Abuzul vanzarii conditionate taxa radio-tv pe factura de energie

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzul vanzarii conditionate taxa radio-tv pe factura de energie


Musafir

#101

2014-01-29 09:25

Nu sunt de acord cu plata taxei radio tv (si o platesc de 2 ori, avand 2 locuinte) din cauza programelor foarte slabe. Sunt spatii mari din programul TV umplute cu reluari, perioada de vacanta vara si iarna e f lunga, nu au productii pe masura numarului urias de angajati. Priviti genericul de final al unei emisiuni la TVR si o sa vedeti zeci de nume care se perinda pe ecran, fata de televiziunile private unde echipe mici fac minuni.

Musafir

#102

2014-01-29 09:39

Eu nu am plătit Radio si TV pentru că afacerea mea nu-mi permite să mă uit la TV şi să ascult radio.
vlaicu
Musafir

#103

2014-01-29 13:14

grav este ca au firma de avocati care cistiga procesle cu amaritele de firme care abia se mai tirasc.judecatoria panciu le-a dat cistig de cauza


Musafir

#104

2014-01-29 14:21

jos mafia,,,jos mafia ne-am saturat de voi,nu mai avem din ce plati,ne-ati saracit de tot,cat credeti ca veti mai putea merge asa?au murit atatia oameni in '89,pt. ce, ca sa va imbogatiti peste noapte.RUSINE RUSINE.....

Musafir

#105

2014-01-30 05:51

Fiecare radio sa se descurce nu mai vreau sa platesc pt un post de radio si tv cans eu platesc inca o data cablu tv nu este corect fiecare om asculta ce post de radio vrea.

Musafir

#106

2014-01-30 13:34

nu vrem taxa radio/tv


Musafir

#107

2014-01-30 21:42

Firmele mici cu sediul acasa sunt obligate sa plateasca taxa radio chiar daca la sediu deja se plateste taxa radio-tv pe persoana fizica, pe factura de energie. Este un abuz. O singura persoana nu poate asculta 2 radiouri, eu cel putin nu ascult radio acasa, numai in masina.

Musafir

#108

2014-01-31 10:40

Ar trebui sa protestam la tot ce nu ni se pare drept, dar ne-am obisnuit sa mai lasam cate un comentariu pe net si de facut nu mai facem nimic. Ne lasam inrobiti cu buna stiinta. Oare ce ne trebuie sa ne trezim ?

Musafir

#109

2014-01-31 10:45

abuzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Musafir

#110

2014-01-31 14:33

- SPUN NU!! SI SI SUNT CONTRA TUTUROR NEDREPTATILOR SI ABUZURILOR DIN ROMANIA! -SUNT CONTRA SISPUN:NU CHEVRON ! SUNTCONTRA SI SPUN:NU GAZELOR DE SIST ! SUNT CONTRA SI SPUN NU ! PALTI TAXEI DE RADIO TV.

Musafir

#111

2014-01-31 14:47

mai sperati ca o semnatura poate schimba ceva ?

Musafir

#112

2014-01-31 14:57

Voi trimite la cit mai multi prieteni sa fie informati despre aceasta petitie favorabila populatiei.
Mihai Fandel
Autorul acestei petitii

#113 Re:

2014-01-31 15:36

#111: - mai sperati ca o semnatura poate schimba ceva ?

Da , cred cu tarie ca daca vrei sa obtii ceva trebuie sa lupti ... o semnatura conteaza ... semnatura cu semnatura daca ne adunam cu totii si intelegem abuzul la care suntem supusi prin aceasta taxa si ne vom solidariza impreuna vom reusi !

Chiar  am primit si raspuns de la domnul Tudor Ciuhodaru pentru o propunere legislativa:

"Multumesc. Daca o reformulati ca expunere de motive si ca proiect legislativ o depun.
Cu aleasa consideratie.
Dr.Tudor Ciuhodaru "

 

EXPUNERE DE MOTIVE

 

La data apariţiei legii 41/1994 , privind organizarea şi funcţionarea Societăţii Române de Radiofuziune şi Societăţii Române de Televiziune  principala sursă de informare a cetăţenilor erau programele SRR şi SRTV. În contextul actual piaţa audiovizualului este diversificată şi cetăţeanul are dreptul să se informeze liber de oriunde doreşte . În concluzie dacă cetăţeanul nu doreşte serviciile SRR şi SRTV şi totuşi deţine aparate / dispozitive de recepţie radio sau TV nu i se poate bloca accesul liber la infomare condiţionând menţinerea unei stări contractuale obligatorii cu SRR sau SRTV.

Colectarea taxei prin intermediul furnizorului de energie electrică incalcă o altă lege aflată in vigoare şi anume Legea nr. 296/2004 cunoscută şi sub denumirea de Codul Consumului. În această lege se specific faptul că este interzisă condiţionarea vânzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantitaţi impuse sau de cumpararea unui alt produs sau serviciu.

Amintim aici o serie de situatii care demonstrează că taxa este injustă , intră în conflict cu alte legi existente şi este neconstituţională :

-         Încalcă dreptul la libera informare în cazul în care cetăţeanul roman doreşte renunţarea la serviciile SRR şi SRTV şi să aleagă altă sursă de informare

-         Vânzarea condiţionată a energiei electrice de obligativitatea unei stări contractuale cu SRR şi SRTV

-         Este inechitabilă natura plăţii duble a taxei Radio-TV atât prin factura de energie electrică cât şi prin contractul cu un distribuitor de programe ( operator cablu TV )

-         SRTV este un concurent neloial pentru ceilalţi operatori particulari din cauza triplei finanţări : de la bugetul de stat, de la plata obligatorie a abonamentelor şi din vânzarea de spaţii publicitare

De menţionat este şi faptul că Societatea Română de Televiziune  are o triplă finanţare: de la bugetul de stat, de la plata obligatorie a abonamentelor şi din vânzarea de spaţii publicitare în timp ce operatorii privaţi îşi pot desfaşura activitatea în condiţii de performanţă atât din punct de vedere finaciar cât şi din perspectiva cotei de piaţă şi de audienţă , având ca unică sursă de finanţare veniturile realizate din difuzarea spot-urilor publicitare în timp ce SRTV este de foarte mult timp intr-un deficit major financiar , o cotă de piaţă şi de audienţă foarte scazută din cauza managementului defectuos si transformarea televiziunii nationale intr-o gaura neagra in care se scurg bani publici prin contracte oneroase sau cheltuieli exagerate .

 

 


Musafir

#114

2014-01-31 16:35

NU VREAU SA PLATESC CEVA CE NU FOLOSESC =TAXA RADIO- TV

Musafir

#115

2014-01-31 16:48

JOS TAXA RADIO -TV POLITRUCILOR LA MUNCA MAMA VOASTRA LA TOTI NU VA AJUNS 24 DE ANI DE PROFIT SA DATI CU SUBSEMNATUL UNDE ATI FOLOSIT BANI ... RUSINE SA VA FIE HOTIL;OR ... !

Musafir

#116

2014-01-31 17:13

jaf la drumul mare

Musafir

#117

2014-01-31 18:12

nu accept sa fiu furat.

Musafir

#118

2014-01-31 21:42

romanii sunt prea saraci le ajunge cu atitea taxe...


Musafir

#119

2014-02-01 00:35

Taxa Tv intr-adevar este un abuz pe factura de
ENEL la societatile comerciale.Care patron isi lasa angajatii la televizor in timpul programului???

Musafir

#120

2014-02-01 07:31

sa spuna toti romanii,nu taxa radio-tv,oricum tvr.nu mai este demult a romanilor !

Musafir

#121

2014-02-01 09:54

nu sint de acord si cu taxa tv eu platesc abonament la cablu si la tvr nu ma uit ca nu ai ce vedea, bani in plus adoica furati de statul roman

Musafir

#122

2014-02-01 14:47

Nu mai platiti orbeste! Ganditi!

Musafir

#123

2014-02-01 16:04

In toate tarile se platesc taxe si impozite, dar guvernele respective nu fac abuz ca si la noi. In curand o sa platim si pamantul ce-l calcam, si aerul ce-l respiram. Si, zic ca sunt de stanga..da, da dar pentru buzubarele lor. Vechii comunisti, care aveau si se imbuibau tot din banii nostrii.

Musafir

#124 Adresati-va si ANPC-ului!

2014-02-01 16:44

Ar trebui trimisa aceasta cerere, cu expunerea de motive, si catre ANPC, cu solicitarea de a se adresa instanţei judecătoresti competente, care sa constate nelegalitatea reglementarii de includere a taxelor radio si tv pe factura de energie electrica.
In cazul in care constata instanta judecatoreasca faptul ca aceasta procedura, stabilita prin acte normative, este nelegala, hotararea judecatoreasca va fi executorie.
Poate fi cerută returnarea taxelor ce a fost plătită conform facturilor emise de către furnizorul de energie electrică, pe ultimii 3 ani (în termenul de prescripţie a solicitării drepturilor patrimoniale) , fiindcă a fost plătită de 2 ori, către furnizori diferiţi (furnizorul de energie electrica si furnizorul de programe tv prin satelit).
Cu respect si sustinere,
Mona Petrut

Musafir

#125

2014-02-01 18:28

nu sunt de acord cu taxa...ne-ati furat destul...ajunge...



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...