Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

si eu dau deful...

#126 def

2013-07-17 14:02

Eu nu inteleg ce rost mai au notele de la inspectiile la clasa, mai ales ca sunt si doua, daca nu sunt luate in considerare in nota finala. De ce la titularizare si la gradul II se tine cont totusi de acestea ? Care este logica? Nu ar trebui ca exigentele sa creasca pe masura ce aspiri la un grad superior, ai experienta in invatamant si altfel vezi lucrurile? Bineinteles ca tinerii cei mai capabili se reorienteaza cand vad discrepanta, nedreptatile si umilinta pe care trebuie sa le induram. Asta-i si motivul pentru care se reorienteaza si lasa loc celor cu pile si inaptilor.

Musafir

#127 Re:

2013-07-17 17:49

#125: -

cred ca ar fi bine daca  ne-am unii cu totii si nu ne-am prezenta maine la ex de def....poate asa o sa tragem un semnal de alarma...repet, ar fi......


Musafir

#128 Re: Re:

2013-07-17 17:56

#127: - Re:

si eu m-am gandit la asta, dar sigur s-ar gasi unii sa nu o faca...


Musafir

#129 Re: Re: Re:

2013-07-17 17:59

#128: - Re: Re:

cu siguranta,....cei care au investit!


Musafir

#130

2013-07-18 15:59

vrem nota 7 sau chiar 6 daca este posibil !!!
m 79

#131

2013-07-18 17:17

E bataie de joc cu acest examen.De ce suntem pe post de cobai? Un ministru impune 7 doamna Andronescu 8.Se vrea performanta cu un salar de 800 lei?Chiar nu mai are nimeni un pic de rusine din acest minister ?Cu ce este mai bun un profesor care a luat def.cu 6 in 2009 fata de unul care va lua 7 in 2013 dar va fi considerat ca nu a luat examenul ?

Musafir

#132

2013-07-19 07:25

Nota 8 de promovare consider ca este foarte greu de atins din mai multe puncte de vedere :timpul alocat pentru redactare este prea mic avand in vedere complexitatea subiectelor , trebuie sa fim la curent cu toate materialele si documentele cerute chiar daca ele sunt accesibile sau nu , materia depaseste limitele normalului (consider ca si un profesor metodist avand toate materialele la indemana nu poate sa redacteze o lucrare in 4 are si sa depaseasca nota 8 , nu mai vorbim de nota maxima ea fiind inaccesibila) , nu exista egalitatea de sanse (in sensul ca pana acum cativa ani acest examen se organiza in centre universitare , mai multe zile iar nota minima de promovare era 6) , baremele de corectare sunt superficial realizate (nu descriu concret ceea ce trebuia sa scris in lucrare ) iar noua ne cer sa redactam "totul ca la carte " , nu consider ca suntem cu totii vinovati de ceea ce se intampla in invatamantul romanesc ( abia suntem intrati in sistem si ni se cer prea multe pe cand cei ajunsi la varsta a treia se amuza pe seama noastra stiind ca lor li s-a asigurat totul intr-un mod foarte accesibil ( unii dintre acestia nici macar nu stiu conceptele de specialitate , de proiectare si documentele aferente - acestea sunt un "lux " , nu le mai servesc ) ....
Oare cei din minister , cei care au realizat subiectele sunt capabili sa le si rezolve sau pur si simplu le-au facut in bataie de joc ?

Musafir

#133

2013-07-19 09:07

E bataie de joc cu aceste examene si aceste note minime, Insuccesul scolar ( elevi-profesori) e cauzat de EXIGENTA celor care conduc sistemul.

Musafir

#134

2013-07-19 09:40

7
Marta Ioana

#135 Re: Daa..?..si acum 30 de ani pe cate plocoane luati examenul ??

2013-07-19 13:53

m 79

#136

2013-07-19 14:52

Trebuie consultat un avocat, sa vedem ce ar spune comisia de invatamant de la Bruxelles pentru ca e bataie de joc.Suntem in U.E si sunt anumite reguli. Trebuie sa ne informam si sa ne sustinem punctul de vedere.Suntem oameni nu cobai.

Musafir

#137

2013-07-19 15:05

Androulla Vassiliou este doamna care conduce comisia de invatamant a U.E. Aceasta petitie trebuie sa ajunga si la ea.E prea mult haos si nesimtire,incepand de sus.Trebuie sa afle si cei de la U.E ce se intampla,cum se schimba regulile dupa cum au dormit unii noaptea.

Musafir

#138

2013-07-19 15:54

Nu e tocmai OK să se dea definitivatul la doar un an de la absolvire. Pe vremea mea se dadea la 3 ani de fete si la 5 ani de baieti. Iar intre grade trebuiau sa treacă 5 ani.

Musafir

#139

2013-07-19 18:45

Pai, cum putem lua legatura cu acea d-na Vasilioiu ? Chiar nimeni nu o poate trage la raspundere pe Andronescu ? In Romania sindicatele nu ne pot ajuta referitor la aceasta problema ? Eu am invatat de 6 luni si nu stiu daca iau 8, pt.ca ti se amesteca la un moment dat rahaturile alea de la psihopedagogie. Nu mai rezist psihic cu Ministri luminati ai Invatamantului.
vlad tepes

#140

2013-07-19 21:23

mizerie...mizerie...mizerie...def-ul nu este un examen, def-ul este un experiment comandat de cineva...ce zic aia de sus...las ca iau note mici, nu cer salarii...sunt parlamentari si primari care nu au 10 clase si se gasesc sa voteze nu stiu ce nota sau lege...asa o sa fie si titularizarea si tot...MONARHIA SALVEAZA ROMANIA !!! oamenii corecti se leapada de voi "mascaricilor"..mai bn sclavi in alta tara, decat sclavi la niste HOTI...cine face subiectele?...a mai trecut si o "....." prin sala si se mai uita pe pereti si in banci(control) ca parca avea vreun amarat de profesor vreun pistol la el, plus control la poarta, parca am fi infractori....rusineeeeeeeee.....NU MAI VREAU 7...VREAU SA NU MAI EXISTATI PSD PRL PLI GFS MJF MSR FSD PFL,,,ETC...

Musafir

#141 Re:

2013-07-19 21:27

#138: -

domnule musafir...si care i castigul sau pierderea daca il da mai devreme sau mai tz....??????specificati si nota care era ????pot sa il dau si acu si maine si oriknd,,,,aveti dreptate,in cazul celor care ies profesori din beciurile unor blocuri, dar eu care am facut totul la zi si practica nu cred ca ar fi problema sa il dau la o saptamana....respect :)


Musafir

#142

2013-07-19 21:30

La noi in Maramures a venit un domn din comisie si mi-a sugerat sa servesc odata cornul cu ciocolata ce-l tineam pe masa mea si pe care mi l-am luat preventiv cu mine in caz ca ma supara stomacul.

Musafir

#143

2013-07-20 04:49

androulla.vassiliou@ec.europa.eu este adresa de mail a doamnei care conduce comisia de invatamant de la Bruxelles. Trebuie trimisa aceasta petitie in engleza sau franceza si sa inteleaga cei care ne conduc ca nu suntem sclavii lor iar cei care guverneaza sunt ei in slujba noastra. Trebuie sa afle si cei din afara ce se intampla,altfel nu avem nici o sansa. Doar cei de la U.E il poate trage de mana pe domn ministru.



Musafir

#144

2013-07-20 05:16

Cine se angajeaza sa faca acest lucru ? Profesorii de engleza, franceza ce ziceti ?

Musafir

#145

2013-07-20 05:38

Trimiteti petitia la comisia de invatamant a UNIUNII EUROPENE altfel nu avem nici o sansa.

Musafir

#146

2013-07-20 06:06

Romanii trebuie sa inteleaga ca Ponta, Andronescu,Funeriu,Pricopie si ceilalti sunt platiti din taxele noastre.Au acele functii datorita oamenilor iar puterea emana de la popor.Nu mai suntem in perioada absolutismului monarhic cand regele si apropiatii sai faceau regulile.Au intrebat vreun profesor vreodata daca e de acord cu nota 8 la definitivat ? Nu cred.Cei din minister au pierdut contactul cu realitatea.

Musafir

#147

2013-07-20 08:00

Ei traiesc intr-o alta realitate si se considera model pt.noi astia mai redusi care nu avem capacitatea lor.

23456

#148 Criza posturilor

2013-07-21 12:23

Din punct de vedere demografic in viitor nu vor mai fi elevi.Pentru a stopa incadrarile s-a recurs la o ,,metode pedagogica'',marid nota de promovare la 8.Deci Romania nu are nevoie de profesori in momentul de fata si in viitor!!!

Musafir

#149 Re:

2013-07-21 21:57

#12: prof -

incompetent esti tu ,asta e sigur


Musafir

#150 Re:

2013-07-23 19:09

1.44

s-a mai trimis petitia d-nei androulla.vassiliou sau a ramas doar la vorba...daca e nevoie sunt profesor de engleza (daca foloseste la ceva am autorizatia de traducator pe engleza)