Petitie pentru Anularea Pensiilor Speciale pentru parlamentari


Musafir

#8576

2016-09-20 19:45

Deoarece avem multi escroci in guvern! Sunt dezgustata de acest sistem infect!

Musafir

#8577

2016-09-20 20:20

Pentru ca nu mi se pare corect
Cu ceva timp in urma, as fi explicat unui om de rand de ce este important ca anumite categorii profesionale sa fie privilegiate.
Acum nu maeste valabil in mod GLOBAL. Acum spun ca nu am incredere in cei care conduc aceasta tara-pe toate palierele. Ce vedem in Parlamentul Romaniei:-oameni incompetenti, jenanti, inculti si care nu-si asuma nicio responsabilitate
-oameni ale caror interese sunt doar pentru ei , familia si clanul; care fura cu nerusinare si asteapta sa treaca mandatul, sa vina altul si sa sporesca averile
oameni care dorm in timpul dezbaterilor, casca, se uita la poze, citesc ziarul.....si probabil ca nu sunt cele mai grave..ar trebui sa umblam putin si la integritatea lor mintala
Nu mi se pare corect ca dupa mai bine de 30 de ani de munca si 20 de ani de scoala sa aiba o pensie sub 1000 de roni.
Parlamentul este vinovat pentru toate abuzurile privind retributiile si pensiile asa zise NERUSINATE, in timp ce noi masele cum se spune nu maram banutii de 5 si 10 bani intre o pensie si alta Da, pentru asta am semnat petitia si pentru multe alte motive privind toate nedreptatile din aceasta tara si pentru care, daca nu Parlamentul, cine este de vina? Da parlamentul este in egala masura vinovat pentru ce a facut rau, pentru toate legile strambe, cat si pentru ce nu a facut si putea sa faca si trebuia sa faca

Musafir

#8578

2016-09-20 20:26

Pentru ce vor pensii mai mari ? Pentru somn sau ce? Ce au facut in 26 de ani pentru tara?

Musafir

#8579

2016-09-20 20:37

Prea multi bani pentru multe absente sau ore de nani-nani in Parlament. Multi bani, pentru ce? Pentru lipsa de responsabilitate? Pentru faptul ca ne-ati vandut tara ? Ca intrati sa votati in numele nostru fara sa cunoasteti sau sa cititi inainte ceea ce urmeaza sa votati?

Musafir

#8580

2016-09-20 20:38

nu-mi dau seama cat de speciali sunt acesti alesi?!?!?

Musafir

#8581

2016-09-20 20:41

Consider ca nu este normala nici o pensie speciala.

Musafir

#8582

2016-09-20 21:24

Semnat !!mama si tata su 1000 leí impreuna dupa anii grei de munca ,eu muncesc departe sa imi cresc baiatul ,..si ei merita pensii ???pt ce ???..mai reduceti din ei ca oricum nu fac mai nimic pentru o viata mai buna

Musafir

#8583

2016-09-20 22:50

nu isi merita nici salariile cum se pot gandi la pensii speciale rusine

Musafir

#8584

2016-09-20 23:45

Pensiile trebuie sa pastreze principiul contributivitatii. Indemnizatii speciale se dau doar pentru merite exceptionale, punctual.
Parlamentarii si alesii locali au fost platiti mult peste medie, si nu au fost obligati de nimeni sa candideze, deci si-au asumat posibilele pierderi financiare fata de veniturile pe care le-ar fi putut genera prin alte activitati.
George

#8585 Re: Re:

2016-09-21 00:05

#8560: Cezar - Re:  

 Pot fi de acord cu unele avantaje la varsta de pensionare: nu poti pune un militar/pompier la 50+ ani sa faca acelasi lucru ca la 20, si nu toti au stofa si pregatire pentru a ajunge sef, la birou sau versatilitatea de a se reprofila la 50+.

Totusi orice exceptie deschide calea catre o noua categorie care se crede indreptatita: profesorii sunt stresati, pompierii isi risca viata, personalul medical isi dedica zi si noapte prin spital, militarii ne apara de dusmani inexistenti, minerii isi risca viata si sanatatea, forjorii, lucratorii la gater isi risca degetele, etc ... "Secretara" de la multinationala poate fi de fapt cea care tine activitatea de zi cu zi, chiar daca nu are idei revolutionare. In majoritatea tarilor salariile din sistemul bugetar sunt mai mici decat cele din mediul privat (la noi chiar si decat femeia de serviciu) - mediul bugetar garanteaza de obicei o munca 9-17, iesire la pensie mai devreme pentru anumite categorii, asigurare medicala.


Musafir

#8586

2016-09-21 00:15

Deja Au prea multe facilitati. Nu sunt eu in masura sa spun alte lucruri dar sunt oameni in tara Care traiasc de pe azi pe miine cu pensii mizere ,iar ei nu se mai satura,Mare puterea ta Doamne!

Musafir

#8587

2016-09-21 02:03

Intr-o tara democratica, unde parlamentul este constituit din reprezentantii desemnati prin vot de catre populatie, este incalificabila indecenta celor alesi de a-si aroga alte drepturi decat cele pe care le au cetatenii pe care ii reprezinta.
Pensia parlamentarilor trebuie calculata ca cea a oricarui cetatean roman, tinand cont de punctajul anual realizat in functie de remuneratia fiecaruia. Asta ar trebui sa fie normalitatea. Remuneratia parlamentarilor este, vorba lui Caragiale - nu tocmai "mica, dupa buget", deci anii petrecuti in parlament le imbunatateste considerabil pensia, Nerusinarea si nesimtirea cu care si-au votat Legea pensiilor speciale pentru parlamentari ne-a umplut pe toti nu numai de indignare, ci si de greata. Doresc mai multa decenta din partea celor alesi sau desemnati sa conduca tara. De aceea semnez aceasta petitie.

Musafir

#8588

2016-09-21 02:51

Din seria pensii nemeritate si pentru ca hoti!!

Musafir

#8589

2016-09-21 02:53

Deoarece parlamentarii nu merita aceste pensii. Nu propun proiecte bune, nu își fac datoria fata de cetățeni, nu aduc nimic bun în viata romanilor ce duc un trai saracacios sau modest. În plus sunt exagerat de multi !!!!!

Musafir

#8590

2016-09-21 03:21

Cu acesti bani ati putea da aviz scolilor car inca nu il au ..sa se puna la punct tot ce trebuie necesar intr-o scoala nu moderna ci civilizata ..si multe multe alte cele ce lipsesc in tara asta ....

Musafir

#8591

2016-09-21 04:02

Nu merita nici salariile care le au,ca nu fac altceva decat sa voteze legi care ii favorizeaza pe ei si distrug o tara frumoasa.sunt niste porci.cretini.hoti.ar trebui sa li se confiste averile facute pana acum si trimisi in puscarie

Musafir

#8592

2016-09-21 05:22

UN DOCTOR ,UN INGINER DUPA 35 ANI DE MUNCA ARE O PENSIE DE 1600-2000LE, UN PARLAMENTAR DUPA 4 ANI DE DORMIT IN PARLAMENT SI DE FACUT AFACERI ONEROASE IN URMA CAROR SE IMBOGATESTE PRIMESTE TOT ATAT. ESTE CORECT?

Musafir

#8593

2016-09-21 05:43

Parlamentarii suedezii aduc .....si nu iau.

Musafir

#8594

2016-09-21 05:47

Nu merita acesti bani. Sunt toti hoti si corupti!!

Musafir

#8595

2016-09-21 05:47

Nu mi se pare normal ca după ce stau si dorm baga mii de lei în buzunar mai vor si pensii speciale , dar bătrânii nostrii care muncesc zi si noapte si sunt luați în bătaie de joc cu pensii de 3 sau 5 lei; șobolanii si gândacii care colcăie prin spitalele vechii nimeni nu face nk rușine să le fie , să se ducă Dracului cu pensiile lor cu tot

Musafir

#8596

2016-09-21 05:51

Nici nu are rost sa mai comentezi asa ceva... Saracii oameni care au 250 ron/luna pensie...ei ce sa mai spuna?

Musafir

#8597

2016-09-21 05:57

Eu sper sa le anuleze pensiile speciale si as vrea sa ii oblige cumva sa lucreze ,dar pe minim pe economie,ca si eu lucrez pe minim pe economie cu facultate si imi cresc si singura copilul cu banii astia!!! In loc sa creasca minimul pe economie ,tot la cei care au multi bani le umfla buzunarele!!! Rusine sa le fie!!!

Musafir

#8598

2016-09-21 05:58

Din cauza nesimtirii care este in parlamentul Romaniei.

Musafir

#8599

2016-09-21 05:59

Pentru ca aceste pensii mi se par atat imorale cat si ilegale atata timp cat o asistenta ce lucreaza 30 de ani intr-o sectie de chirurgie iese la pensie cu maxim 1000 de lei, si un deputat cu un mandat de cativa ani iese la pensie cu atatea avantaje desi nu a contribuit cu nimic la bunastarea nimanui decat a sa.

Musafir

#8600

2016-09-21 06:04

Nu mi se pare normal care niste libidinosi care stau toata ziua cu fundu in scaun si dorm sa primeasca ceva in plus fata de unu care munceste pe rupte zilnic sa puna ceva pe masa