Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale


Musafir

#326 vica

2014-04-05 11:04

Eu cred ca totul o sa fie bine...
profesor

#327

2014-04-05 11:09

Nu vreau să accept că am pierdut trenul,nu si nu!!!adică pe site-ul isj de care aparțin este afisat calendarul titularizarii cu articol 253...date,cererea etc.si acum când am dosarul făcut...se anulează!dacă știam de la începutul anului școlar era cu totul altceva,Dar nu întorci mortul de la groapă............mâhnit,supărat că m am născut in Romania!!!!

Musafir

#328 Vica

2014-04-05 11:17

Totul o sa fie bine....
Musafir

#329

2014-04-05 11:19

Stati linistiti! Nu va panicati! Se aplica art.55(fost 253) din ordinul 3080/2014.
profesori

#330

2014-04-05 11:23

Mulțumim 329,că ne mai dati si noua o oază de speranța!

Musafir

#331

2014-04-05 11:29

Şi eu sunt in aceasta situatie si imi doresc sa ne unim fortele, sa nu ne lasam calcati in picioare orice ar fi. Sper să fie bine pentru toată lumea!

Musafir

#332

2014-04-05 11:34

Nu vreau sa va dezamagesc,pt k si eu sunt in aceiasi situatie,dar art 55 e legat tot de alineatele a si b ,stiu sigur asta...asa k nu se poate...doar daca le fac valabile,dar in aceasta situatie merge si 253...
luca

#333

2014-04-05 12:51

Contactat de HotNews.ro, Gabriel Ispas, secretarul general adjunct al Ministerului Educatiei Nationale, a declarat ca “de vreme ce Curtea Constitutionala a declarat acele articole ca fiind neconstitutionale, avem incepand de maine un termen de 45 de zile in care autoritatea legiuitoare, Parlamentul, poate sa puna in acord dispozitiile legii cu dispozitiile constitutionale. In aceasta perioada de 45 de zile, textul din lege este suspendat”.

Intrebat daca acum cadrele didactice netitulare care au obtinut cel putin nota 7 la concursul de titularizare in ultimii 6 ani trebuie sa sustina din nou examenul de titularizare pentru a ocupa un post, Gabriel Ispas a declarat: “Nu pot sa exprim un punct de vedere al Ministerului Educatiei, probabil va veni in cursul zilei de maine. Insa ca jurist pot sa spun ca la cald asta este solutia: cine vrea sa intre in invatamant trebuie sa sustina examenul de titularizare si rezultatele pot determina titularizarea pentru fiecare an in parte. Dar pozitia oficiala a Ministerului Educatiei va fi prezentata probabil maine”.

“In acest moment, am luat act de publicarea deciziei Curtii Constitutionale. Decizia CCR este fara echivoc; avand in vedere principiul separatiei puterii in stat, in mod evident va fi pusa in aplicare decizia asa cum a fost ea motivata. (…) Ministerul Educatiei si sistemul de invatamant respecta deciziile pe care le emite CCR, insa pot sa-mi manifest surprinderea observand ca apar o serie de decizii de neconstitutionalitate in contextul in care, la momentul intrarii in vigoare a legii, CCR a considerat ca legea este constitutionala in ansamblul ei”, a continuat oficialul.

Intrebat care sunt celelalte decizii de neconstitutionalitate date pe textul initial al legii, Ispas a raspuns ca “au fost mai multe”. “Este surprinzator si o sa vedem in ce masura nu cream un cadru discriminatoriu, pentru ca aceasta prevedere s-a aplicat din 2011 pana acum fara nicio problema. Sunt generatii care au beneficiat de ea, ori acum nu se mai poate aplica. Este inegal pentru profesori aplicarea acestei masuri”, a sustinut secretarul general adjunct al Ministerului Educatiei Nationale.

Acesta a precizat ca “putem sa vorbim despre aplicarea pentru viitor a unei dispozitii. In momentul de fata, consideram ca decizia CCR nu retroactiveaza”.

“Nu comentez decizia, sunt doar surprins ca nu a vazut Curtea acest lucru in momentul in care a analizat prima oara legea. Pentru ca motivatia principala este: un cadru discriminatoriu si o norma care produce confuzie. Ori confuzia este din 2011. Este regretabil ca printr-un text de lege valabil din 2011 profesorilor li se creeaza un orizont de asteptare, spulberat in mijlocul anului scolar”, a precizat Gabriel Ispas.

Pe scurt, despre titularizare

Profesorii care promoveaza examenul de titularizare si sunt angajati intr-o scoala pe perioada nedeterminata pot ramane definitiv in sistemul de invatamant, titulari; chiar daca li se restrange postul, inspectoratul trebuie sa le gaseasca un post in alta scoala, explica in sesiunile trecute fostul ministru al Educatiei, Ecaterina Andronescu.
profesoară

#334

2014-04-05 13:02

Pe ce sa te titularizezi daca nu sunt posturi titularizabile?Doamne,Gabriel Ispas nu stie ce se întâmplă cu adevărat??sunt catedre constituite din 2 3 scoli,acele ore nu vor fi niciodată titularizabile,la anumite discipline nu s-au mai scos posturi titularizabile de ani de zile...o să murim suplinitori cu note mari

Musafir

#335

2014-04-05 13:03

Pe scurt toţi care trebuie să se titularizare cu 253 au promovat examenul.dar...uite postul,dar nu mai e legea.


Musafir

#336

2014-04-05 13:03

CITITI CE A SCRIS #333 SUNTEM PIERDUTI INTR-UN SISTEM INFECT!!!!!!!!!! IMI ESTE GREATA...

Musafir

#337

2014-04-05 13:06

Murim suplinitori ca acceptăm, să dăm examene fără posturi scoase la concurs, asta e constituţional.
Ca expiră notele ca mâncarea, iar noi acceptăm.

Musafir

#338 adria

2014-04-05 13:09

sunt un prof.care areusit cu 253 titularizarea in 2013 si ieri am vb.cu dl.NISTOR de la sindicate pentru a vedea daca suntem afectati cei care am obtinut titularizarea in anii trecuti cu 253 de decizia ccr.
Pe langa faptul ca mi-a dat asigurari ca nu este niciun pericol pentru cei deja titularizati mi-a spus ca are mari sperante ca se va rezolva si pentru cei care urmeaza sa se titularizeze acum deoarece ieri fusese la minister si au stabilit initierea unei OUG pe acest aspect (atentie OUG nu asteapta trecerea prin parlament ea isi produce efectele imediat),OUG care spera sa treaca cel tarziu miercuri,spunea dl.NISTOR ca depinde cat de repede se misca ministerul.
Deci solutia este gasita ,mai ramane sa apara oficial pentru a fii pusa in practica.
Anul trecut tot DL.NISTOR ne-a ajutat pentru ca anul 2012 de examen nu era in lege pentru 253 si a fost nevoie de modificarea lui(am ajuns personal si la minister pt.aceasta problema dar cei cu care am vb.acolo au spus ca nu au ce sa faca pentru ca aceasta este legea si nu poate fii modificata cum vrem noi)apoi am luat legatura cu dl.NISTOR).
Aveti mare incredere in dansul ca pe noi ne-a ajutat ,a fost foarte serios si parolist si si-a facut treaba ca un adevarat lider de sindicat pentru ca este nevoie de o persoana cu trecere la minister care sa-i pistoneze pentru a rezolva o problema iar daca dansul s-a implicat sigur se v-a rezolva.
profesor dezamăgit

#339

2014-04-05 13:13

Va rugăm să nu ne dati speranțe deșarte...
sigur nu ne amăgiti,nu stiu sunt dezorientat..#338.

Musafir

#340 PROFESOR

2014-04-05 13:17

multumim,eu sunt sigura ca se va rezolva .d l NISTOR nu va lasa lucrurile asa.

Musafir

#341

2014-04-05 14:29

Toti care urmeaza sa se titularizez.e cu 253 au sustinut examen de titularizare cu note peste 7 ,
asa ca toti am invatat pentru aceste note...
Legea trebuie sa fie de partea noastra
maryroxy

#342

2014-04-05 14:40

Dragilor colegi de suferinta,cred ca ar trebui sa facem ceva,nu sa asteptam sa vedem "daca ploua".Chiar aveti incredere in sindicat?V-a ajutat vreodata?S-a implicat pentru voi?Recunosc,sunt oameni si oameni,dar fiecare are interesul lui.....Cred ca dosarele se depun normal,incepand de miercuri,cred ca metodologia isi va urma cursul pana la momentul in care este necesar sa se trimita procesele verbale la inspectorate.Acolo se pot bloca.Problema este daca se primesc dosarele nostre de catre scoli?!
Cat priveste neconstitutionalitatea:si noi am dat concurs(in cazul meu de opt ori cu note peste 9),avem grade didactice si experienta.Este inuman sa te judece cineva care nu cunoaste nimic din sistem,cineva care ocupa post de judecator,nu in urma concursului,ci politic.Asta e dreptatea in statul nostru?
Cred ca ar trebui sa ne unim fortele,dar nu pe net,ci chiar in fata Curtii Constitutionale,sa-i explicam punctul nostru de vedere Dlui Zagrean.Succesul ar fi garantat ,daca am fi cel putin 100 de persoane.Amintiti-va de invatatoarea Anghel si de greva foamei-acum e in Parlament.Sunt convinsa ca ne-am rezolva singuri problema........Nu va instig la miting,dar nu vad alta solutie.Isi bat joc de noi in fiecare clipa.In ce alta profesie dai examen la trei ani?Si daca este egalitate de sanse si egalitate intre cetateni:Sa dea toti titularii examen,o singura data si garantez ca raman 1/2 cel putin posturi libere.Eu cred ca suplinitorii,chiar si cei cu 5 sunt mai buni decat orice titular titularizat cu dosarul sau prin repartitie de la facultate.Cred ca trebuie sa facem ceva,cat mai curand........


Musafir

#343

2014-04-05 14:46

Trebuie sa recunoastem ca Ministerul Educatiei Nationale , anul acesta a fost si este de partea noastra, aveti convingerea ca Domnul Marius Nistor este un adevarat lider care apara interesele profesorilor, credeti-ma , l-am cunoscut personal si nu ne va dezamagi( eu sunt titular de anul trecut).

Musafir

#344

2014-04-05 14:53

Aveti perfecta dreptate 342 ...
Sper ca totul o sa iasa bine si pentru noi ca m-am saturat de atatea examene

Musafir

#345 adria

2014-04-05 15:26

ideea este ca treaba tine de minister iar pentru un cadru didactic este foarte greu sa ajunga si sa se faca auzit acolo, credeti-ma ca anul trecut eu am fost acolo de doua ori si m-am intors dezamagita ,ba mai mult cu convingerea ca nu se poate rezolva ,apoi a luat legatura cu dl.NISTOR si asa s-au putut transa problemele intre sindicat si dl.ministru( ca este foarte greu sa puteti personal sa intrati repede in legatura cu dl.ministru -eu am cerut atunci audienta la dansul si mi s-a spus ca dureaza cel putin o luna ca-mi trebuie programare)
In privinta sperantelor desarte sau a neancrederii in sindicate credeti-ma ca nu mi-as permite niciun moment sa va orientez pe o pista falsa pentru ca stiu ce traiti (anul trecut am patit si eu alaturi de alti colegi de ai mei la fel )dar chiar asa s-a intamplat si problema a fost rezolvata exact in modul si cu pasii pe care ni-i comunica in permanenta dl.NISTOR cu care vorbeam de cel putin doua ori pe saptamana.
daca acum a spus ca este in pregatire o ordonanta de urgenta sunt sigura ca asa este numai ministerul sa se miste repede pentru a se incadra in calendarul miscarii

Musafir

#346

2014-04-05 15:32

Sper ca ministrul sa se miste ffffff repede...

Musafir

#347

2014-04-05 15:34

si ordonanta asta ce rol are?adica trebuie sa schimbe art 253 din nou?adica alte conditii?sau cum?sau o sa-l lase pe acesta asa cum e anul acesta cel putin?

Musafir

#348 Re:

2014-04-05 15:46

#277: -

 

NU este corect, pentru cei de anul trecut si cei de acum 2 ani cum a fost constitutional art. 253 ?


Musafir

#349

2014-04-05 15:55

corect?judecatorii au concurs?da .politic.rusine ccr rusine pcr


Musafir

#350

2014-04-05 15:57

haideti la miting ...la minister.daca trece perioada de calendar ,la revedere