar o petiţie care să vină în spijinul românilor care sunt minţiţi zilnic de guvernările ţării?

Musafir

#174

2012-03-05 12:23

Copiii sunt suflete nevinovate! Nu merita astfel de tratamente, indiferent daca vin din partea parintilor sau a cadrelor didactice, cu atat mai putin din partea altor persoane.

Musafir

#175

2012-03-06 19:57

COPIII SUNT INGERI, TREBUIESC IUBITI SI OCROTITI!