„Reabilitaţi pârâul-canalul Poklos din Tîrgu-Mureş”


Musafir

#1

2011-11-14 09:35

Prin devierea cursului apei paraului sau acoperirea lui cu placi de beton (cum s-a facut parcarea de la BCR!)s-ar putea obtine un loc propice construirii de piste pt alergare si pt biciclete,de care avem atata nevoie(!!) care sa traverseze Tg-Muresul,asa cum au facut spaniolii in Valencia (am locuit acolo 12 ani)dupa ce au deviat raul Turia care trecea prin mijlocul orasului si au transformat albia(secata)acestuia intr-un parc de aproximativ 9 km lungime!! Bineinteles,pastrand proportiile,pt ca al nostru e un paraias,totusi...:)


Musafir

#2

2011-11-21 23:57

nu sunt multe de comentat, o face foarte bine articolul de prezentare a petitiei. Sper totusi ca semnatura mea sa se alature la multe alte semnaturi vizand reabilitarea canalului Poklos.

Musafir

#3

2011-11-24 17:25

Consider o necesitate cât mai urgentă privind reabilitarea canalului, inclusiv acoperirea cu plăci.
În felul acesta se pot obţine spaţii suplimentare, cum ar fi pentru parcări.

Musafir

#4

2011-11-25 16:54

BUNA.A-R FI BINE SA SE CONSTRUIASCA PISTE DE BICICLETE ,GARAJE DE MASINI DESASUPRA POKLOSULUI

Musafir

#5

2011-11-28 10:44

Din păcate, multe dintre problemele de interes pentru oraşul nostru nu au fost soluţionate datorită unor ambiţii politice PROSTEŞTI.Cei în măsură să acorde spijinul necesar, ori să aprobe o iniţiativă benefcă, dacă făceau parte dintr-o formaţiune politică adversă iniţiatorilor,în loc de SPRIJIN, făceau tot posibilul ca iniţiativa să fie BLOCATĂ, aducându-se argumente stupide, de râsul curcilor, făcând orice numai să nu poată fi realizată lucrarea , fără să se gândească că atitudinea lor este în defavoarea locuitorilor urbe noastre. Din păcate, astăzi, politicienii noştrii nu caută să se afirme prin acţiuni progresiste, chiar dacă nu au putere decizională, ci mai degrabă prin blocarea 0ricărei idei venite din tabăra adversă.PACAT! Dar, deocamdată, ăştea suntem.

Musafir

#6

2011-11-29 03:51

Apreciez faptul ca dupa atatia ani cineva se gandeste adanc la locuitorii din apropierea raului, multumim oficialilor care s-au gandit sa ia masuri.

Stima


Musafir

#7

2011-11-29 15:59

Este un proiect folositor cetatenilor tirgumureseni
Ildiko Kasper

#8 N-o sa mai votam cu ei

2011-12-01 09:15

eu si familia mea care acolo locuim n-o sa mai votam cu liderii maghiari. nici asta nici tot ce au promis n-au facut. n-au interes decit buzunarele lor. poklosul e o infectie pentru toata zona asta si borbely se ocupa tot cu altele.

Musafir

#9

2011-12-01 11:51

ce sa faca ildi? dar nu ei au condus harghita si covasna s-a bagat cineva peste ei? si??? cele mai sarace judete si inapoiate din toata tara sint astea doua. votati-ne, votati-ne...ca sa va putem jefui in timp ce ei ne spun ca lupta pentru noi. le-a trebuit voturile si padurile si banii. mie daca mai spune popa sa votam cu ei il arunc in fantina!

Musafir

#10

2011-12-02 22:17

Si eu sunt maghiar, dar cred ca are dreptate Ildiko Kasper

Musafir

#11

2011-12-03 05:56

se vede ca valorile morale ale edililor sint de apreciat,
de aceea ne aduceti unfrumos cadou de sarbatori;
sa le petreceti in pace si armonie si apoi sa realizati actiunea 'POKLOSUL" pe linga multe altele ce vi le-ati propus.
cu respect Domnul sa va binecuvinteze.

Musafir

#12

2011-12-03 06:02

Ati realizat foarte multe lucruri valoroase pentru acest drad noua oras.Mi-asi dorii sa se bucure si copii mei de locuri de munca pentru competentele lor si munca depusa aici,acasa, si sa fie mindrii ca locuiesc aici.Pentru acest lucru D-voastra care luati aceste decizii trebuie ca nu dormitidin cauza raspunderilor mari. Va multumim ca va straduiti sa faceti din acest oras casa noastra buna si va doresc:
SARBATORI FERICITE D-VOASTRA SI FAMILIILOR !
NE BUCURAM CA SUNTETI PENTRU TIRGUMURESENI si nu numai

Musafir

#13

2011-12-05 20:12

Sper sa se rezolve odata si problema asta!!

Musafir

#14

2011-12-11 22:33

Salutari,stiu ca paraul Poklos este necesar dar daca nimeni nu se ocupa si de partea estetica a acestui parau ci numai de parte utila a acestuia vreu sa va spun ca imaginea este dezolanta chear gretoasa intro anumita perioada a anului.
Va multumesc

Musafir

#15

2012-01-05 11:03

sunt total de acord cu reabilitarea paraului Poklos, DAR, eu cred ca cauciucurile si gunoaiele azvarlite in albie nu sunt opera locuitorilor din cartierele rezidentiale sau casele din Corunca. In parau sunt aruncate multe gunoaie si de locuitorii cartierului. de multe ori a fost curatat albia Poklosului ca mai apoi peste doua trei saptamani sa fie iarasi pline de mizerii menajere si nu numai. curatenia trebuie si pastrata nu numai facuta,astfel cred ca si locuitorii cartierului ar putea sa se implice, nu numai sa astepte de la Bucuresti/guvern/altii sa faca ceva.

Musafir

#16

2012-01-06 13:45

Visam de multa vreme ca acest proiect sa fie in atentia celor desemnati sa ne rezolve probemele urbei.Aceasta investitie care daca ar acoperii cursul acestui parau ar rezolva o parte a necesarului strigent al parcarilor autoturismelor , si cea a centurii orasului de la intrarea in Tg.Mures dinspre Cluj si pana la iesirea spre directiile Sighisoara, Reghin si Raciu sunt cele mai dorite investitii pe care cetatenii acestui oras la asteapta de ani si ani. Mai speram ca totusi vor exista demnitari care sa aplece urechea la cei care ii voteaza. Multumesc daca ar exista bunul simt de a primii asigurari ca acest proiect va fi realizat in viitorul apropiat

Musafir

#17

2012-01-09 14:30

Igiena, inclusiv a mediului înconjurător, este mama sănătăţii.Vă felicit pentru iniţiativă şi vă urez succes.

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-01-06 12:13