APELUL SOCIETATILOR ROMANE DE CARDIOLOGIE SI PNEUMOLOGIE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția APELUL SOCIETATILOR ROMANE DE CARDIOLOGIE SI PNEUMOLOGIE


Musafir

#76

2015-11-06 14:19

O consider o initiativa f. buna, cu care sunt perfect de acord si imi doresc sa aiba efectul pe care ni-l dorim cu totii ( semnatarii petitiei). Multumim initiatorilor petitiei! Bravo lor!

Musafir

#77

2015-11-06 14:25

In Romania, in fiecare zi, din cauza fumatului ca si cauza principala mor aproximativ 70 de persoane - adica un avion de marimi medii care cade in fiecare zi, plin cu conationali FUMATORI! In aceste conditii, e dreptul FUMATORILOR sa fie informati si daca doresc, sa fie ajutati sa renunte. Si e dreptul NEFUMATORILOR sa fie protejati de consecintele nefaste ale fumatului pasiv. Pentru ca 80% din bolile cronice pot fi prevenite!

Musafir

#78

2015-11-06 15:45

Am semnat pentru sănătatea populației acestei țări și mai ales pentru cea a tinerilor.

Musafir

#79

2015-11-06 15:58

Pentru ca sufar de boli pulmonare si nu mai pot iesi aproape deloc in oras pt ca peste tot se fumeaza. Pentru ca am un copil de 15 ani caruia i se pare cool sa fumeze pt ca aproape toti prietenii sai fumeaza cand ies in oras!

Musafir

#80

2015-11-06 16:13

Oamenii sunt liberi sa isi traiasaca viata asa cum vor ! Daca vor sa fumeze atunci sunt liberi sa fumeze de cate ori vor si in ce loc vor. Vati pus stapani pe libertatea omului ? Rusine, asa cum pe voi nu va obliga nimeni sa fumati asa si voi nu aveti dreptul sa interziceti altora sa fumeze !

Gabriel Tatu-Chitoiu
Autorul acestei petitii

#81

2015-11-06 16:31

DRAGA DOMNULE/DOAMNA CARE NE SPUNETI SA NE FIE "RUSINE CA ATENTAM LA LIBERTATEA DUMNEAVOASTRA DE A FUMA ! "

VA RESPECTAM ! FUMATI CIT DORITI SI UNDE NU DORITI ! DAR TREBUIE SA NE RESPECTATI SI DUMNEAVOASTRA ! DACA AVETI CURIOZITATEA SA CITITI TOATE COMENTARIILE VETI VEDEA MULTE COMENTARII APARTININD FUMATORILOR. ECHILIBRATE SI PLINE DE RESPECT.

DUMNEAVOASTRA VA COMPORTATI CA SI CUM STI FI SINGUR PE PAMANT ! IN ACEST MOMENT VA BATETI JOC DE MINE SI DE TOTI NEFUMATORII SILINDU-NE SA INHALAM FUMUL EMANAT DE TIGARILE DUMNEAVOASTRA SI PERICLITINDU-NE, IN FIECARE ZI, SANATATEA ! NU VREAU SA INHALEZ, NICI EU SI NICI COPIII MEI,  FUMUL TIGARII DUMNEAVOASTRA ATUNCI CIND INTRU IN RESTAURANT, IN CLUB SAU IN BAR ! ATENTATI LA VIATA SI LA SANATATEA MEA SI A COPIILOR MEI !

INCERCATI SA ARUNCATI O PRIVIRE IN TARILE CIVILIZATE SI VETI VEDEA ACOLO CUM RESPECTUL DINTRE FUMATORI SI NEFUMATORI ESTE RECIPROC. FACETI UN DESERVICIU FUMATORILOR !

 


Musafir

#82

2015-11-06 18:32

Deoarece am ales să nu fumez activ și prin urmare nu mi se pare normal să fumez pasiv.

Musafir

#83

2015-11-06 20:35

Sper ca petitia sa fie semnata de colegi din toate specialitatile.Demersul nostru comun este pentru ca prietenii nostrii sa nu devina pacientii nostri.

Musafir

#84

2015-11-06 20:46

Un pas mic pentru o viata mai sigura si mai sanatoasa pentru viitorul copiilor nostri.

Musafir

#85 A trai cu frica de moarte sau a fi un mort viu

2015-11-06 22:17

Bunicii nostri in perioada interbelica fumau tigari din foi, ca sa intelegeti ce insemna tigara din foi se facea cam asa, se luau frunzele de tutun din recolta proprie si se prindeau cu o sfoara pentru a fi puse la soare unde se uscau dupa care se lua o frunza si se rasucea sub forma de trabuc si se aprindea la un capat iar din capatul opus mosul pufaia de zor si mai tragea o dusca de vin sau rachiu. Traia fericit fara sa ii pese de moarte. Stia ca doamna cu coasa oricum o sa vina si nu spera la viata de peste 100 de ani cum multi ravnesc in zilele noastre. Dar traia dupa pofta inimii lui si manca carne cu grasime pana strivea purecele pe burta plina. Acum toti traiesc fals in speranta vietii fara de sfarsit sau a omului bionic. Oamenii sau inchis in colivii imaginare cu frica de moarte, dar sigur va veni si la tine cand tie dat, ca fumezi sau nu !


Musafir

#86

2015-11-07 06:33

In calitate de fumatoare NUMAI in aer liber: Practic participarea la evenimente artistice sau mancatul in locuri in care se fumeaza este ABSURDA . La scurt timp te ustura tare ochii, te doare capul, esti un mare NEFERICIT. Noi nu mai mergem. Este un mediu IMPOTRIVA VIETII. Oriunde in lumea civilizata, mergi in club, savurezi arta/distractia inauntru si iesi uneori AFARA pentru ca sa fumezi. Fumatorii se vor simti mult mai bine astfel. Va rog mult ajutati-i!!!

Musafir

#87

2015-11-07 07:02

Pentru ca m-am saturat sa fumez pasiv din cauza unor persoane care nu au respect fata de alte persoane nefumatoare

Musafir

#88

2015-11-07 08:39

Pt a evita consecintele pe termen lung.

Musafir

#89

2015-11-07 16:41

In urma cu 50 de ani nu ar fi fost nevoie de o asemenea petitie. Va intrebati DE CE ? Simplu, pentru ca in acele vremuri fumatorii care erau intr-o incapere alaturi de alte persoane din politete cereau voie sa-si aprinda tigara prin cuvantul PERMITETI ? Daca primeau permisiunea aprindeau tigara daca nu o puneau inapoi in pachet. Acum fumatorii scot tigara din pachet fara sa le pese de cei din jur. Si ne mai intrebam de ce aceasta tara se duce la vale !


Musafir

#90

2015-11-07 17:03

Fumatul ca fumatul! Si multe altele...

Musafir

#91

2015-11-07 18:01

Pentru ca este de neacceptat sa stai in fum ore intregi. Pt ca ajungi in timp sa dezvolti sindromul ochiului uscat; pt ca si fumatul pasiv este nociv; pentru ca noi, cei care nu fumam suntem discriminati prin neexistenta unor cluburi de nefumatori. Pt ca orice fumator se poate duce in aer liber sa isi afume plamani

Musafir

#92

2015-11-07 19:10

Pentru ca m-am saturat de nesimtirea, insensibilitatea si aroganta fumătorilor, dar si pentru sănătatea noastra a tuturor.

Musafir

#93

2015-11-07 19:54

Ne-am saturat sa fie rau , poate va fi si putin BINE

Musafir

#94

2015-11-07 20:43

Cred cu convingere ca interzicerea fumatului in locurile publice ar putea duce la o scadere a procentului de fumatori, o scadere a numarului de tigari fumate de cei care nu renunta la idee si in final la o scadere a riscului cardiovascular precum si a incidentei BPOC. Poate asa vom salva vieti sau le vom prelungi pe cele actuale ale fumatorilor. Anul acesta (2015) mama mea a decis sa renunte la fumat, chiar din aceasta toamna asa ca pentru mine semnarea petitiei reprezinta atat o decizie rationala dar totodata si una extrem de emotionala. Cu prietenie, atat celor care constientizeaza dar mai ales celor care inca nu isi dau seama de efectele devastatoare ale fumatului, le doresc putere si viata frumoasa! Laur

Musafir

#95

2015-11-07 21:59

Stiind cat de nociv este fumatul!


Musafir

#96 Re: Re:

2015-11-07 22:31

#17: Gabriel Tatu-Chitoiu - Re:  

Super bine punctat. Sper din toată inima să reușiți. Trăiesc în Germania, sunt medic și aici e PERFECT NORMAL să nu se fumeze în spațiile publice. Ies toți frumos afară. Nu comentează nimeni. SE POATE! 


Musafir

#97

2015-11-07 23:01

Am lucrat mai multi ani intr-un mare cazinou din sudul Floridei-US.Desi compania a facut eforturi deosebite pentru limitarea efectelor nocive ale fumatului in spatiul de joc unde aveam si eu local de muncā,am avut nesansa unei operatii pe cord deschis,medicii implantându-mi patru bypass-uri ca sa-mi salveze viata.Sper cā nu mai e envoi de alte explicatii.

Musafir

#98

2015-11-08 06:04

Acceptarea publica a fumatului in Romania arata ca SUNTEM UN STAT BANANIER.


Musafir

#99

2015-11-08 06:12

Pt ca fumatul dauneaza atat fumatorilor activi cat si celor pasivi.

Musafir

#100

2015-11-08 08:28

Fumez de 30 ani si din pacate nu am vointa necesara sa renunt la viciul asta criminal. Imi pare rau ca distrug atat sanatatea mea cat si a celor din jur si ca dau un exemplu prost copiilor si tinerilor.
Ajutati-ne sa redevenim oameni buni!