Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#43401 Re: nu vor sa spuna........acum se trag sforile cernevistilor,vreo 3 sau 4 nemernicii.

2015-09-06 15:33

#43400: nelamuritu... -  

 S AR ZICE CA INCEPIND CU 1 IANUARIE,POATE STIE MAI MULTE UNUL GAOAZA.

EU

#43402

2015-09-06 17:02

OK,

Totul e in regula si eu sunt un pic nervos ,pt ca noi am muncit, muncim si politicieni si sindicatele n-e fura...ce o sa lasam noi copiilor nostri? nimic dar ei? multe ca fura cu milioanele de euro....

Si dl.Rus... multumesc conasu ca daca nu am fi noi talpa tarii...de acasa sau de afara ce a-ti mai fura voi?

In rest..... numai hoti


Musafir

#43403

2015-09-06 17:24

pe cand DNA  si la OLTCHIM?

EU

#43404

2015-09-06 17:33

Asta da intrebare..... si nu stiu cum sa facem sa aducem si DNA si DIICOTUL sa verifice, dupa mine sunt persoane care pot fi incadrate sa surminarea economiei de stat...dar cum sa facem sa-i sezizam?....poate o petitie catre avocatul poporului......

BUSE DANIEL

#43405 Cotizati la SLO

2015-09-06 18:07

Salariile Biroului Executiv la  SLO:MARCU SORIN - 40.000.000,    COMANESCU ADREIAN- 30.000.000 DRACHICI MIHAELA 30.000.000.

Membri SLO

#43406 Presedinte nelegitim la SLO

2015-09-06 18:11

Domnul Buse Daniel mai tinene si pe noi la zi cu contestatia caci Marcu odata ce si-a dat demisia la ce a mai venit sa ia Presedentia la SLO  nu cumva dupa bani?

EU

#43407

2015-09-06 18:16

Poate cine-va sa-mi spuna ce mai e pe la Pitesti?


Musafir

#43408 Re: Cotizati la SLO,,,,,mai bine cotizati la pupincu..risti cernevistii

2015-09-06 18:33

#43405: BUSE DANIEL - Cotizati la SLO 

 cit de prost si handel poti sa fi gaoaza retardata?

CE ZICI GAOAZA,TIC TAC SE APROPIE?

#43409 Re:vicepresedinte nelegitim la s.v.r.o [r de la rahat] BOIER MOFLEA ZIS GAOAZA RETARDATA

2015-09-06 18:40

#43406: Membri SLO - Presedinte nelegitim la SLO 

 CIT CREZI FRAIERE CA MAI CONTINUI CU MIZERIILE,DENIGRARILE SI LINSUL PU...LICILOR?


Musafir

#43410 Re: Cotizati la SLO

2015-09-06 18:40

#43405: BUSE DANIEL - Cotizati la SLO 

Asa, pentru fair play si in spiritul adevarului pana la capat, te rog sa dai si retributiile celor de la UNIREA si de la SVO.

Si trebuie sa mai spui ceva: cei de la SLO, UNIREA, SVO, etc. sunt angajati Oltchim si primesc pe langa salariul din Oltchim si alte salarii de genul mentionat de tine sau de alt gen (ex. membru CA in CAR Oltchim) sau sunt salariati ai SLO, UNIREA, SVO, etc.

Presedinte SLO

#43411 Afara cu jigodiile

2015-09-06 18:43

 SLO-a cerut ca de la Pitesti sa plece cat mai multi oameni fiindca nu au functionat nici macar o zi de cand i-a preluat Roibu, iar din Oltchim sa plece toti care trag pisica de coada din sectii si cei care freaca menta din Pavilonul Central.


Musafir

#43412 Re: Afara cu jigodiile

2015-09-06 18:47

#43411: Presedinte SLO - Afara cu jigodiile 

 UITI GAOAZA CA TU AI FOST LA RAHATUL DE CORNOIU SI AI VENIT CU IDEA DE AI DA AFARA[AI TRIMITE ACASA] PE CEI DE LA PITESTI?

EU

#43413

2015-09-06 18:48

Pai asa ar fi normal si directori..cati sa ramana?

UN VICTORIAN CU BURTA

#43414 Cotizati in continuare caci la final veti pleca toti acasa

2015-09-06 18:49

Da mai fraiere toti luam bani de la prostii care ne cotizeaza,mai vrei ceva eu BOIER MOFLEA, am numai prosti in Sindicatul Victoria , eu daca le spun ceva si 95% este minciuna ei ma cred.


Musafir

#43415 Re:

2015-09-06 18:53

#43413: EU -  

 PAI DACA PLEACA TALPASANU CU AVRAM,CITI MAI RAMIN?

Partidul Victoria din Oltchim

#43416 tradatorilor de oltchim-v-ati vandut

2015-09-06 19:02

Toti de la Sindirahatul Victoria.

 


Musafir

#43417

2015-09-06 19:05

Vine DNA si la Oltchim, ziua o sa fie surpriza si bomboana pe coliva la toti exact ca la altii care nu credeau in viata lor ca vor sta in beciuri, prioritari toti ce se stiu cu musca pe caciula, sindicate-patronat


Musafir

#43418 Re:

2015-09-06 19:10

#43417: -  

 SA DEA D ZEU SA I IA PE TOTI VINOVATI CARE AU ADUS OLTCHIMUL IN SITUATIA ACTUALA,SA VINA CIT MAI REPEDE TIC TAC,INTELEGI BOIER MOFLEA CEVA?

BREAKING NEWS STIRI - Direcția Națională Anticorupție

#43419 BREAKING NEWS STIRI - Direcția Națională Anticorupție - Sorin Oprescu

2015-09-06 19:29

Baronul de Bucu_resti RETINUT de DNA - DETALII în referatul DNA - http://admin.stiripesurse.ro/media/

BREAKING NEWS ALERT OLTCHIM

#43420 Sparle si soparle, 07.11.2015

2015-09-06 20:40

 

 

  • Dacă administratorii judiciari ai Oltchim au luat decizia de a concedia peste 300 de salariaţi de la combinatul chimic îi sfătuim prieteneşte să se uite în ograda Arpechim Piteşti (divizie care aparţine de Oltchim), pentru că acolo efectiv se taie frunze la câini de peste 3-4 ani. Fabrica din Piteşti este oprită TOTAL de o bună perioadă de timp, însă sutele de angajaţi care mai mişună prin societate îşi ridică lunar „salariile” de mii de euro, în frunte cu directorul de tristă reputaţie Marius (Bachus) Pîrvu.

 

 http://ziaruldevalcea.ro/


Musafir

#43421 Se schimba foaia la Oltchim! Decalaratiile lui Piperea sunt NULE.

2015-09-07 13:41

Va aduc aminte ca Gheorge Piperea a declarat despre plata salariilor compensatorii datorate disponibilizatiilor din 2013 (declaratia a fost consemnata in HOTARAREA TRIBUNALULUI VALCEA nr. 210 / 2015 din 28 ianuarie 2015): "daca se va merge pe varianta unei reorganizari care sa nu duca la vanzarea SPV-ului, platile se vor face pana la sfarsitul anului 2015".
Puteti sa vedeti declaratia cu un dublu click: http://i.imgur.com/DfvKJAU.png?1 

Acum, se pare, ca aceasta declaratie nu mai este valabila si ca vorbele lui Gheorghe Piperea NU AU NICI O VALOARE!

EXCLUSIV Guvernul nu are bani pentru disponibilizații de la Oltchim. Salariile compensatorii se vor plăti în 3 ani și jumătate.

scris astăzi, 7 septembrie 2015, 14:35

Lipsa unui investitor care să preia compania Oltchim, aflată în insolvență, a blocat plata salariilor compensatorii către cei aproape o mie de angajați disponibilizați în urmă cu doi ani, salarii care ar trebui achitate de către compania de stat din banii plătiți de un viitor proprietar, iar Guvernul caută o soluție pentru ca această problemă socială să nu degenereze. Varianta găsită relevă însă că foștii angajați își vor primi integral banii cuveniți abia peste trei ani și jumătate.

La nivelul Guvernului au fost căutate diferite variante de soluții și chiar a fost elaborat un proiect de hotărâre prin care aceste plăți erau preluate la buget, dar operațiunea a fost blocată după ce ministerele au refuzat să avizeze documentul, de teamă că operațiunea este susceptibilă de a fi declarată ajutor de stat ilegal și va declanșa o investigație a Comisiei Europene la Oltchim, care să genereze ulterior o verificare din partea Bruxelles-ului a tuturor cazurilor similare.

Datoria totală netă către cei 969 foști angajați ai Oltchim depășește 36,5 milioane lei și, conform unui document oficial obținut de Profit.ro, nu poate fi avansată decât soluția unei plăți lunare de 1.000 lei/persoană.

Oltchim se află în imposibilitatea de a achita salariile compensatorii din venituri rezultate din activitatea c_urentă, astfel că acestea ar trebui plătite la vânzarea Oltchim SPV, companie înființată prin preluarea activelor viabile ale combinatului, fără datorii. Prelungirea perioadei necesare valorificării activelor Oltchim a generat însă proteste și zeci de litigii pe rolul tribunalelor din Pitești și Vâlcea.

Variantele analizate la nivelul Guvernului – eșec după eșec

Documentul citat relevă că, pentru aplanarea conflictului, la nivelul Guvernului a fost elaborat un proiect de hotărâre prin care această creanță salarială era cesionată statului, prin Ministerul Finanțelor. Proiectul a fost transmis pe circuitul de avizare, dar a primit aviz negativ de la ministerele implicate, de teamă că operațiunea va fi considerată ajutor de stat neautorizat.

Miniștrii au ajuns și la concluzia că emiterea unui act pentru cesionarea creanțelor salariale contravine dispozițiilor Codului Civil, deoarece creanțele declarate netransmisibile de lege, cum sunt și plățile compensatorii, nu pot fi cesionate.

O altă variantă gândită la nivelul Guvernului a fost emiterea unui act normativ care să modifice Legea privind utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale, prin majorarea plafonului în limita căruia pot fi achitate plăți compensatorii. În prezent, conform normelor în vigoare, suma totală a creanțelor salariale suportate din Fond nu poate depăși cuantumul a trei salarii medii brute pe economie.

Cum angajații disponibilizați de la Oltchim au încasat deja bani din acest Fond, în limita celor trei salarii, guvernanții și-au dat seama că emiterea unui astfel de act normativ nu poate fi aplicată în cazul Oltchim, deoarece o lege nu poate fi aprobată decât pentru viitor, iar la Oltchim au fost deja produse efecte juridice prin efectuarea plăților, limitate, din Fondul de garantare.

Soluția salvatoare: eșalonare pe trei ani și jumătate

În aceste condiții, varianta găsită la nivelul Guvernului este modificarea planului de reorganizare al Oltchim, confirmat din primăvară de către judecătorul sindic, pentru vânzarea mai rapidă a activelor nefolositoare combinatului, în scopul obținerii de resurse financiare. Modificarea planului de reorganizare necesită acordul creditorilor și o nouă confirmare din partea judecătorului sindic.

Această variantă nu este însă văzută ca fiabilă decât combinată cu un grafic de plăți eșalonate lunar către foștii angajați, de 1.000 lei/persoană, ritm în care aceștia nu vor primi integral banii care li se cuvin decât peste aproximativ trei ani și jumătate.

Acest lucru este confirmat și de ultimul raport semestrial al Oltchim, publicat la jumătatea lunii trecute, în care se menționează că, în contul salariilor compensatorii, personalul disponibilizat a încasat lunar, în aprilie și mai, suma de 531 lei, iar începând cu luna iunie - 1.000 lei lunar.

Oltchim este controlat de stat prin Ministerul Economiei, care deține 54,8% din acțiuni, și se află în insolvență din ianuarie 2013.

Telenovela tentativelor de privatizare

Solicitarea de oferte pentru vânzarea combinatului Oltchim și începerea negocierilor cu investitorii au reprezentat, în 2012, o precondiție pentru aprobarea unei evaluări a acordului încheiat de România cu Fondul Monetar Internațional, dar procedura, derulată pe fondul protestelor muncitorilor care nu își mai primiseră salariile, a eșuat într-un scandal generat de alegerile parlamentare care urmau în acel an.

Oferte au fost depuse de către companiile PCC SE, înregistrată în Germania, Chimcomplex și Aisa Invest, prin omul de afaceri Ștefan Vuza, dar și președintele PP-DD, Dan Diaconescu, aflat atunci în campania electorală pentru alegerile parlamentare, ca și liderul PSD, premierul Victor Ponta. Licitația, transmisă în direct ca un spectacol de televiziune, a fost câștigată de Diaconescu, care, pentru preluarea a 54,8% din acțiunile deținute de stat la Oltchim, a oferit 203 milioane lei, cel mai mare preț.

Au urmat însă negocieri între Diaconescu și conducerea Oficiului Participațiilor Statului și Privatizării în Industrie (OPSPI), transmise în premieră în direct la TV, care nu au condus la niciun rezultat, ci au culminat cu scena în care Diaconescu a ieșit din suc_ursala unei bănci cu o pungă cu bani în mână, pentru plata salariilor muncitorilor de la Oltchim, gest prin care a vrut să demonstreze că are bani pentru a cumpăra combinatul. După o săptămână în care reprezentanții Guvernului au declarat că nu au primit dovada existenței banilor, rezultatul licitației a fost anulat, șeful OPSPI a demisionat și a început campania electorală pentru alegerile parlamentare.

Imediat după alegeri, Oltchim a fost introdusă în procedură de insolvență, procesul de privatizare a a fost reluat, dar nu a putut fi încheiat nici până la sfârșitul anului trecut, din lipsă de oferte.

Noi speranțe

În primăvara acestui an, creditorii Oltchim au aprobat reorganizarea companiei prin introducerea activelor performante într-o entitate separată care să fie privatizată, Oltchim SPV.

În ultimele două luni, reprezentanții companiei chineze de petrochimie Junlun Petroleum Co. Ltd. au efectuat mai multe vizite în România, reprezentanții acesteia având întâlniri inclusiv cu ministrul Economiei, Comerțului și Turismului, Mihai Tudose, în urma cărora și-au manifestat interesul pentru privatizarea combinatului chimic.

În plus, în iulie, cei de la Chimcomplex și-au reafirmat interesul pentru Oltchim, afirmând că intenționează să achiziționeze combinatul și să înființeze astfel Compania Română de Chimie. Directorul Chimcomplex, Dumitru Coman, a declarat că echipa de management a grupului SCR, din care face parte compania, deține expertiza și soluțiile necesare pentru salvarea Oltchim.

Oltchim a raportat, pe primul semestru din 2015, un profit net, contabil, de 2,31 miliarde lei (518 milioane euro), după anularea unor datorii de 2,35 miliarde lei în baza planului de reorganizare, din activitatea c_urentă combinatul chimic având în primul semestru pierderi în scădere la 9,12 milioane lei, se arată în raportul semestrial al companiei.

http://www.profit.ro/

CE GUST AVEA ACADEAUA LUI PIPEREA?

#43422 Re: Re: O FOST FRUMOS SAU URIT MAI BOIER MOFLEO?

2015-09-07 13:50

#43418: - Re:  

ZI GAOAZA RETARDATA CIND AI FOST LA PIPEREA IN ACEA SIMBATA SI I AI SU...PT O SUB BIROU,SA TE FACA UN FEL DE DIRECTORASI,A FOST DULCE ACADEAUA?

EU

#43423

2015-09-07 17:35

Pacat de munca noastra ..... au venit niste hoti si au distrus totul..

Cand vad sumele furate de politicieni m-a apuca groaza.... cica suntem tara saraca......

Dar sper ca l-a un moment dat sa gasim o solutie ,pt ca nu mai e vorba de noi ci de ce lasam copiilor nostri....


Musafir

#43424 Re:

2015-09-07 18:39

#43423: EU -  

 pai spune i si la unul gaoaza,dar asta nu a avut si nu stie ce sint aia copii si ca au nevoie de un serviciu mai bun.

EU

#43425

2015-09-07 18:44

E cam greu..... pana nu o sa intelegem toti si in acela-si timp nu vom reusi nimic...

Cred, nu sunt sigur, ca se intrevede un nou 1907, cat o sa mai reziste poporul asta...???

Nu stiu o sa vedem....

Cu stima,