MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#2226

2015-11-05 16:35

PENTRU CA SI EU SUNT O VICTIMA,MULT MAI MICA A SISTEMULUI JURIDIC

Musafir

#2227

2015-11-05 16:38

mi se pare corect ca cel care greseste sa si plateasca pentru asta.

Musafir

#2228

2015-11-05 16:38

Am simtit pe pielea mea cata coruptie exista in justitia romaneasca.La Judecatoria Alba Iulia am avut si am procese pe rol a caror obiect este fond funciar si toate le-am pierdut din cauza judecatorilor corupti . Toate dosarele in care Primaria com. Vintu de Jos are calitatea de parat sant distribuite unor anume judecatori care resping toate actiunile reclamantilor inpotriva Primariei com. Vintu de Jos.Din anul 1994 i-mi caut dreptul meu dar degeaba .Am inbatranit pe coridoarele judecatoriei Alba Iulia si m-am inbolnavit si nu ma mai pot lupta cu coruptia din acest sistem .Primaria com. Vintu de Jos -comisia loc, de fond funciar -in asociere cu Comisia jud. Alba de fond funciar si cu judecatorii de la judecatoria Alba Iulia m-au inbolnavit si nu ma pot inpaca cu gandul ca nu exista dreptate in aceasta tara si ca cei care sant platiti de stat sa respecte legea se asociaza si i-si bat joc de noi. ma gandesc de multe ori pt. ce mi-am riscat viata la Revolutie eu si sotul meu si pt. ce am aparat primaria Vintu de jos de cei care la Revolutie au vrut sa ii dea foc ? La Revolutie inainte de a fugii Ceausescu eu inpreuna cu sotul meu si inca 9 persoane am fortat usa primariei si am luat cartile lui Ceausescu si le-am dat foc -gest care daca nu reusa Revolutia am fi fost toti 11 inpuscati -si pt. ce ? Acum i-mi pare rau si cred ca multora care azi ne confruntam cu coruptia din tara aceasta de ce am facut atunci la revolutie .Doresc dar nu mai sper ca se va putea face ceva pt. ca sant prea multi coruptii .D-ne ajuta .

Musafir

#2229

2015-11-05 16:50

Asa este corect.

Musafir

#2230

2015-11-05 17:00

In mai multe dosare procurori si judecatori au dat solutii care intra in contradictie cu constitutia. respectiv favorizeaza un grup infractional specializat in imobiliare.Au reusit sa substituie propietarii tabulari in favoarea unor oameni politici,a unui procuror repectiv proc Borcoman DIICOT care din functia detinuta influenteaza justitia BV pe toate palierele.Dos 55/P/2013 blocat la DNA BV.AU infiinta un CAP in evidentele cf din RUPEA in anul 2000 cu comasari ilegale trecute cu vederea de justitie in ciuda documentelor inversate cronologic.Acesti proc si jud. nu au gresit au dat solutii in deplina cunostiinta,favorizind pe cei care au incalcat legea.

Musafir

#2231

2015-11-05 17:25

Vreau asa sa plateasca cei care au acoperit hotii care au furat si jefuit aceasta tara...vreau averile confiscate si puscariile pline si eventual munca silnica la autostrazi...poate asa vom avea si noi drumuri corespunzatoare...

Musafir

#2232

2015-11-05 17:32

pentru ca magistrati au facut multe greseli si nu au platit nici-o data pentru ele acum ar trebui sa plateasca cu virf si indesat

Musafir

#2233

2015-11-05 17:37

Pt ca se fac multe erori judiciare din nestiinta sau pe spaga!Am simtit o pe pielea mea!

Musafir

#2234

2015-11-05 17:39

Superficialitatea magistratilor ne costa. Prin raspunderea pentru erorile din sistem vor deveni mai responsabili. De ce sa masor de noua ori si sa tai a zecea oara daca nu patesc nimic de stric materialul? Dar daca patesc atunci e jale. Abia atunci libertatea magistratului este pe picior de egalitate cu libertatea celui judecat.

Musafir

#2235

2015-11-05 17:43

pentruca am fost vatamata in drepturile mele patrimoniale prin taierile din 2010

Musafir

#2236

2015-11-05 17:50

MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Musafir

#2237

2015-11-05 17:59

Ma numesc Gheorghe Bozgan,jurist,55 ani,in urma unui proces cistigat la CEDO on 2007 (prin schimbare ulterioara de denumire) am inregistrat in Arad Asociatia "Erori Judicare" (pentru informatii suplimentare tel 0744-66 20 19.)Trebuia modificat de urgenta Codul de procedura penala in materia revizuirii (sunt mii de oameni,victime ale erorilor judiciare,cu pedeapsa executata si chiar reabilitati intre timp, care pot sa isi DOVEDEASCA NEVINOVATIA ,dar sunt impiedicati sa o faca pe calea revizurii.Din considerente de casta profesionala (corect infractionala )magistratii instantei de revizuire resping chiar in faza de admitere in principiu revizuriea,stind ca o noua cerere de revizurie, chiar in alt context de timp va fi inadmisibila,existind autoritate de lucru judecat in materia revizurii..Trebuie creata baza legala ca o cerere de revziuire sa poata fi judecata,AZI,chiar daca ea a fost respinsa in urma cu 10-20 ani,pentru ca ideea de DREPTATE trebuie sa fie esenta revizuirii si nu nederajarea magistratilor cu o cerere de revizuire ,care a mai fost judecata in urma cu ani,pentru ca cel putin in Romania actul de justitie A FOST GRAV ALTERAT in trecutul recent si este posibil ca azi,in alt context ,o cerere de revizuire respinsa atunci sa poata fi admisa azi. Deasemenea rog a se retine ca ABATAREA DISCIP[LINARA a magistratului este cauza de revizuire doar in CIVIL si nu si in PENAL,cum ar fi fost normal. Motivul ? Protectia magistratilor,ca indiferent ce porcarie fac intr-un dosar penal )chiar daca aceasta este descoperita si magistratul este sanctionat disciplinar) ,condamnarea nedrepta sa nu fie desfiintata si ea ,ca victima erorii judiciare sa nu isi poata revendica drepturile

Musafir

#2238

2015-11-05 18:07

Egalitatea este modul prin care se naște un om și nimeni de pe acest pământ nu trebuie să încalce acest drept.

Musafir

#2239

2015-11-05 18:11

Constitutia spune ca suntem EGALI; prin urmare fiecare e dator sa raspunda pentru greselile sale:intentionate sau neintentionate, din lipsa de profesionalism sau alte cauze. Nu inteleg de ce tagma magistratilor sa nu raspunda de greselile-erorile ce le fac: avem raspunsul clar venit de la CEDO.

Musafir

#2240

2015-11-05 18:19

Din dorinta ca poate se schimba CEVA

Musafir

#2241

2015-11-05 18:19

E necesar sa raspunda magistratii pentru erorile judiciare... altfel nu vom putea avea incredere nici in acest sistem..!

Musafir

#2242

2015-11-05 18:22

cum toti platim pentru greselile noastre, si ei sunt oameni si gresesc cu voie sau fara de voie,

Musafir

#2243

2015-11-05 18:23

Pentru maxima responsabilizare a celor ce decid soarta oamenilor si pentru teama de a se lasa influentati- in cazul lipsei constiintei, desigur.

Musafir

#2244

2015-11-05 18:40

Am semnat aceasta petitie pentru ca mi se pare corect ca fiecare sa fie raspunzator pt. DECIZIILE care hotarasc SOARTA SI DESTINUL unui OM!

Musafir

#2245

2015-11-05 18:49

pentru ca au salarii imense si se comporta ca niste straini de romania si nu-si iubesc poporul care-i furajeaza ...

Musafir

#2246

2015-11-05 18:54

TOTI CEI CARE AU INCALCAT LEGILE NORMALE NU ALEA FACUTE DE PUSCARIASII DIN PARLAMENTUL ACTUAL SA PLATEASCA SI SA SEE CONFISTE AVERILE ILICITE

Musafir

#2247

2015-11-05 19:07

Pentru ca este inpotriva legii ca cineva care greseste sa nu plateasca! Indifetent de functie s-austatut .

Musafir

#2248

2015-11-05 19:20

ne-am saturat de hotii ,de puscariasii care sunt in parlament.

Musafir

#2249

2015-11-05 19:34

Semnarea acestei peții am făcuto pentru ca nu mai sunt de acord să fim conduși de această clasă politică și doresc atit eu cit restul celor care au semnat,o viață liniștită pentru mine copii mei și pentru acest popor!

Musafir

#2250

2015-11-05 19:47

Deoarece sunt patita.La Judecatoria sector 3 am avut o dovada a superficialitatii si incorectitudinii unei judecatoare.