Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

nik

#176 definitivat

2013-07-31 21:15

bine ar fi sa va citeasca toate comentariile androneasca.

Musafir

#177

2013-08-01 13:55

rog sa se faca ceva cu invatamantul romanesc,caci asa nu se mai poate
de ce suntem tratati asa ,ca niste infractori?

Musafir

#178

2013-08-02 10:13

ar trebui sa luam atitudine si sa nu permitem aceasta discriminare!

Musafir

#179

2013-08-05 22:28

Da, vreau nota 8 la def., dar as vrea sa fie reexaminati si ceilalti colegi din sistem, care n-au sustinut niciodata un examen national, sa vedem si prestatia lor... sunt foarte curioasa!!! Au trecut de pe un post pe altul fara examen, si-au luat gradele pe la diverse facultati, iar acum sunt mari si tari! Daca e reforma, sa fie pt. toti, sa vedem daca nu cumva, cu timpul, iti pierzi din competente, deci sa fie evaluata, periodic, toata lumea! Asa cred ca nu ar mai fi discriminare. Pana atunci, cei care n-au dat examene precum noi, debutantii de acum, se cred foarte buni. Sa dovedeasca, pot lua 7 sau 8?
o invatatoare debutanta

#180

2013-08-12 11:11

la ce bun titularizarea daca nu luam definitivatul? Eu am luat titularizarea dar nu am luat definitivatul. Eu sunt pentru def nota 7.
pretty

#181 Re: scrisori catre M.E.N

2013-08-13 10:38

#173: - scrisori catre M.E.N

Eu am trimis memoriu ministerului! Sunt curioasa ce imi vor raspunde!! Imaginati-va ca am luat 6. 75 si dupa contestatie 7.80!!! Si asta in conditiile in care am scris 12 pagini cu informatie la subiect (nu am batut campii) si am iesit foarte multumita din examen, asteptandu-ma la un 9! :)Sunt titulara de 2 ani, a fost prima data cand am sustinut deful si a fost prima mea nereusita la un examen! Ma gandesc cu tristete la inceputul anului scolar cand toti colegii ma vor privi ciudat, iar eu voi trai cu sentimentul ca am invatat mult, am folosit informatii exacte din cursurile de la facultatea serioasa pe care am urmat-o (ubb cluj), m-am descurcat bine, iar nemernicii si-au batut joc de toata munca mea! Cum este posibil ca dupa contestatie sa ti se mareasca nota cu un punct si 5 sutimi?! Evident, la o diferenta de un punct 50, comisia de corectare va fi penalizata si cum sa isi aprinda paie in cap presedintele comisiei? Normal, sacrificiu pe candidati!! sa-i calcam in picioare!

Sunt curioasa de raspunsul ministerului (cu "m" mic) la o asemenea sesizare! Cu siguranta nu va rezolva nimic, iar incompetentii care au corectat (profesori 'spiru haretieni' si alte natii amuzante) vor scapa basma-curata!

Bataie de joc si discriminare!!! In ultimii 30 de ani-media de promovare 7, anul 2013-media 8, de la anul din nou-7!!! Distopia distopiilor....!!!! si paradoxul e ca nu putem face nimic, dar absolut nimic, sa schimbam ceva din toate aceste reguli!! doar suntem in eterna si fascinanta romanica...ma bate serios gandul plecarii din aceasta tara frumoasa cu niste conducatori mizerabili!

ana

#182

2013-08-14 05:02

Am scris si eu la M.E.N nu am primit raspuns . Referitor la aceeasi problema dupa contestatii s-au marit de la 7.2 la 8,3 sau de la 6.7 la 8 ...eu am ramas cu aceeasi nota de 7,65 ! Colegii mei s-au titularizat anul acesta cu note de 7,3 la definitivat 2012 . Eu am pierdut cu 7,65! Definitivatul nu este un concurs !

pretty

#183 Re:

2013-08-14 07:35

#182: ana -

Ai perfecta dreptate! nu este corect!!!


Musafir

#184

2013-08-20 16:14

OLTCHIM - ARPECHIM IN INSOLVENTA! URMEAZA FALIMENTUL?
DREPTATE PENTRU OLTCHIM - ARPECHIM! DREPTATE PENTRU ECONOMIA ROMANEASCA!

SALVATI ECONOMIA DIN ROMANIA!
SALVATI OLTCHIM ARPECHIM!

SEMNATI PETITIA http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim !

Musafir

#185

2013-08-27 06:41

Rusine lui Pricopie ca se lasa condus de madam Andronescu.E ca un blestem femeia asta pentru invatamantul preuniversitar.Asa cum auzim : Basescu jos mainile de pe justitie, asa trebuie sa-i spunem si ABRAMBURICAI : LASA-NE.

Musafir

#186

2013-09-17 12:15

Buna ziua! Si eu as vrea sa fie definitivatul diferentiat: Pt cei care au voie sa predea si la liceu sa invete literatura de liceu, cine are voie sa predea doar la gimnaziu sa invee doar literatura de gimnaziu, nu si cea de liceu. Mi se pare o nedreptate.
aditza

#187 In atentia profesorilor de limba si literatura romana

2013-09-17 16:53

Buna seara! Eu sincer as vrea examenul de definitivat sa fie diferentiat: pt cei care au studii de 3 ani sa invate DOAR LITERATURA DE GIMNAZIU, ca doar la GIMNAZIU AVEM DREPTUL/ VOIE DE A PREDA, si cei care au studii de 4/ 5 ani sa invete si cea de LICEU pt ca ei au DREPTUL DE A PREDA SI LA LICEU.
aditza

#188

2013-09-17 16:54

Si sunt de acord cu nota 7, chiar 6

Musafir

#189 Re: Re: scrisori catre M.E.N

2013-09-30 11:43

#181: pretty - Re: scrisori catre M.E.N

Cam asa ceva am patit si eu cu nenorocitul acesta de examen. M-am titularizat si nu am reusit sa trec peste definitivat, am luat doar 7.50 ( dupa 6 luni de studiu).

ana

#190

2013-10-09 17:48

La gradul II au scazut nota la 7, la definitivat NU !!!


Musafir

#191 ana

2013-10-10 16:40

va rog din suflet sa mergeti inainte cu aceasta petitie si daca se poate sa se dea din nou la facultate ca si pana acum, suntem oameni si avem drepturi ca si celalti, mult noroc si va multumesc.


Musafir

#192 ana

2013-10-10 16:43

nota 6 sa fie la definitivat, asa a fost pana acu si lua toata lumea, mergeti inainte!!!

Musafir

#193

2013-11-06 16:11

Eu chiar nu stiu de ce nu a aparut metodologia pentru definitivat pentru 2014.Sa vedem ce bataie de joc mai urmeaza probabil vor impune nota 9 la cata minte are tovarasa Andronescu.

Musafir

#194

2014-01-05 15:42

Nu vrem discriminare fata de colegii nostri cu vechime
q1

#195

2014-01-22 17:33

nici eu nu sunt deacord cu nota 8 ,colegii de ai nostri au luat cu ani in urma si nota 6 acuma se rad de noi

Musafir

#196

2014-02-05 17:05

doamne ajuta
margale

#197 titularizarea

2014-02-11 19:07

este o problema similara cu cea a definitivatului
un profesor tanar

#198 Re:

2014-02-24 09:57

#12: prof -

imi cer scuze ca trebuie sa spun acest lucru insa domneavoastra sunteti, cu siguranta, din randul celor care s-au titularizat cu dosar iar examenul de definitivat a fost mai mult decat formal. Nu ne bagati pe toti- cei tineri- in aceeasi oala deoarece nu purtam numai noi vina lipsei de competenta la nivel general din ziua de azi ...nu cumva dumneavoastra si cei ca dumneavoastra ne-ati fost dascali?! Atrag totusi atentia ca inca avem tineri care reusesc sa ia note mari la examenul de titularizare care e totusi mai aproape de ce se intampla la catedra!

In alta ordine de idei...daca cei tineri trebuie sa invete niste aiureli fara aplicabilitate la clasa cand sa se mai ocupe de activitati extrascolare?cand sa mai dezvolte un proiect de schimb de experienta?.....

un profesor tanar

#199 triere la definitivat?...

2014-02-24 10:05

dupa ce au lasat sa intre in sistem persoane cu note de 2,3 si 4 la titularizare acum se doreste triere pe baza unor cunostinte fara aplicabilitate la catedra? Oricum tot cei cu note de ras vor trece si de definitivat la fel de usor ca doar nu se poate altcumva in Romania!!! Din aceasta cauza exista la catedra profesori de care rad elevii, stimabililor!
LionMaos

#200 Def

2014-04-10 07:32

Sunt curios daca a sesizat cineva Avocatul Poporului în acest sens. Este discriminare evidenta și pe modelul cu articolul 253, care a cazut testul constitutionalitatii pe motiv de discriminare în ceea ce privește ocuparea unui post titularizabil, cred ca se poate contesta, dar prin mijlocirea avocatului nostru, la CCR. Nu putem face direct petitie la CCR pentru ca majorarea notei a fost facuta printr-un ordin de ministru. Oricum o sa incerc sa intocmesc o petitie dar era bine de stiut daca a mai avut cineva exoerienta asta.