Referendum limitare privilegii parlamentari

Referendum limitare privilegii parlamentari / Anunțuri / Actualizare petitie si pregatire pentru a fi trimisa catre institutiile vizate / Comentarii


Musafir

#51

2016-09-07 05:08

Eu semnez, cum am semnat si altele si ce daca? Pentru somnul in timpul sedintei nu se percepe diminuarea salariului? dar pentru citit ziare, vorbit la telefon, corespondat pe net, sau vazut filme? Ca eu lucrez la patron si nici nu dorm, nici nu citesc presa si multumita parlamentarilor de la concediu de odihna de 29 zile am ajuns la 21 zile, la fel ca un nou angajat ( ca asa au decretat ). Si de ce ei sa aibe 3 luni concediu cand au votat 21 zile? ca doar suntem toti oameni, nu? de ce unii sa aibe ( exclusiv profesori ca si asa saracii... ) 3 luni si altii 21 zile? si de ce sa contribuim cu plata cabinetelor din teritoriu? ca doar cand au cotizat la partid pentru post de deputat sau senator, au avut cu ce. Acum logic sa pateasca si cabinetele din teritoriu. De ce sa aibe indemnizatie de cazare? daca eu merg sa lucrez in alt oras, cine imi plateste cazarea si altele, inclusive transportul, nu il platesc di salariul pe care il am si care se mareste sau nu daca binevoiesc sa mai votreze ei ceva? si atunci, intreb DE CE? unii sunt si au si altii trag la saiba si tot nu au ( drepturi ). poate o mai revizuiti, ca totusi prea multe drepturi pentru ceea ce fac.

Musafir

#52

2016-09-07 09:13

-la mine in oras salariu mediu pe economie net e de 925 de lei
-ar fi bine sa fie acesta luat in calcul , cam asa e in toata tara
-mi se pare f mult 2,5 salarii medii diN BUCURESTI
-PENTRU CA NU FACE NIMIC DE EI , DA LEGI NUMAI PENTRU EI , FAC AFACERI NUMAI PENTRU EI , AU BANI SA TRAIASCA EI SI ZDRENTELE LOR DE FAMILII INCA 100 DE GENERATII IN COLO
-VREAU RIDICAREA IMUNITATII A TUTUROR DEMNITARILOR
MICSORAREA SALARIULUI LA NIVELUL MEDIU NATIONAL CA SA VADA CUM TRAIESTE POPORUL

Musafir

#53

2016-09-07 13:23

Adica tot au privilegii chiar daca se limiteaza,eu sunt ptr. a INTERZICE orice fel de privilegii,privilegii ar trebuii sa avem noi care ii trimitem acolo, ca doar,asa se lauda ca vor face ca viata noastra sa se amelioreze, ca a lor o stim deja,cum ajung in functii cum ridica cate o vila,cum il vezi pe iaht etc. DECI FARA privilegii! D-lor dupa mine privilegiu insemna sa furi fara sa fi pedepsit.Sun prea multi privilegiati si prea multi saraci in tara asta ceia ce inseamna ca oricum sunt privilegiati !!!

Musafir

#54

2016-09-08 17:48

Cred ca penalizarea absentei si neparticiparii la vot ar trebui sa fie aplicata diferit, mai mare in cazul absentei. De asemeni, daca absenteaza ar trebui sa-i fie taiata si diurna, de ce sa o primeasca daca el are alte treburi?

Musafir

#55

2016-09-09 04:55

Atita vreme cit ei sint la "ball",ei centreaza,ei dau cu capul ce poti face?Alegi pe altiißCei noi au timp destul sa "se prinda" de cum sta chestiunea si sa faca si ei la fel.

Musafir

#56

2016-09-09 05:24

maxim 150 parlamentari...

Musafir

#57

2016-09-10 06:32

Sunt de acord cu schimbarea.Important este sa fie luate masurile necesare ca sa se reduca efectiv salariile nerusinate pe care si le-au votat.
Sa aiva si ei salarii ca alti parlamentari din alte tari .
Ar trebui sa facem si o lista pentru reducerea numarului de parlamentari ca avem mai multi ca alte tari care au o populatie dubla sau tripla ca tara noastra. Sa le aducem a minte ca sa facut un referend pe acasta tema si a fost validat.
Meuta Georgeta

#58 Referendum limitare privilegii parlamentari.

2016-09-10 06:39

Buna ziua,

Sunt de acord cu toate cele ce mi-ati trimis pe mail.

As intineri daca vad aceasta probleme rezolvata.

Sa le aducem aminte ca am validat un referendum pentru reducerea lor la 300 care nu sa realizat.

As vrea sa se faca din nou Referendum dar sa nu-l lasam nerealizat caci sigur vrea toata tara acest lucru.Ne-am saturat sa-i vedem cum dorm in parlament s.a.m.d.


Musafir

#59

2016-09-10 07:23

Poate reusiti sa aduceti la cunostinta acestor parlamentari sa inceteze cu furtul legal la calculul pensiei , sa se ia in calcul venitul brut ,din  care s-au oprit contributiile catre CAS, nu netul ,asa cum prevede actuala legislatie in vigoare (furt legal).Aproape de 2 ani,poate mai mai bine ,plimba oameni prin instante sa-si castige drepturile,iar cheltuielile de judecata ar trebui sa li se impute acestor parlamentari ,nu tot noua ........


Musafir

#60

2016-09-10 12:15

Fără niciun privilegiu. Fură destul în timpul mandatului. Se duc în parlament doar pentru ei și familia, rudele și acoliții lor.
Nu se gândesc la binele acestei țări.

Musafir

#61

2016-09-12 03:54

Ar trebui luat in calcul ca: - orice drepl pecuniar votat de parlament ,pentru parlamentari si inalti functionari de stat sa fie contrasemnat de presedintwele tarii si prim -ministru (in mod obligatoriu de ambii,) pe linga semnaturile legale ale celor doua camere parlamentare, -lipsa unei semnatruri sa actioneze ca Vot de veto care sa duca la nulitatea actului . considre prin aceasta ca se mai reduc mult din excesele parlamentare de foloase necuvenite.
Stan Florea din Craiova
Post scriptum:
- Constitutional: orice act care are in el privilegii vadite , pentru anumite grupuri de putere ar trebui verificate inainte de promulgare de presedine de Curte Constitutionala in regim de urgenta de maximum 30 zile calendaristice( ca orice petitie de stat in prezent, pentru celeritate.)

Musafir

#62

2016-09-13 07:32

Sustin modificarile aduse petitiei. Doamne-ajuta!

Musafir

#63

2016-09-25 19:58

singurul privilegiu pentru ei si ai lor:o colonie de munca pentru reconstructia tarii
Marian Dragomirescu
Autorul acestei petitii

#64 Re:

2016-10-07 14:12

#43: -  

 Buna ziua. Va rog sa imi spuneti numele dumneavoastra pentru a va sterge din lista. Va multumesc.