Abuzul vanzarii conditionate taxa radio-tv pe factura de energie

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzul vanzarii conditionate taxa radio-tv pe factura de energie


Musafir

#76

2014-01-23 18:51

eu nici macar nu mă uit la televizor, nici cablu TV nu am...

Musafir

#77

2014-01-25 13:38

Excelenta initiativa Mihai Fandel. Am semnat ! :-) Platesc de cativa ani taxa Radio / TV la o cladire unde am racordat curentul dar consum 0 (zero), nu are usi, nu are geamuri si nu are lumina, decat curentul tras... dar pentru anularea facturilor trebuie sa declar ca nimeni nu asculta radio in cladire. Pai daca un oarecare intra in cladire cu teleonul cu casti pe ureche si asculta radio, eu voi raspunde in fata legii pentru marturie falsa si nerespectarea angajamentului. Traim in Romania si dam cu subsemnatul, precum semnaturile pe care doresc sa le colectez, pe hartie inloc de electronic, sa nu cumva sa ne fie usor. Votul electronic nu este dorit tocmai ca sa se poata anula voturi si fura si si si. Oare cat o sa ne mai suporte acest pamant? ;-( . Punctul meu de vedere asupra problematicilor in Romania precum si in Europa le puteti gasi detaliat la  www.adriantoader.eu precum si la https://www.facebook.com/www.adriantoader.eu .

Va rog semnati, SHARE. Multumesc, Adrian TOADER

 


Musafir

#78

2014-01-25 17:00

nu taxa radio si tv!

Musafir

#79

2014-01-26 11:22

sint de acord cu aceasta petitie .

Musafir

#80

2014-01-26 13:55

Am fost de la introducerea ei impotriva...ESTE UN ABUZ CARE SE PERPETUIAZA DE LA O GUVERNARE LA ALTA.

Musafir

#81

2014-01-26 15:02

Daca esti persoana juridica, chiar daca ai doar un chiosc, platesti 80 lei taxa radio tv si credeti-ma ca in orice afacere , n-are nimeni posibilitati sau timp sa se uite la tv , in timpul programului de lucru! Ca mic intreprinzator muncesti si platesti 80% din munca ta pe taxe si impozite statului si nu ai timp sa calculezi cat incaseaza unii din taxa tv / radio, cand nu esti atent!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-01-26 15:13



Musafir

#83

2014-01-26 15:16

POATE SĂ SE SCOATĂ TVR DIN GRILA DE PROGRAME, IAR RADIO NU ASCULT !! NU CRED CĂ SE UITĂ LA TVR MULTĂ LUME .... UITAȚI-VĂ LA AUDIENȚE !!!!

Musafir

#84

2014-01-26 15:22

ma pis pe tvr si radio care nici nu stiu care e dar sa ascult
mic intreprinzator

#85 Subiect

2014-01-26 15:25

Sunt de acord sa platesc o taxa radio-tv, orice tara trebuie sa aiba o televiziune publica.Dar aceasta taxa ar trebuie sa fie de o valoare infima, rezonabila, nicidecum valoarea incasata acual.

Este clar ca se redirectioneaza sume imense de bani pe alte cai.


Musafir

#86

2014-01-26 15:29

televiziunea sa-si reduca numarul de postruri TV
care nu isi au rostul.
mic intreprinzator

#87

2014-01-26 15:30

Eu cred ca cei care au incasat sumele de bani platite de fraierii romani pe taxa TVradio, se minuneaza zilnic cum platesc fraierii de atatia ani si nu s-au revoltat pana acum.
mic intreprinzator

#88

2014-01-26 15:35

Intru prima oara pe petitieonline si as vrea sa stiu daca aceasta petitie ajunge pe masa guvernului si daca are o rezolvare.
Mihai Fandel
Autorul acestei petitii

#89 Re:

2014-01-26 15:39

#88: mic intreprinzator - Intru prima oara pe petitieonline si as vrea sa stiu daca aceasta petitie ajunge pe masa guvernului si daca are o rezolvare.

Asa cum am mai spus si celor care au intrebat anterior :

- As dori sa stiu ,unde veti merge cu toate semnaturile stranse?

In principiu ne vom adresa organelor competente care se ocupa cu elaborarea / modificarea legislatiei in vigoare, dar vom face cunoscuta petitia la cat mai multa lume : parlamentari : deputati /senatori , mass media si alte persoane cu putere de decizie. Personal printr-o astfel de petitie impreuna cu un grup de persoane implicate activ am reusit recastigarea drepturilor pentru grupa I de munca anulate fraudulos prin legea 263/2010 asa ca sunt increzator ca vom reusi si in acest demers daca vom fi insistenti.

Cu stima,

Fandel Mihai

 


Musafir

#90

2014-01-26 16:20

Guvern incompetent demisia!!!

Musafir

#91

2014-01-26 16:31

vreau sa se elimine aceasta taxa impusa si la particulari si la firme...este abuziva si nesimtita

Musafir

#92

2014-01-26 17:16

Nu mai suportam abuzurile de tot felul din aceasta tara.Hotaririle pe care le luati au devenit bataie de joc la adresa romanilor.

Musafir

#93

2014-01-26 20:43

Cata vreme platesc un abonament la cablu, in care e sant incluse si posturile Televiziunii Romane, la care oricum nu ma mai uit de ani de zile, de ce sa platesc suplimentar aceasta taxa ? Eu propun sa fie scoase posturile Televiziunii Romane din toate grilele societatilor de cablu, sa-si infiinteze un cablu numai pentru ea si sa-si faca lista cu abonati proprii, care abonati, dupa negocieri vor stabili taxele de plata. Faptul ca si asa, platesc in plus de ani de zile, prin facturile de curent electric ( deci nu ma pot opune acestor plati ), o taxa pt care nu primesc absolut nimic, mi se pare o hotie ordinara ! Repet : eu nu ma uit la programele Televiziunii Romane ! Si atunci, de ce si ce sa platesc ? Si de ce am platit pana acum ?

Musafir

#94

2014-01-27 05:50

sunt total impotriva acestei taxe

Musafir

#95

2014-01-27 12:36

la un venit de ( 540 lei din pensie de boala la care se adauga 35 lei ajutor de handicapat )575 lei/luna mentionez(adaug)cheltuielile fixe :
-175.0 medicamente-25.0 tv cablu-45tf.-65.0
benzina -40imp auto+garaj-200 cosul zilnic.
rezulta ca (nu am mentionat cheltuielile cu intretinerea,utilitati,alte taxe si impozite pt.ca le plateste sotia) imi ramane un venit net
25lei care mi se retine abuziv( detin un contor care din motive obiective nu inregistreaza,n-am acolo consum deci nici tv/radio).Ca pe vremuri:doreai compot luai si peste.As zice asa
mi se fura un dram de cultura neimpusa,venitul net
dat de o tara servita 32 de ani iar ca sa placa comunistilor-este doar 4.35% din ce-mi dau, dar care paradoxal echivaleaza cu 100%.Sa traim bine !

Musafir

#96

2014-01-27 13:41

Ar trebui discutate si atentionarile primite pentru sedii de firme in locuinta proprie (se solicita plata taxei radio tv si de catre firma (sediul social)desi aceasta este platita de proprietarul apartamentului in factura de energie.Sediul social al societatii primeste o ,,atentionare,,desi ,este amenintat cu ,,valorificarea pretentiilor prin intermediul instantelor judecatoresti,,


Musafir

#97

2014-01-27 14:49

Felicitari pentru curaj. Succes.

Musafir

#98

2014-01-28 08:06

Corect ca este un santaj a plati taxa tv pe factura de energie electrica .

Musafir

#99

2014-01-28 09:39

Jos cu taxele ilegale.
Liliana

#100 Taxa radio tv

2014-01-28 13:37

Sunt de parere ca taxa radio-tv ar trebui inclusa in abonamentele diverse pe care le avem cu firmele ce furnizeaza catre noi consumatorii astfel de servicii. Asa cum in pretul combustibilului auto se regaseste o taxa de drum(sper ca nu gresesc).
Eu am o alta mare suferinta : de ce platesc o suma asa de mare respectiv 30 lei pt radio si 50 lei pentru tv , taxe ce imi vin in factura Enel (pe firma)? Sumele mi se par aberant de mari, mai ales ca in locatia respectiva nu am incheiat niciun fel de contract cu furnizori de servicii radio tv si nici nu detin vreun radio sau vreun tv.



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...