Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

pretty

/ #181 Re: scrisori catre M.E.N

2013-08-13 10:38

#173: - scrisori catre M.E.N

Eu am trimis memoriu ministerului! Sunt curioasa ce imi vor raspunde!! Imaginati-va ca am luat 6. 75 si dupa contestatie 7.80!!! Si asta in conditiile in care am scris 12 pagini cu informatie la subiect (nu am batut campii) si am iesit foarte multumita din examen, asteptandu-ma la un 9! :)Sunt titulara de 2 ani, a fost prima data cand am sustinut deful si a fost prima mea nereusita la un examen! Ma gandesc cu tristete la inceputul anului scolar cand toti colegii ma vor privi ciudat, iar eu voi trai cu sentimentul ca am invatat mult, am folosit informatii exacte din cursurile de la facultatea serioasa pe care am urmat-o (ubb cluj), m-am descurcat bine, iar nemernicii si-au batut joc de toata munca mea! Cum este posibil ca dupa contestatie sa ti se mareasca nota cu un punct si 5 sutimi?! Evident, la o diferenta de un punct 50, comisia de corectare va fi penalizata si cum sa isi aprinda paie in cap presedintele comisiei? Normal, sacrificiu pe candidati!! sa-i calcam in picioare!

Sunt curioasa de raspunsul ministerului (cu "m" mic) la o asemenea sesizare! Cu siguranta nu va rezolva nimic, iar incompetentii care au corectat (profesori 'spiru haretieni' si alte natii amuzante) vor scapa basma-curata!

Bataie de joc si discriminare!!! In ultimii 30 de ani-media de promovare 7, anul 2013-media 8, de la anul din nou-7!!! Distopia distopiilor....!!!! si paradoxul e ca nu putem face nimic, dar absolut nimic, sa schimbam ceva din toate aceste reguli!! doar suntem in eterna si fascinanta romanica...ma bate serios gandul plecarii din aceasta tara frumoasa cu niste conducatori mizerabili!