Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

WIN8

#201 Re: DEFINITIVAT 2013!!!!! PRIORITATE!!!

2014-05-15 14:26

#90: - DEFINITIVAT 2013!!!!! PRIORITATE!!!

Imi scuzati gluma, dar am impresia ca aceste subiecte sunt facute de-o inteligenta viurtuala(artificiala)...cu o baza de date teoretica, 1gb de psihopedagogie, si cateva dictionare instalate...apoi se apasa "generate"si gata avem subiecte pentru toti in numai cateva milisecunde.Se remarca faptul ca acest soft evolueaza dupa sistemul de operare, inainte nota 6( beta), apoi 7( windows 7) si intr-un final nota 8 ( un soi de pseudo windows 8.1 cu multe bug-uri), care devine stabil in timp...apoi fiecare profesor isi face un upgrade costisitor , isi mai baga un antivirus si-un firewall ca sa fie fericit cand face plati online, in siguranta, fireste.Apoi le vine idea sa faca ceva revolutionar....sa demonstreze ca sistemul binar folosit, depaseste clar un profesor prost platit si lectia online(video), sau doar interactiunea elevului cu motorul de cautare " prof.online", care le raspunde oricarei intrebari in numai cateva secunde este foarte eficienta.


Musafir

#202 Re:

2014-05-27 17:34

#12: prof - vorbeste frumos!

 

Cristi Duca

#203 Re:

2014-06-05 03:39

#4: xulescu -

BRAVO! Eu propun sa se mareasca nota de promovare la 10 iar daca nu promovezi, sa ti se faca dosar penal si sa se taie la jumatate chestiile alea ce se numesc "salarii"! Nu mai vorbiti fara sa cunoasteti manariile infecte ale acestui sistem. Nu se mai doreste promovarea si gata. Aici s-a ajuns si nu suntem in stare sa facem nimic. Stam ani buni si ne rupem mintile prin facultati ca sa rada un portar si-un salubritar de noi ca avem salariul mai mic decat ei. Tot pe profesori se da vina ca nu se ia bacul, ca notele la titularizare si definitivat sunt mici...dar nimeni nu se uita la salariul lor si nimeni nu incearca sa se puna in locul lor sa vada si sa inteleaga cum e sa educi o clasa de 30 de elevi si ce presupune materia de invatare. O sa se ajunga ca scoala si educatia sa fie un hobby!

m 79

#204

2014-07-01 07:23

Am impresia ca cei din conducerea M.E.N , atunci cand ajung in acele posturi de conducere uita cum este sa fii profesor.La Funeriu nu aveam nici o pretentie ,el nu a predat niciodata in invatamantul romanesc insa domnul Pricopie ne dezamageste prea tare. Nu accepta faptul ca s-au gresit subiectele la evaluarea nationala la clasa a VIII-a. Iar in privinta definitivatului cred ca ar trebui sa dam ministerul in judecata asa cum au facut-o parintii anul acesta cu evaluarea nationala.
xdx 83

#205

2014-07-06 15:33

Stimati colegi si sustinatori, faptul ca noi stam si scriem comentarii nu ne ajuta foarte mult si in mod cert nu schimba nimic. Hai sa contactam fiecare dintre noi initiatorul petitiei (preupunand ca este si el foarte nedreptatit din moment ce a initiat-o)si impreuna sa facem ceva.Am putea contacta sindicatul pentru a face pressing mai ales ca in tara asta se schimba lucrurile doar in preajma alegerilor. Am putea consulat un avocat sa vedem daca nu putem castiga o schimbare prin proces, pana la urma este o discriminare chiar daca poarta numele de "legea nr..." pana la urma poporul trebuie sa faca legea si nu cativa indivizi.

Musafir

#206

2014-07-12 06:45

Eu sunt initiatorul acestei petitii. Am sustinutul definitivatul anul trecut, l-am promovat, dar consider ca modalitatea de desfasurare acestui examen este o discriminare. Sunt de acord cu ceea ce spui, dar, din pacate, suntem prea putini cei care dorim cu adevarat sa luam initiativa.

Musafir

#207

2014-07-13 06:49

Am terminat al doilea an de invatamant, ca si suplinitor. Nu pot sa-mi dau examenul de definitivare in invatamant, pentru ca ceea ce am de invatat pentru acest examen nu ma ajuta cu absolut nimic la clasa. Mi-am pus la punct portofoliul, foarte bine gandit si realizat, aici referindu-ma la aproape fiecare ora din cei cinci ani de predare la o serie de elevi si abia la anul sa indraznesc sa dau si examenul pentru ca, atunci cand ma voi duce ca si titular intr-o scoala, sa ma duc cu capul sus si cu demnitate. Sa fiu foarte bine organizata, si sa stiu exact ce am de facut. Nu m-a ajutat niciun coleg cu absolut nimic. Am adunat aproape tot ce a fost pe internet (plus avantajul cunoasterii a doua limbi straine) si din toate informatiile am selectat si am sistematizat tot ce a fost mai potrivit pentru elevii pe care ii voi avea. Voi face toate orele (cu referire la desen, abilitati practice, educatie fizica si chiar consiliere cu parintii - cu referate si pps-uri). Doi ani am muncit pana mi-am pus sanatatea in pericol, la modul cel mai propriu, insa in al treilea an voi fi o suplinitoare mai competenta decat multi "avansati" (am observat asta deja, no offence). Iar de la anul si titulara si cu definitivat, pentru care voi studia temeinic (voi toci, de fapt). Cam asa vad eu pregatirea, pe cont propriu, pentru predare. Nu m-au ajutat nici pregatirea pentru definitivat, nici colegii, iar facultatea nici atat (cu tot modulul ei psihopedagogic).
POT SA AFIRM CA M-AM FACUT INVATATOARE DE PE INTERNET!
Concluziile le trageti singuri!
nicky

#208

2014-07-14 15:58

niste nemernici.
cand un parlamentar doarme isi ia un salariu gas.
cand lipsesc isi iau salariile in timp ce isi fac afa cerile lor
profesorii sa invete ca prostii, ca in parlament avem o multime de agramati.
pentru traducerea memoriului puneti-i pe aia care au luat de-ful la Constanta cu 6
nicky

#209

2014-07-14 16:31

blestemata de Androneasca sa traiasca si ea cum traiesc profesriii.
blestemata sa fie
nicky

#210

2014-07-14 16:34

Androneasca cu cat a luat def-ul cu 5 sau 6
nicky

#211

2014-07-14 16:39

mai bine dceti-va la puscarie ca aia au mai multe drepturi
Laura

#212

2014-07-14 20:16

In urma ex de licenta suntem clar numiti profesori in invatamantul primar si prescolar.Bun.Am ocupat un post in urma examenului de titularizare.Nu inteleg de ce mai dam si definitivatul? Profesorii de la facultate sunt incompetenti sa evalueze studentii? Sau tb sa dam examene asa in fiecare an.? Stiu unii cat ne costa pe noi sustinerea unui astfel de examen?Nu ii vad rostul!

Musafir

#213

2014-07-15 12:50

Nota 7 la definitivat!!!!

Musafir

#214

2014-07-15 13:06

NU MAI SCHIMBAȚI LEGILE CA PE CIORAPI!GÂNDIȚI-VĂ CĂ SUNT PENTRU OAMENI!

Musafir

#215 Re: Tralala

2014-07-15 13:09

#6: Tractoras - Tralala

unii nu au platit nimic domnule tralala! mai sunt si din astia, iar din astia suntem chiar mai bine adaptati decat altii cu experienta, obositi si plictisiti, care trag de pensie si nu numai pana nu mai pot...

ia aduceti-i la examen...mai pot?

nu prea cred

dar sunt cerinte prea mari avand in vedere ca nu ni se ofera ajutorul ca debutanti

sa schimbe , ca titulari suntem prin munca si nu bani, la def nu ne batem intre noi

 


Musafir

#216

2014-07-15 13:29

Cum sa nu...acum ani in urma definitivatul se lua si cu nota 6, dupa cu sapte iar incepand de anul trecut cu 8.Eu am luat anul trecut nota peste 7 dar nu 8 si.......am picat.vi se pare corect?

Musafir

#217

2014-07-15 13:44

Suntem de acord la revenirea la nota 6 si la sustinerea examenului la universitate. Nu mai dorim sa fie nationa...vrem aceleasi drepturi!!!

Musafir

#218

2014-07-15 13:57

Mi se pare normal ca si noi sa avem aceleasi drepturi ca cei care au luat definitivatul cu nota 6 sau 7 in centre universitere.Pe vremea aceea erau raritati cei care picau.
studenta(viitoare invatatoare/educatoare)

#219

2014-07-15 14:06

doamne,deja incep sa regret ca am ales aceasta facultate dupa ce am citit in unele comentarii.si eu as fi de acord ca nota pentru promovarea examenului de definitivat sa fie 7.Dupa ce ca salariile sunt cum sunt,adica bataie de joc,pentru cat invata un cadru didactic,mai au pretentia sa iei si note mari la examene.sustin aceasta petitie!!!

Musafir

#220

2014-07-15 14:48

Sa fie examenul cum a fost pana acum 3 ani cu nota de 6 si la nivel judetean.

Musafir

#221 Re:

2014-07-15 14:58


Musafir

#222

2014-07-15 15:04

Asa ar fi corect si cei din anul 2014 sa beneficieze clar nota minima sa fie macar 7 nu spun ca ar fi corect 6 cum a fost si in anii precedenti!!!

Musafir

#223

2014-07-15 15:07

Ma simt neindreptatita,fata de ceilalti colegi:((

Musafir

#224

2014-07-15 16:01

-

Musafir

#225

2014-07-15 16:06

hai sa fim seriosi...cum sa nu te ajute nimic din ceea ce inveti pt acest examen la ceea ce faci in clasa....inseamna ca habar nu ai pic de metodica....intr-adevar este un pic mai greu de atins 8,dar nu imposibil....eu va spun asta din propria experienta...si anul trecut am sustinut examenul cand era aceiasi nota....aveti dreptate ca nu este corect ca noi,cei din ultimii ani sa avem o limita atat de ridicata dar ca si dascali trebuie sa fim ambitiosi....asa ca SPOR LA INVATAT....si pt 207,pune mana pe metodica si aplica la clasa...nu abera ca nu iti foloseste la nimic ceea ce se da la examen!!!!