Salvați Studioul de Teatrul Casandra!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvați Studioul de Teatrul Casandra!

Cornelius, :)

#51 "Salvarea" ... prin PETIŢIE

2014-11-08 03:16

Bună Ziua! ~ După evenimentele din 1989, am vrut să revin la ... normal. Am schimbat statutul de strungar, cu acela de "pictor-executant". Timp de 3 ani am lucrat la Teatrul de Comedie (cam prin 1992), la Atelierul de Pictură (acest atelier era perete în perete cu omologul său de la CASANDRA, amîndouă în curtea din spatele Scenei). Pînă anul trecut - 2013 - am lucrat ca pictor-executant, la 4 teatre bucureştene, de la ultimul - din păcate - fiind dat afară! Eu mă consider în continuare ... [OM DE TEATRU], ultimii mei 25 de ani fiind - iată: un sfert de secol - TRĂIŢI în această Instituţie. ~ Este de la sine înţeles că "TREBUIA" să semnez Petiţia şi am semnat-o! Sper că această Petiţie să NE TREZEASCĂ pe noi toţi: "cine este TREAZ, să-l trezească şi pe cel manipulat!", căci fără implicare nu ne merităm statutul de cetăţeni! ~ Cornelius, :)


Musafir

#52

2014-11-08 10:41

"V-am dat Teatru, vi-l păziţi
ca un lăcaş de muze..."
           (Iancu Văcărescu)


Musafir

#53

2014-11-09 16:53

Nu este singurul teatru distrus de hotii care ne conduc - Tandarica - Calea Victoriei, Cinematografe Capitol, Favorit etc.

Musafir

#54

2014-11-14 13:46

Un popor fara cultura, este doar o gasca de huligani.

Musafir

#55

2014-11-15 21:15

Sincer, pe mine nu m-ar afecta asa mult daca nu s-ar salva Teatrul Casandra, dar nu imi cade mana sa semnez o petitie pentru persoanele carora chiar le pasa.

Musafir

#56

2014-11-20 21:33

Pe toata perioada liceului mergeam impreuna cu colegii la Teatrul Casandra sa vedem spectacolele studentilor. Asa m-am indragostit de teatru. Inca imi mai amintesc spectacolele din acea perioada si ma bucur ca acum ii intalnesc pe acei tineri actori pe scenele teatrelor din Bucuresti. Dati Casandra inapoi studentilor! Generatiile de azi sunt cele care ne vor face viitorul mai frumos!

Musafir

#57

2014-11-20 21:56

Salvati Casandra! Mai exista speranta ca, in Romania, inca se mai poate face de calitate. Dar daca portile sunt inchise pentru tinerii doritori, de unde sa maivina si entuziasmul? Sustin cultura! Salvati studioul de teatru Casandra!

Musafir

#58

2014-12-16 11:31

Casandra este pentru mine,spatiul cultural,care de cand eram elev,mi-a oferit rarul prilej de a cunoaste viitori mari actori si regizori.Haideti sa facem educatie,cultura,sanatate,cultura si autostrazi,pentru ca,in fine,sa devenim si noi normali.Sa terminam cu distrugerile,dintr-un analfabetism general,sa mai si construim.

Musafir

#59

2015-01-19 20:49

Rusine !!!
Aida

#60

2015-01-22 16:41

Iubim teatrul!!!!!


Musafir

#61

2015-01-23 13:17

Este foarte importantă mobilizarea pentru această cauză. Tinerii actori și regizori sunt oricum confruntați cu nesiguranța angajării și cu neputința de a fi distribuiți/de a putea monta piese de teatru. Studioul "Casandra" le oferea o oază de profesionalism înainte de a întâmpina greutățile vieții.

Musafir

#62

2015-01-23 20:20

Trebuie sa ne luptam ca institutiile benefice, care ne tin laolalta sa-si continue existentza - adica sa luptam pentru existentza noastra cultural-nationala - prin arta teatrala, de pilda...Studioul/Teatrul Casandra era locul unde se prezentau spectacolele studentzesti, absolventele - e de neconceput cum loveste...morbul economic, cel falimentar mai ales, in tineri mai ales...Ne ducem de ripa daca lasam sa se intimple (si)lucrul asta!
ioana zirra

#63 nu desfiintarii Teatrului Casandra

2015-01-23 20:22

Trebuie sa ne luptam ca institutiile benefice, care ne tin laolalta sa-si continue existentza - adica sa luptam pentru existentza noastra cultural-nationala - prin arta teatrala, de pilda...Studioul/Teatrul Casandra era locul unde se prezentau spectacolele studentzesti, absolventele - e de neconceput cum loveste...morbul economic, cel falimentar mai ales, in tineri mai ales...Ne ducem de ripa daca lasam sa se intimple (si)lucrul asta!


Musafir

#64

2015-01-25 07:42

Studioul Casandra trebuie salvat. Scurt si la obiect.

Musafir

#65

2015-02-21 18:46

Educatia si cultura in Romania sunt deja in impas ca sa nu ma exprim mai dureros si orice oportunitate de a le tine in viata trebuie sa devina o prioritate pentru oamenii politici din tara daca vor sa mai aiba locuri de munca.