Impotriva fracturării hidraulice a gazelor de șist în ROMÂNIA

Impotriva fracturării hidraulice a gazelor de șist în ROMÂNIA / Anunțuri / Sustineti legea antifracking / Comentarii


Musafir

#26

2014-08-05 08:26

Obținerea unei resurse prin poluarea alteia și mai importante nu este o opțiune nici măcar pe termen scurt.

Musafir

#27

2014-08-05 08:28

Nici eu nu sunt de acord ci aceasta metoda de exploatare. Dumneavoastra spuneti ca e nevoie de suport masiv din partea populatiei. In Costinesti s-a facut referendum inainte de inceperea exploatarii si populatia Costinesti-ului a fost 100% impotriva inceperii exploatarii. Exploatarea a demarat in pofida acestei opoziti din partea populatiei. Sub Dobrogea se afla cea mai mare rezerva de apa potabila a Europei, cu apa de puritate foarte mare. Parerea mea este ca prin aceasta exploatare se urmareste de fapt poluare acestui rezervor imens de apa (printre altele). Daca in Costinesti nu s-a tinut cont de opozitia ferma a populatiei de ce as crede eu ca se va tine cont acum? Oare nu ar trebui sa alegem alta modalitate de actiune? Celor care incep sa faca aceste forari nu pare sa le pese prea mult de parerea noastra.

Musafir

#28

2014-08-05 08:49

buna ziua
Va rugam frumos sa ne trimiteti cu link proiectul de lege ca sa il putem vedea/ si sa facem referire concreta la el cand le scriem deputatulilor/senatorilor
multam

Musafir

#29

2014-08-05 08:50

EI sunt fericiti ca au gasit un loc care sa le mareasca averile, unde sa li se permita sa otraveasca pamantul si sa imbolnaveasca oamenii. LOR nu le pasa dar, dvs. celor "ALESI" nu va pasa? Pentru comisioanele voastre grase distrugeti tot? Mandria de a realiza ceva frumos si bun pentru tara si pentru oameni, daca tot aveti PUTEREA de a o face, nu aveti? O sa muriti impacati cu constiinta voastra?

Musafir

#30

2014-08-05 09:13

Buna ziua! Cum putem sustine concret acest proiect de lege in Parlament?

Musafir

#31

2014-08-05 11:53

Nu sunt de acord cu fracturarea hidraulica a gazelor de sist in românia

Musafir

#32

2014-08-05 12:00

M-am saturat de politicieni retardati,au transformat tara intr-o epava,sunt precum lepra.Pentru orice problema exista si o rezolvare.Buruienile trebuiesc smulse din radacina.Nu facem decat sa-i privim cum sug seva ,puterea poporului precum vampirii,si distrugand tot ceea ce avem mai de pret: NATURA, oxigenul indispensabil vietii noastre a tuturor, a copiilor,copiilor nostrii.Oare suntem un popor atat de indolent, neputincios in fata unei gloate de infractori?

Musafir

#33

2014-08-05 13:03

Avand in vedere lipsa de preocupare a politicienilor cu privire la problema fracturarii hidraulice si implicit sanatatea populatiei si protejarea mediului ,salut aceasta actiune si o sustin cu toata taria convingerii ca daca suntem multii o sa reusim.

Musafir

#34

2014-08-05 13:28

"Nu ne vindem tara !" e un slogan . Nu ma pricep ,dar, din ce se vorbeste, este a altora ,pentru ca EI ne spun ce sa facem si ce sa nu facem , cum ,cand si cat sa facem . Pe deasupra mai avem si o datorie de cateva zeci de mii de euro , pe cap de locuitor ! Mai sunt libera in tara mea ? Mai pot decide ? Am citit undeva ca :"daca prin vot s-ar obtine ceva, nu s-ar mai vota ".Veti spune ca am o proprietate. Da , dar o platesc in fiecare an si de-a lungul vietii mi-o cumpar , tot pe banii mei . Ce legi !!!!! Ce se hotaraste "undeva " se va face in Romania ! Laura


Musafir

#35

2014-08-05 13:56

De acord cu acesta noua initiativa,numai de-ar da roadele scontate!

Musafir

#36

2014-08-05 14:59

Buna ziua,
in Germania aceasta metoda nu e acceptata, s-au facut si documentare pe tema asta, gasesc foarte bine ca se ia atitudine contra acestei proceduri. Cel mai bine ar fi ca informatia visavis de aceasta metoda sa se faca la nivel de tara si sa se eplice lumii despre ce e vorba. A distruge insa minele romane de la Rosia Montana numai pt ca un concern strain sa prospereze si mai mult, aruncand in ochii oamenilor cu nisip, adica promitanu-le locuri de munca, gasesc foarte egoist. In plus, gasesc nerusinat din partea corporatiei straine ca doreste sa exploateze zacaminte mult mai valoroase, dar fara sa spuna asta. Ce se intampla dupa exploatare, pare ca nu ntereseaza pe nimeni, profitul fiind singurul argument. E timpul sa se priceapa ca nu banul e totul. Planeta nu se reface asa repede, daca se mai reface.

Musafir

#37

2014-08-05 15:14

Legea NU E FOARTE CLARĂ ÎN ESTENȚA EI, PUTÂNDU-SE FENTA ACESTĂ ESENȚĂ PRIN MODELE SLALOM

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-08-05 18:06



Musafir

#39

2014-08-05 18:07

Sunt impotriva explorarii si exploatarii gazelor din sist ....multe intreprinderi din tara, au fost aduse la faliment ,iar altele au fost vandute pe nimic strainilor la care suntem robi acum ,deoarece asa au vrut "domnii " din Uniunea Europeana !!!!!

Musafir

#40

2014-08-05 19:28

Nu avem nevoie de gazele de sist,pentru ca avem gaze naturale,insa avem nevoie de sol fertil ,ape curate si de natura sanatoasa.Nu vreau sa vad terenuri desertice,ape care sa ne otraveasca viata,sau natura sa moara,pentru ca este destul de distrusa de taierea si distrugerea padurilor si a tuturor locurilor verzi.STOP EXPLOATARI GAZELOR DE SIST!!!

Musafir

#41

2014-08-05 20:22

MEN SANA IN CORPORE SANO
NU GAZELOR DE SIST!

Musafir

#42

2014-08-05 21:34

Multi prosti pe pamant, 6 miliarde prosti nu sunt capabili sa isi rezolve problemele...singuri

Musafir

#43

2014-08-06 04:49

Poporul DOARME ! Atat timp cat poporul doarme ,nu se poate face nimic . "Alesii ,,dupa ce ajung la putere se cred stapani care fac ce vor cu tara ...

Musafir

#44

2014-08-06 06:29

Sunt total IMPOTRIVA fracturarii hidraulice a gazelor de sist in Romania !!! De ce sunt atatea tari civilizate care nici nu vor sa auda de asa ceva si se trezesc imbecilii parveniti de politicieni romani retardati din nastere(fara exceptie) si dau cu linsu la aceste companii ...

Musafir

#45

2014-08-06 07:36

Pamant curat, Apa curata = Viata lunga si Sanatoasa

Musafir

#46

2014-08-06 08:06

Romania a fost mereu in pericol, dar era aparata de romani, cu pretul vietii. Acum e o perioada nefasta:Romania este distrusa sau vanduta chiar de romani sau cu acordul lor(cei cu putere de decizie). Din pacate oferta la alegeri e intotdeauna intre rau si mai putin rau....Trebuie sa stim si pozitia candidatilor fata de aceasta problema(desi de multe ori isi schimba pozitia dupa ce se vad in functii)

Musafir

#47

2014-08-06 08:22

Doamne, ajută!

 


Musafir

#48

2014-08-06 08:23

Nu sunt de acord cu fracturarea hidraulica a gazelor de sist in tara mea.


Musafir

#49

2014-08-06 08:45

Nu sunt de acord cu exploatarea gazelor de sist, nicaieri in lume!
Asemenea exploatari, aduc dzechilibre ireversibile geofizic, iar substantele folosite, sunt extrem de toxice.
Exista alte variante, total inofensive vietii pe acest pamant!
Cartelul petrolului si gazelor, are zilele numarate.

Musafir

#50

2014-08-06 08:52

Am vazut pe un canal tv american o emisiune despre
consecintele exploatarii gazelor de sist prin fracturare hidraulica. Am fost ingrozit de consecintele care s-au produs asupra sanatatii populatiei localitatii respective, mai ales asupra celor care nu au vrut sa se mute in alt loc si care dupa cca. 3 - 5 ani erau terminati dpdv medical(apa infestata cu metale grele si alte substante toxice, oameni fara dinti si fara par, care asteptau sa moara efectiv;ingrozitor !!Bine inteles ca cei care forau erau oamenii unei companii americane mari,care
le promisesera locuitorilor ca nu vor exista nici un fel de consecinte negative asupra sanatatii lor.Evident ca au mintit cu nerusinare.NU SUNT DE ACORD cu aceasta tehnica de exploatare a gazelor naturale pe teritoriul ROMANIEI.(in America nu mai au voie legal, sa exploateze gazele prin aceasta metoda , motiv pentru care s-au mutat in tarile din lumea 3a, care prin mita(spaga)pe care o iau conducatorii, aproba exploatare gazelor naturale prin aceasta metoda infecta si infama.