„OPERAŢIUNEA FLUTURICA”

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția „OPERAŢIUNEA FLUTURICA”


Musafir

#126

2015-12-28 22:23

Doresc sa nu mai moara oameni pe soselele din Romania

Musafir

#127

2015-12-28 22:31

E simplu: e vorba de viețile oamenilor. Niște bucăți de cauciuc pe stradă ca și încetinitoare nu vor schimba cu nimic rutina de zi cu zi a celor încă in viață.

Musafir

#128

2015-12-28 22:36

Nu o cunosc pe iuliana gătej dar pare o persoană bună şi nu merita să moară la anii ei de tânără ;) '! R.I.P .
Dan Trofin

#129 Sustin si promovez campania doamnei Aurora Martin

2015-12-28 22:37

Am detaliat, aici - pe blog !!!


Musafir

#130

2015-12-28 22:38

Drumurile pe care mergem trebuie sa fie mult mai sigure! Acesta este unul din drumurile foarte aglomerate si pe care le fac o data la o luna de zile. Vreau sa fim in siguranța pe drumurile noastre! Este o idee buna.

Musafir

#131

2015-12-29 01:37

Pentru ca alte vieți să fie cruțată.Eu sunt din orașul în care pe un DN din cauza lipsei separatoarelor si-au pierdut viață părinți și copii .

Musafir

#132

2015-12-29 01:53

Drumurile de ocolire a localitatilor, mai ales in cazul celor europene ar rezolva multe dintre problemele de siguranta circulatiei.

Musafir

#133

2015-12-29 03:35

Pentru că nu mai putem rămâne indiferenți față de ce ar trebui să facă statul și nu face.

Musafir

#134

2015-12-29 04:24

Iubesc viata si respect oamenii

Musafir

#135

2015-12-29 04:46

da, pentrua preveni accidentele si trebuie sa puna parapetele si benzi cu ochi de pisica pe margine cum este in occident...pe cand la noi....

Musafir

#136

2015-12-29 04:51

Pentru ca acest sistem te atentioneaza ca urmeaza un pericol iminent, care iti poate pune viata in pericol

Musafir

#137

2015-12-29 05:56

Siguranta pe drumurile publice la noi in tara lasa de dorit si omoara foarte multi oameni. Autoritatile care pot schimba ceva trebuiesc trezite.
Daniela
Musafir

#138

2015-12-29 06:37

Sunt locuitor al com Dumbraveni , Vrancea , locul unde a plecat Fluturica dintre noi ......trist , foarte trist! Am fost martora de-a lungul timpului la zeci de accidente care s-au petrecut in/ si in jurul localitatii natale . Un adevarat carnagiu , localitatea fiind marcata cu semnul de circulatie cu bulina neagra . Ingrijorator este faptul ca localitatea este strabatuta de trei treceri de pietoni , dintre care una in fata scolii generale din localitate unde invata peste 300 de elevi .

O sosea nationala cum este E85, cu un trafic atat de intens, pe care se face transport de marfa la nivel international , nu avea ce cauta prin interiorul localitatilor , insa infrastructura comunista asa a decis , iar conducerea postdecembrista nu are nici o sansa sa schimbe ceva . In acest caz se impun masuri, precum este si aceasta propusa de stimata mea concetateana Aurora Martin.


Musafir

#139

2015-12-29 07:37

Fac acest drum de cateva ori pe an , ptr ca familia mea locuieste in Focsani . Plec cu inima stransa de fiecare data ... daca nu se face autostrada , macar acele traverse sa se puna !

Musafir

#140

2015-12-29 07:42

Este necesara introducerea marcajelor si limitatoarelor de viteza la toate curbele similare acesteia de pe toate DN.

Musafir

#141

2015-12-29 08:05

Am semnat pentru ca am pierdut doi oameni dintre noi , pe Fluturica in Ajun de Craciun si pe 6 decembrie o fetita de 2 ani care a pierit in ziua de Mos Niculae ...se ducea la bunica ei sa ii serbeze ziua :(

Musafir

#142

2015-12-29 08:13

pentru evitarea accidentelor rutiere

Musafir

#143

2015-12-29 08:28

La București nici ca pietoni nu suntem în siguranță.Bicicliștii ăștia se îngrămădesc la roșul pietonal și când apare verdele pietonal rulează călare pe biciclete făcând slalom printre pietoni periclitând siguranța circulației pietonilor pe trecerile de pietoni.Noi pietonii pe lângă că trebuie să fim atenți la traversare din stânga și din dreapta mai trebuie pe deasupra să fim atenți și din față și din spate la bicicliștii ce rulează pe trecerile de pietoni punând în pericol viața și siguranța pietonilor.Deși mai multe televiziuni au atras într-o zi atenția în cadrul știrilor asupra respectivei probleme atrăgându-le bicicliștilor atenția să se dea jos de pe biciclete când se pregătesc pentru traversare ducându-le de mână de pe un trotuar pe celălalt nu s-a schimbat nimic în bine.Și asta se repetă aproape zilnic pe trecerea de pietoni de pe Șoseaua Pavel Kiseleff din Piața Victoriei și pe cea de pe Bulevardul Aviatorilor din Piața Victoriei și pe cea de pe Calea Victoriei din Piața Victoriei.Mai e de multe ori și poliție rutieră în Piața Victoriei.Pe pietonii ce traversează neregulamentar știe să-i tragă pe dreapta.Ei măcar își pun doar propriile vieți în pericol.Dar pe bicicliștii ce traversează călare pe biciclete pe trecerile de pietoni punând în pericol și viețile altora nu-i trage pe dreapta să-i taxeze.Pe-ăștia nu-i vede.Fă și-o petiție prin care să ceri mass media a face campanii de educare a bicicliștilor în sensul ăsta.Să nu mai zic că trece 2015 și n-am scăpat nici anul ăsta de coșmarul refugiilor de tramvai înguste lipsite de garduri de protecție.Pericole majore pentru pietoni.Și sunt o groază la ora asta.Pe Bulevardul Ion Mihalache,pe Șoseaua Viilor,pe Șoseaua Giurgiului,pe Calea Șerban Vodă,pe Bulevardul Gheorghe Șincai,pe Bulevardul Vasile Milea etc.N-avem loc unii de alții pe ele.O coloană de pietoni trebuie să iasă în carosabil să facă loc celei ce vine din sens opus.Și îngrămădeală și îmbulzeală de nedescris.Riscăm în orice moment să ne pierdem echilibrul căzând victime accidentelor auto.Suntem prinși ca-n clește între două pericole.Iar dezvoltarea transportului subteran merge cu viteza melcului.Fă și-n sensul ăsta o petiție.Siguranța pietonilor pe străzile din București tinde la 0.


Musafir

#144

2015-12-29 08:43

Deoarece si eu folosesc acest drum .

Musafir

#145

2015-12-29 08:54

Sunt o mama indurerata;mi-am pierdut un baiat tanar,39 de ani,in accident de masina,tot in Vrancea,in luna februarie.In Comuna Haret mor oamenii in accidente,acolo,probabil ,trebuie facut ceva,nu stiu.Un lucru este cert si valabil pentru toata tara si toate domeniile de activitate:un stil de conducere defectuos:indiferenta,aroganta,suficienta,o atitudine criminala.Sunt in schimb foarte activi si vigilenti in a aduna averi imense.Oamenii pot muri .Ma doare sufletul pentru tanara ziarista,iar pentru parintii ei,ce sa mai zic?D-zeu s-o odihneasca,iar pe ceilalti sa-i intareasca!


Musafir

#146

2015-12-29 09:04

Si eu am 2 copii care circula cu masina foarte des pe aceasta rută,as vrea sa-i stiu în siguranta.

Musafir

#147

2015-12-29 09:17

Poate așa se va schimba măcar ceva în tara asta.

Musafir

#148

2015-12-29 09:30

Am semnat pentru ca Romania sa devina o tara in care sa te bucuri ca trăiesti. O tara in care cetatenii sunt protejati. Vreau sa traiesc ziua in care sa fiu mândră de originea mea.

Musafir

#149

2015-12-29 09:32

Sa circulam pe drumuri mai sigure!

Musafir

#150

2015-12-29 10:25

Pentru a stopa accidentele ne fericite cu atâtea victime