Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Promovarea examenului de definitivat cu nota 7


Musafir

#101 Re:

2013-07-15 18:51

#99: anonim 2 -

cum se lua?ca vad ca toata lumea se plange ca era muuuuuult mai greu...

GINA

#102 Subiect

2013-07-16 11:53

se stie f bine cum au luat multi deful inainte,nu trebuia sa ,,pice'' nimeni,iar acum daca ar participa la un examen (def,titularizare )habar n-au.vrem sa micsorati nota macar la 7.Ar trebui examinati toti profesorii care au primit repartizare prin anii 80-90,nu sa stea pe posturi si altii sa sustina examene in fiecare vara.

Musafir

#103 Re: nota 8.00 e in regula.

2013-07-16 12:11

#16: - nota 8.00 e in regula.

de fapt nota 8 nu e in regula. si acum tot minim 2 ani vechime trebuie sa ai. cat despre nota, acum un an era pragul la 7, acum doi ani era la 6, iar anul acesta este 8. sa fim seriosi, daca unul care a dat acum 2 ani pe centru universitar si a luat 6(cand stim bine cum se luau notele), ar da anul acesta, ar fi capabil sa ia nota 8? sau unul care poate are chiar gradul 1? eu una pot face perfect partea de specialitate, dar asta imi asigura nota 7. pentru a promova trebuie obligatoriu sa stiu papagaliceste toate definitiile si termenii pomposi din psihopedagogie, care nu vad cum m-ar face un profesor mai bun la clasa.


Musafir

#104 Re: #50

2013-07-16 12:28

#50: -

Foarte bine punctat. Dar eu as spune sa se mareasca nota de promovare nu doar la Bacalaureat ci sa se reintroduca examenul de capacitate, sa nu mai intre toti la licee cu nota de admitere chiar si 3. Pentru ce iti trebuie atatea grade daca materialul de lucru este slab motivat si neinteresat de invatatura? Ce importanta are pentru elevul de clasa a 8-a, care nu are habar sa-mi adune doua numere intregi, daca am eu definitivatul sau nu? Lucrul asta l-as putea invata si numai daca as avea 8 clase absolvite, cu conditia sa fie dornic de invatare, ca altfel e inutil. Deci, dragi colegi, ministerul si tara ne vor super performanti, pentru niste elevi super inapti. SUCCESURI in a deveni ceea ce se doreste! Parca si vad la stiri pe data de 23 cand se vor afisa rezultatele, titlu: "ASA PROFESORI, ASA ELEVI! Desi elevii au promovat anul acesta intr-un numar mai mare, profesorii NU SUNT CAPABILI de acelasi lucru."

definitivu

#105

2013-07-16 14:24

mei puneti si invatati, nu mai stationati pe forum!

Musafir

#106 Re:

2013-07-16 15:05

#105: definitivu -

crede-ma ca invatam, am deja dureri mari de spate din cauza pozitiei de invatat si simt cum imi arde tot corpul...mai intram si noi aici sa ne mai odihnim creierul si sa vedem daca pana la urma ne asculta si noua cineva off-ul...am ajuns la concluzia ca nu se merita tot acest chin si este mare pacat pt ca am intrat in invatamant cu mare entuziasm si cu ganduri sa fac multe lucruri marete pt copii...dar simt ca totul e in van si ca toate eforturile mele sunt luate in bataie de joc

anonim

#107

2013-07-16 15:41

in mod sigur cei "competenti" nu sunt capabili sa rezolve corect cerintele. Daca se uita la un subiect de metodica propus pentru def sau pentru titularizare baga placa" pe vremea mea.....", "am invatat pentru def si am luat cu 20 ." Bafta multa!

Musafir

#108 Re:

2013-07-16 16:00

#107: anonim -

pe mine ce ma irita cel mai tare, e modul de elaborare a baremelor de corectare. sunt atat de interpretabile, incat niciodata nu vei sti nici macar cu aproximatie ce nota vei lua, insa noua ne cer sa elaboram baremele ca la carte in cazul in care ar pica un test de evaluare la partea de metodica. asta nu mi-e mie clar, de ce ma evalueaza pe mine cineva care nu e nici pe departe perfect. spun asta din exerienta proprie, anul trecut la titularizare cand am vazut baremul, nu stiam daca voi lua examenul, era atat de necalr si simplist...incat am stat cu inima stransa pana la afisarea rezultatelor. daca cei care elaboreaza subiectele nu sunt atat de competenti precum se vor a fi, ce sa mai spun de prof cu grade didactice, si muuuulta experienta.....sunt cu mult depasiti de tanara generatie, pe care o hulesc din frustrare si teama sa nu li se vada inferioritatea. imi cer scuze celor care nu se incadreaza in categoria descrisa de mine, dar au totusi grade si experienta. mai sunt si exceptii, cum si printre noi, astia tineri, avem destui care SUPRAVIETUIESC si atat.

anonim

#109

2013-07-16 16:05

imi poate spune cineva cum se corecteaza sau cati profesori corecteza ? o lucrare la inv este strucurata in 3 parti - limba si literatura romana, matematica si didactica matematematicii, pedagogie si didactica limbii romane . Corecteaza 3 prof mana 1 si inca trei prof. mana 2 . Deci, pentru a corecta ce a scris un "incompetent " este nevoie de 6 persone . Asta cum este? Def cu nota 7!

Musafir

#110

2013-07-16 17:41

sau macar sa ni se recunoasca inspectiile 2 ani....mi se pare normal

Musafir

#111

2013-07-16 17:46

offf

Musafir

#112

2013-07-16 18:07

se joaca si cu noi si cu elevi
Vrem schimbare!

#113 Daca ar vedea cineva adevarul!

2013-07-16 20:10

Nu m-ar deranja ca cer nota 8. Dar nu mi se pare corect ca altii au luat cu 6 si cu 7 iar noi sa fim considerati incompetenti daca nu iau 8. Atata timp cat subiectul e acelasi ca si anul trecut, programa la fel, de ce nu poate fi si nota??? Daca vor sa aleaga profesorii doar cei competenti si cu note de 8 atunci sa-i supuna si pe cei din sistem la un examen. Sa vedem cat de competenti mai sunt ei care au dat examen din socialsim stiintific nu psihopedagogie. Atunci va fi corect. Unii din sistem nu ar mai putea lua un examen de titularizare. Ce sa mai vorbim sa ia nota 8 la dedinitivat cu asemenea subiecte si programe. Stim toti ca pe vremea aceea nu erau camere de luat vederi, se copia la greu cu spaga data la comisie. Profesoare cu biletele pe sub fuste. Sa nu spuna nimeni ca nu asa era!!! Stim cu totii! Sa nu ne mai ascundem dupa deget. Degeaba ne fac pe noi tinerii incompetenti acum. Si sistemul vrea sa faca profesorii de rusine. Sa apara dupa definitivat pe toate canalele TV: profesorii sunt slabi, prosti, etc. pentru ca nu au promovat un examen cu nota 8.

anonim

#114

2013-07-16 21:14

Ca au copiat stie toata lumea, putini recunosc. vin acum pe forumuri si se lauda cu notele obtinute in centre care sunt recunoscute pentru frauda. anul trecut cand au schimbat strucura ex de titularizare cu 2 saptamani inainte eram capiata si am cerut sfaturi si ajutor colegilor cu grad. ce credeti? stupoare! se uiat la modele si dadeau din umeri. Invatamantul romanesc nu performeaza cu note, ci cu oameni lasati sa se exprime liber, nu folosid termeni pomposi.nota este propusa de d-na Andronescu de anul trecut, pe cat era ministru,au vrut aceasta schimbare de anul trecut dar nu aveau timp sa publice in monitorul oficial, Acest nou ministru a luat totul de bun, ca asa este in Romania , daca a zis ala e de bine, fara sa gandeasca la consecinte, Va dati seama ca daca aveti scrisul mai mare , si depasiti numarul de pagini sunteti depunctati , asta inseamna sa faci totul perfect . Ceea ce cred ca este imposibil. doar cu mare, mare noroc sa pici la toate pe subiect. haideti sa demonstram ca suntem capabili de 8 . Sa dea Dumnezeu sa luam toti . Poate la anul va fi 9 !
musafir

#115

2013-07-16 23:16

ce sa fie 9 astia sunt nebuni, sa ramana la 7 este suficient.

Musafir

#116 Re:

2013-07-17 04:34

#114: anonim -

Bine spus. Succes tuturor!

vlad tepes

#117 Re:

2013-07-17 05:50

#114: anonim -

bine punctat...eu am dat anul trecut...am luat 6.5...nu vreau sa descurajez, dar la orice materie ai da ii ffff greu sa atingi 8...nu zic ca nu suntem capabili, dar asta e adevarul.....eu cu inca 3 persoana am avut aceleasi note...toti 4 am depus contestatie...stupoare : nimeni nu a avut nota mai mare sau mai mica....imposibil(totusi 4 lucrari)...bataie de joc....anul asta daca vad ca nu cad pe subiecte, declaratie de retragere si sanatate...sistemul e de asa natura de pana la urma ne obliga sa nu mai profesam...rusine....VREM DEF TOT CU 7 !!! :)...mult succes tuturor :)

ANCA

#118 def cu nota 7

2013-07-17 06:54

Nu inteleg cum pot oamenii astia sa ne impuna atatea cursuri de perfectionare,atatea hartii de facut pe parcursul anului scolar din moment ce avem salarii de mizerie!Un prim avantaj in trecut era faptul ca def-ul se dadea la sfarsitul lui august.Aveau 2 luni la dispozitie sa invete non stop de la finele anului scolar pana la sustinerea examenului.Mentionam ca nota DE PROMOVARE era 6,se dadeau 3 probe ,se faceau cursuri de pregatire inainte si se copia "la greu".Puteai lua 5 la psihopedagogie (oribila dupa parerea mea)si 10 la specialitate si metodica.Era alta mancare de peste!Acum ai 2 inspectii care se sustin de pomana si o singura lucrare scrisa cu 3 subiecte pe care trebuie sa le rezolvi aproape perfect!Unde e obiectivitatea cea mult cautata in invatamant ?!Noi trebuie sa notam elevii obiectiv,sa ii facem sa invete ,iar ei ii admit la liceu si cu nota 1,25 la Limba romana(cunosc un caz).Dupa 4 ani.....stupoare......nu trec BAC-ul!!!Cine sunt vinovatii?PROFESORII!!!!Multumiri doamnei Andronescu si Domnului Ministru (actualul -nu i-am retinut numele ci doar fata)pentru nenumaratele eforturi pe care le fac pentru a distruge sistemul de invatamant.
musafir

#119

2013-07-17 10:18

Sa se prezinte maine Androneasca la examen sa dea cu noi. Sa vedem daca ea este in stare sa ia definitivatul cu nota 8.Sa va fie rusine doamna distrugeti sistemul romanesc.O sa vina vremuri in care o sa aveti clase cu copii si nu o sa mai aveti ce profesori sa puneti la clasa ,ca toti o sa plece din sistem mai ales pentru salariile mizerii.O sa puneti sa predea la clasa femeia de serviciu. Rusine, in loc sa sprijiniti profesorii sa mearga inainte ii puneti in situatia sa se reprofileze in alte domenii. Sa ramana nota 7 la examen.
MUSAFIR

#120

2013-07-17 10:19

CU DUMNEZEU INAINTE
anonim

#121

2013-07-17 10:19

Da bine punctat sa vina Androneasca sa dea examen cu noi sa vedem noi cat e ea de desteapta, pentru legile care le da.

Musafir

#122

2013-07-17 10:22

Nu stiu cum poate Dumnezeu sa mai rabde pe pamant pe toti nenorociti care nu fac decat sa distruga tara asta. Rusine. Sa ramna la nota 7 .

Musafir

#123

2013-07-17 10:30

sa ne rugam ca macar cei care ne vor corecta lucrarile vor fi mai ingaduitori, avand in vedere schimbarea aceasta care ne dezavantajeaza. sunt convinsa ca si printre oamenii de sus, exista persoane constiente de nedreptatea care ni se face, dar nu mai pot actiona acum. trebuia sa iesim in stada cand s-a dat legea si sa cerem atunci revenirea notei la 7, acum cred ca e prea tarziu pt sesiunea asta...la anul poate se va revenii. va doresc mult mult succes, sa dea Dumnezeu si Maica Domnului sa luam cu totii examenul si....noi sa nu uitam prin ce trecem acum. daca vom lua cu ajutorul lui Dumnezeu examenul, sa-i sprijin pe cei care vor fi in viitor in locul nostru, nu sa-i trantim si mai mult la pamant.

Musafir

#124

2013-07-17 10:32

nu cred ca vom rezolva ceva, nimeni nu citeste ce scriem noi aici si nimanui nu-I pasa...ce-i pasa ministrului X ca de 3 sapt n-am mai iesit din casa stand sa invat si ca tot n-am reusit sa invat totul la perfectie...pt ca pt a lua o nota de 8 la un examen atat de greu si stufos, trebuie sa stim totul la perfectie...asta e...pt fabulosul salariu de 800 de lei, se merita, nu?????

Musafir

#125

2013-07-17 11:26

stiu ca e poate tarziu sa vin si eu cu intrebarea asta....cine elaboreaza programele pt concurs, nu se consulta intre ei? e o discrepanta enorma, cel putin la tehnologii. majoritatea programelor au mxim 15 subiecte si eu am 32 de subiecte (la partea de specialitate ma refer), e corect, obiectiv, valid si cum mai spun ei ca trebuie sa fie instrumentele de evaluare?????