Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

revolutia

#10726 Re: Re: Gerea: Privatizarea Oltchim se va finaliza în februarie 2014 dacă nu se va găsi capital de l

2013-10-28 19:08

#10668: DOTTORE - Re: Gerea: Privatizarea Oltchim se va finaliza în februarie 2014 dacă nu se va găsi capital de lucru

Cred ca problema se pune altfel si este legata de alegerile parlamentare din 2014, alegeri care vor avea loc in Romania, cel mai probabil, in data de 24.05.2014: procesul de privatizare a Oltchim va incepe în iunie 2014 dupa alegerile europarlamentare, daca pana atunci Oltchim nu va fi declarat in faliment (conform noului cod al insolventei).

cred ca da .... plus ca incep sa cred ca au facut schimbarea lui vosganian cu noul ministru ca sa mai traga de timp

revolutia

#10727 Re: NICULAE

2013-10-28 19:09

#10666: - NICULAE MARCELO, RETRAGE-TE REPEDE, CA NU IE DE TINE MUICA! TI SE IMPLETESTE LIMBA , CAND CITESTI, DAR SA SI MAI INTELEGI. IAR COLEGU GHIOCA, STAI NENICA IN BANCA TA, NU GASI NIMIC IN DEX ,DE LEVIERE, RANGI, BUJII, DOLARI IN VAMA.

foarte tare :))


Musafir

#10728 Oltchim si Mentchim

2013-10-28 19:09

http://media.rtv.net/image/201310/w620/oltchim_administrator_78200700.jpg...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oltchim Râmnicu Vâlcea va prelua în această săptămână majoritatea salariaţilor de la Mentchim

Un număr de 160 de salariaţi de la societatea Mentchim vor fi preluaţi de către Oltchim Râmnicu Vâlcea începând de marţi, a declarat liderul sindicatului Victoria, Corneliu Cernev.

"Din 223 de salariaţi de la Mentchim, 160, maxim 170 vor fi preluaţi de Oltchim începând de marţi. Mă refer la muncitori în special, dar şi maiştri, şefi de secţii. Va exista un sistem de selecţie a acestora. Azi s-au purtat discuţii şi cu CET Govora pentru eşalonarea datoriilor la aburul industrial, datoriile sunt foarte mari, încă de dinainte de a intra în insolvenţă. Lucrurile uşor îşi revin la combinat şi aşteptăm deciziile care se vor lua la Bucureşti şi, evident, potenţiali investitori. Joi o să vină la Vâlcea o delegaţie din China pentru combinat", a declarat Cernev.

Mentchim a fost o societate desprinsă din Oltchim în urmă cu cinci ani şi care a intrat în faliment luna trecută.

Referitor la situaţia combinatului vâlcean, ministrul Economiei, Andrei Gerea a spus duminică la Piteşti că dacă se va reuşi găsirea a 15 milioane euro pentru capitalul de lucru, va fi asigurată până în iunie funcţionarea combinatului.

"Dacă nu reuşim să găsim aceşti bani, în luna februarie ne strângem mâna cu investitori (...) Cel mai presant factor este capitalul de lucru, care este absolut necesar pentru desfăşurarea activităţii şi pentru câştigarea de timp, pentru că o astfel de acţiune precum cea demarată de noi, pentru căutarea de potenţiali investitori, cere timp. (...) Avem nevoie de aceşti bani, care se caută în primul rând la bănci. Băncile, din păcate, nu sunt foarte dornice să finanţeze, este o problemă la nivel naţional, nu numai în cazul Oltchim. Dar am reluat discuţiile, nu numai în zona bancară, ci şi în zona fondurilor de investiţii", a precizat Andrei Gerea.

Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/oltchim-ramnicu-valcea-va-prelua-in-aceasta-saptamana-majoritatea-salariatilor-de-la-mentchim_105327.html#ixzz2j2sOX7ZG




revolutia

#10729 Re: Oltchim

2013-10-28 19:09

#10662: - Oltchim Soarta oltchim s-a hotărât deja. de acum un an. nu vedeţi cum o da la întors. şi noul ministru al economiei? Dacă vor băncile. BĂNCILE nu vor vrea niciodată . să finanţeze oltchim. dacă nu vrea acţionarul majoritar. adică statul .

foarte corect .... poate e hotarata de mai mult de un an

revolutia

#10730 Re: Ce le pregătește primarul penal Emilian Frâncu vâlcenilor

2013-10-28 19:10

revolutia

#10731 Re: foarte bine

2013-10-28 19:11

#10644: - foarte bine Nu trebuie sa ne mai grabim cu privatizarea pe genunchi.

nu , nu ... eu zic sa o includem in planul de privatizari 2020-2025 , ce rost are sa ne apucam de acum ..... pai pe genunchi e , cand se tot pregateste de un an ??

revolutia

#10732 Re:

2013-10-28 19:13

#10623: - asteptati,or sa vina si vremuri bune la oltchim

mai asteptam vreo 20 de ani

revolutia

#10733 Re: Privatizarea Oltchim ar putea fi reluată în februarie

2013-10-28 19:14

#10615: - Privatizarea Oltchim ar putea fi reluată în februarie

Aceea a fost, de fapt, bifarea unei solicitări a FMI. Era limpede că Oltchim nu va fi privatizat, şi nu doar la oferta lui Dan Diaconescu, la oferta nimănui de pe această planetă, pentru că Oltchim avea datorii mai mari decât valora”, a mai spus Varujan Vosganian

uite ce spune vosganian cu gurita lui .... deci ce merita tovarasii guvernanti ??? multa m..... , pardon voturi la primavara

revolutia

#10734 Re: Ministrul Economiei: Privatizarea Oltchim va fi finalizată în februarie sau în iunie 2014

2013-10-28 19:16

#10639: - Ministrul Economiei: Privatizarea Oltchim va fi finalizată în februarie sau în iunie 2014

nu poate exista viitor, în forma în care este astăzi combinatul de la Râmnicu Vâlcea, fără ce se află la Pitești. (...) Lucrurile, din punctul de vedere al tuturor, sunt clare, privatizarea se va face integrat", a spus Andrei Gerea.

pai si sa nu ii f.... in gura pe aia care ziceau ca lasa domne ca merge oltchimul si fara pitesti ? cine minte si cine ne spune adevarul ?? sau mai corect ar fi cat ii mai lasam sa ne minta ?

revolutia

#10735 Re: Oltchim si Mentchim

2013-10-28 19:22

#10728: - Oltchim si Mentchim

Din 223 de salariaţi de la Mentchim, 160, maxim 170 vor fi preluaţi de Oltchim începând de marţi. Mă refer la muncitori în special, dar şi maiştri, şefi de secţii.

nu am nimic cu oamenii de acolo da ideea este , pe ce criteriu se aduc in oltchim avand in vedere ca de curand s-au disponibilizat peste 900 de persoane ? care e logica preluarii ? (mai spun inca o data nu ma deranjeaza ca revin in oltchim dar cum pot explica asta cei care ii aduc ?)

 

"Lucrurile uşor îşi revin la combinat şi aşteptăm deciziile care se vor lua la Bucureşti şi, evident, potenţiali investitori,a declarat Cernev."

asta ori e prost ori e tampit .... ce si-a revenit ca nu am inteles ? in ce noapte si-a revenit oltchimul ca eu nu am observat


Musafir

#10736 Re: Re: Oltchim si Mentchim

2013-10-28 19:32

#10735: revolutia - Re: Oltchim si Mentchim

Cei din Mentchim si asa lucrau numai in Oltchim, ei sunt ai combinatului. Oltchim este actionar la Mentchim. S.C. MENTCHIM S.A. Rm.Valcea s-a infiintat in anul 2005 prin externalizarea activitatilor mecanice si electrice si de automatizari din S.C. OLTCHIM S.A. Rm.Valcea , una din cele mai mari companii ale industriei chimice romanesti. Prin hotararea Adunarii Generale Ordinare a Actionarilor de la S.C. OLTCHIM S.A. Rm.Valcea nr. 20/17.12.2004 s-a aprobat declansarea procedurii de constituire, pe principii economico- financiare, a unei societati comerciale cu capital mixt –S.C. MENTCHIM S.A.- intre S.C. OLTCHIM S.A. si investitori persoane fizice si juridice, astfel incat cota de participare a S.C. OLTCHIM S.A. Rm.Valcea sa fie de 25% iar a celorlalti participanti de 75%. OLTCHIM ARE NEVOIE DE CEI DIN MENTCHIM. Oltchim are 25 % din Mentchim, este exact transferul de personal si ce mai are pana la acest procent.

 

Am preluat si de pe  site-ul Mentchim, dar vad ca l-au inchis sau a picat. Ei si asa sunt in FALIMENT.


Musafir

#10737 MENTCHIM

2013-10-28 19:48

COLEGI SA-I DAM UN MARE SUT IN CUR LUI VINCEA, SI 10 LA CERNEVISTI SA NU PUNEM BOTUL LA MINCINOSI CA NE-AU SALVAT ,ATFEL O SA AVEM SOARTA CELOR CARE AU CREZUT IN DIABOLICUL DE CERNEV.

Musafir

#10738 Re: REMUS FOTA TE RUGAM SA TE OPRESTI

2013-10-28 19:53

#10712: EMIL GHIOCA (Emuil Ghioccev) sau DRACU (asa cum te-ai recomandat in mesajul 10712 - REMUS FOTA TE RUGAM SA TE OPRESTI

Mai termina bai maimuta cu amenintarile astea. Daca ceva nu-ti convine incepi sa ameninti si odata cu tine si ceilati latrai ai SIO (Sind. Infrangerea Oltchim). Nu pot sa fiu de acord cu injuraturile lui FOTA dar nu puteti sa ma convingeti ca voi sunteti imaculati atata timp cat sunteti niste TRADATORI, MINCINOSI, HOTI, IMBARLIGATORI SI TORTIONARI ai Oltchim (si aici ii dau dreptate lui FOTA). Daca va injura este pentru ca voi il provocati si-l injurati fara pic de rusine iar acum vreti sa va transformati in mielusei si lumea sa va mai si creada.

Voi trebuie sa dati socoteala nu FOTA.

Ati ajuns reclamagiii combinatului si va pretindeti ca sunteti aparatorii salariatiilor.

Abia astept sa va vad la raport in fata lui Dumitru si sa spuneti cum este cu integratu, cum este cu disponibilizarile de 100% de la Arpechim.


Musafir

#10739 Re: REMUS FOTA TE RUGAM SA TE OPRESTI

2013-10-28 20:38

#10712: EMIL GHIOCA - REMUS FOTA TE RUGAM SA TE OPRESTI

aloooo ghioca emil;lasa ciocu mic ca nu esti decit un lingau si un pupincurist;sa inteleg ca ma ameniti cu restul lingailor si cu magraonul de cernev,nu te sfatuiesc sa ne intilnim amindoi face to face,mai citeste n mina mea ce spun eu si baga ti la capusor sudoras, frecateas,citeste atent,daca nu ;taceti si mai suuuuu  gerati, A R U,,,,,IAR PT MAGRAONUL DE CERNEV;MIIIIIRS TRADATORULE CA UITE CE FACI CU LINGAII TAI,PUPINCURISTULE,A LU PIGUS;

GOGU OLOGU

#10740 GATA!

2013-10-29 06:55

Ce atatea comentarii...lasati mortu' (Oltchim) in liniste.Un AMIN ar fi suficient in incheierea petitiei...si asa e o batjocura.Ce dracu,nu vedeti sfarsitu'?
colegul tau apropiat

#10741 pt. dracu-sate ia

2013-10-29 07:19

MA, tu esti ofticat ca nu te-a facut si pe tine maistru!! Se vede ca acum dupa ce ai pierdut trenul te limbicuresti cu orasanca cand o duci la vila lor sa pimesti si tu un OS!!
ORASENE FII CU OCHII PE EI.
GOGU OLOGU

#10742

2013-10-29 07:36

Cand lucram eu la Oltchim probabil tu iti faceai cartea de munca.De unde mata esti coleg cu mine?Stati si beliti ochii pe petitia asta sa vedeti daca va mai vin salariile in loc sa va vedeti de viitor,milogilor.Aveti habar ce faceti cu viata voastra tavalindu-va in rahatul asta care inca mai are nume de institutie,praduit de toti politicienii care au trecut pe la putere.Va place sa va hraniti cu resturi si mortaciuni,da' nici alea nu mai sunt.Puneti mana si faceti ceva constructiv nu mai stati cu mana intinsa fara sa faceti nimic.Stati cu gura cascata la astia care conduc Oltchimu si ghici ce o sa primiti...prin gura.Hai gandeste ca nu e greu.Vai mama voastra.

Musafir

#10743 Chinezii cer informaţii despre Oltchim de la primarul din Râmnicu Vâlcea BURSA 29.10.2013

2013-10-29 07:54

http://www.bursa.ro/companii-afaceri/chinezii-cer-informatii-despre-oltchim-de-la-primarul-din-ramnicu-valcea-220587&articol=220587.html

http://www.bursa.ro/_img/articole/mare/220587.gif...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ambasadorul Republicii Populare Chineză la Bucureşti, Huo Yuzhen, i-a cerut, ieri, primarului din Râmnicu Vâlcea, Emilian Frâncu, o mapă cu datele despre combinatul Oltchim pentru a fi prezentată potenţialilor investitori din China.
Ambasadorul Republicii Populare Chineze a declarat, citat de Agerpres: "Pentru o colaborare între cele două state şi mai ales cu Râmnicu Vâlcea în domeniul economic, am să-l rog pe domnul primar să trimită la ambasadă o mapă cu toate datele care privesc situaţia de la Oltchim. Din ce am înţeles eu de la domnii consilieri, este vorba de un agent economic care se află în reorganizare de aproape un an şi că se află în perioada de a căuta investitori pentru a-l redresa. Dar nu doar cu Oltchim, am putea să găsim oportunităţi de afaceri şi în domeniul lemnului, a sticlei sau a energiei verzi. Şi nu în ultimul rând turismul. Apele termale din judeţul Vâlcea sunt foarte cunoscute la ambasada noastră".
Edilul Emilian Frâncu şi delegaţia chineză au făcut, ieri, un scurt itinerariu în judeţ, în zonele industriale şi turistice, fiind însoţiţi de oameni de afaceri din Vâlcea.
Ziarul BURSA a publicat, recent, în exclusivitate informaţia că Oltchim a fost prospectat de chinezii care deţin Borsodchem Ungaria (concurent al combinatului).
Compania azeră de stat SOCAR este încă interesată de achiziţia combinatului petrochimic Oltchim Râmnicu Vâlcea, iar o delegaţie a companiei va veni în România pentru discuţii pe această temă luna viitoare, a declarat, sâmbătă, ministrul Economiei, Andrei Gerea. Domnia sa a precizat: "Avem o listă scurtă de investitori care şi-au manifestat intenţia de a prelua Oltchim. Am avut o întâlnire cu ambasadorul azer, care a confirmat că mai există un interes din partea societăţii SOCAR şi luna viitoare îi aşteptăm să purtăm nişte discuţii. I-am rugat dacă se poate să se grăbească, pentru că urmează o vizită de stat. Noi ne facem treaba cât mai repede".
Pe lista scurtă sunt consorţiul PCC-Fortissimo Capital, Chimcomplex Borzeşti în alianţă cu SIF-urile şi ruşii de la Oil Gas Trade LLC.

F.A.


Musafir

#10744 Re: #5321 ABSOLUT ŞOCANT ! Iată STAREA DE SPIRIT a liderului sindical EMIL GHIOCA de la OLTCHIM

2013-10-29 09:41


Musafir

#10745 Re: Re: #5321 ABSOLUT ŞOCANT ! Iată STAREA DE SPIRIT a liderului sindical EMIL GHIOCA de la OLTCHIM

2013-10-29 11:19

Re: #10712: EMIL GHIOCA (Emuil Ghioccev) sau DRACU (asa cum te-ai recomandat in mesajul 10712 - REMUS FOTA TE RUGAM SA TE OPRESTI

Ce faceti oameni buni? Iar scoateti maimuta la plimbare. Nu vedeti ca nu are in mana o banana ci un revolver? In marea lui prostie poate apasa si pe tragaci.

#5356 Bomba zilei: Un fleac ... v-am ciuruit


Musafir

#10746 Gerea: Fara capital de lucru, privatizarea Oltchim se finalizeaza in februarie 2014

2013-10-29 12:49

http://www.proarges.ro/media/k2/items/cache/942ca263c276f776b418e5a4402569d8_L.j...

http://www.proarges.ro/gerea-fara-capital-de-lucru-privatizarea-oltchim-se-finalizeaza-in-februarie-2014.html

Privatizarea Oltchim se va finaliza în februarie 2014 dacă nu se va găsi capital de lucru sau în iunie 2014 dacă acesta va fi găsit, a declarat, duminică, la Piteşti, ministrul Economiei, Andrei Gerea, potrivit căruia găsirea unor investitori serioşi cere timp. In prezent, ministerul Economiei poarta negocieri cu bănci dispuse să crediteze cu 15 milioane de euro pentru redeschiderea unei noi linii de producție la Oltchim.

“Dacă reuşim să găsim 15 milioane euro, cât este capitalul de lucru, ne putem întinde undeva până în iunie. Dacă nu reuşim să găsim aceşti bani, în luna februarie ne strângem mâna cu investitorii. Cel mai presant factor este capitalul de lucru, care este absolut necesar pentru desfăşurarea activităţii şi pentru câştigarea de timp, pentru că o astfel de acţiune precum cea demarată de noi, pentru căutarea de potenţiali investitori, cere timp. Avem nevoie de aceşti bani, care se caută în primul rând la bănci. Băncile, din păcate, nu sunt foarte dornice să finanţeze, este o problemă la nivel naţional, nu numai în cazul Oltchim. Dar am reluat discuţiile, nu numai în zona bancară, ci şi în zona fondurilor de investiţii”, a declarat, duminică, la Piteşti, ministrul Economiei, Andrei Gerea.

Andrei Gerea a mai precizat că în acest moment există trei consorţii internaţionale care şi-au manifestat interesul pentru preluarea companiei Oltchim, în timp ce campania de atragere de investitori pentru privatizare va continua şi vor fi reluate discuţiile cu reprezentanţii OMV Petrom referitor la posibila vânzare a Rafinăriei Arpechim, aflată în prezent în conservare, iar “privatizarea Oltchim se va face integrat, cu Divizia Petrochmică Bradu”.

“Săptămâna aceasta o să avem întâlnirea cu OMV, pentru că acum şase luni ei şi-au manifestat intenţia de a vinde rafinăria. Sigur, ar fi un plus pentru Oltchim, dar nu este atât de esenţial cum este Divizia Petrochimică Bradu. Se poate compensa lipsa rafinăriei, dar pentru Oltchim, pentru cei de la Vâlcea, şi asta au înţeles-o de-a lungul timpului, nu poate exista viitor, în forma în care este astăzi combinatul de la Râmnicu Vâlcea, fără ce se află la Piteşti. Lucrurile, din punctul de vedere al tuturor, sunt clare, privatizarea Oltchim se va face integrat, cu Divizia Petrochimica Bradu”, a mai precizat Gerea.

Ministrul Economiei, Andrei Gerea, a mai declarat, sâmbătă, la Giurgiu, că în privatizarea Oltchim îşi doreşte o competiţie transparentă şi la care să se înscrie cât mai mulţi jucători, dar până atunci vrea “dezvoltarea şi menţinerea activităţii acestui combinat”.


Musafir

#10747

2013-10-29 12:51

http://epitesti.ro/propunerea-lui-mircea-draghici-da-rezultate-ambasadorul-chinei-s-a-interesat-de-oltchim/

Propunerea lui Mircea Drăghici dă rezultate: ambasadorul Chinei s-a interesat de Oltchim


http://epitesti.ro/wp-content/uploads/2012/09/oltchim.jpg...




La mai puțin de o săptămână de la propunerea făcută de deputatul PSD de Argeș Mircea Drăghici pentru lansarea de invitații la privatizare prin intermediul ambasadelor, ambasadorul Chinei la București i-a cerut primarului municipiului Râmnicu Vâlcea o mapă cu informații despre Oltchim.

Ambasadorul Republicii Populare Chineze, Huo Yuzhen, i-a solicitat edilului o mapă cu date referitoare la combinat pentru a le fi prezentată potențialilor investitori din țara sa. De asemenea, ambasadorul Chinei și-a exprimat deschiderea pentru găsirea de noi oportunități de afaceri nu doar în ceea ce privește Oltchimul, ci și în afaceri în domeniul lemnului, al sticlei, al energiei verzi și al turismului.

Chestorul Camerei Deputaților, social-democratul Mircea Drăghici, este de părere că lansarea de invitații la privatizare prin intermediul ambasadelor poate fi o soluție și în cazul CFR Marfă. “Mă bucur să aud că ambasadorul Chinei la București și-a exprimat interesul față de Oltchim. Faptul că propunerea pe care am lansat-o la întrevederea de săptămâna trecută cu ministrul Economiei nu întârzie să producă efecte în acțiunile specifice premergătoare privatizărilor reprezintă un lucru foarte bun. În acest sens, cred că sugestia mea poate fi aplicată și în cazul privatizării CFR Marfă. România are nevoie de investitori puternici, iar apelul la ambasade pentru facilitarea relației cu aceștia constituie o primă garanție că vom avea de-a face cu investitori serioși”, afirmă Mircea Drăghici.

Amintim că miercurea trecută, la întrevederea cu ministrul Economiei, Andrei Gerea, pe tema privatizării Oltchimului și Arpechimului, Drăghici a propus ca măsură pentru creșterea șanselor ca investitori străini să participe la privatizarea companiilor românești lansarea de invitații cu sprijinul ambasadelor din București.


Musafir

#10748 Re: REMUS FOTA TE RUGAM SA TE OPRESTI

2013-10-29 13:44

#10712: EMIL GHIOCA - REMUS FOTA TE RUGAM SA TE OPRESTI

baaaaaaa, pling sa moara ma-ta, m-ai impresionat pina la lacrimi, ce discurs, ce om...................!!! te duci dracu cu oltenii astia !?! ne-ati nenorocit cu sensibilitatea voastra, inapoiatilor !


Musafir

#10749 Codul insolvenţei, neconstituţional

2013-10-29 13:49

http://www.capital.ro/typo3temp/pics/08-09_justice_shutterstock_08_f1746edcb3.jp...

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/codul-insolventei-neconstitutional-188192.html

Curtea Constituţională României a decis că ordonanţa de urgenţă privind Codul insolvenţei este neconstituţională, fiind admisă sesizarea Avocatului Poporului.

AGERPRES

S. MAX

#10750 Curtea Constitutionala: Ordonanta de Urgenta privind Codul insolventei este neconstitutionala

2013-10-29 14:37

#10749: - Codul insolvenţei, neconstituţional

"Curtea Constitutionala: Ordonanta de Urgenta privind Codul insolventei este neconstitutionala

de I.C. HotNews.ro
Marţi, 29 octombrie 2013, 15:43

 

Curtea Constitutionala Romaniei a decis ca ordonanta de urgenta privind Codul insolventei este neconstitutionala, fiind admisa sesizarea Avocatului Poporului, informeaza Agerpres. CCR a constatat ca a fost incalcat art. 115 alin 4 si 6 din Constitutie, in sensul ca nu se justifica urgenta adoptarii OUG si ca Guvernul nu poate adopta ordonante care afecteaza regimul institutiilor fundamentale ale statului.


Efectele OUG vor fi suspendate la publicarea deciziei CCR in Monitorul Oficial.

Art. 115 alin 4 prevede ca "Guvernul poate adopta ordonante de urgenta numai in situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata, avand obligatia de a motiva urgenta in cuprinsul acestora', iar alin. 6 ca 'Ordonantele de urgenta nu pot fi adoptate in domeniul legilor constitutionale, nu pot afecta regimul institutiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertatile si indatoririle prevazute de Constitutie, drepturile electorale si nu pot viza masuri de trecere silita a unor bunuri in proprietate publica".

Decizia CCR este definitiva si general obligatorie.

  • Comunicat de presa al CCR
In ziua de 29 octombrie 2013, Plenul Curtii Constitutionale, investit in temeiul art.146 lit.d) din Constitutia Romaniei si al art.29 din Legea nr.47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, a luat in dezbatere exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art.81 alin.(3) si ale art.348 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.91 / 2013 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa.

In urma deliberarilor, Curtea Constitutionala, cu majoritate de voturi, a admis exceptia de neconstitutionalitate ridicata direct de Avocatul Poporului si a constatat ca Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.91 / 2013 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa este neconstitutionala.

Argumentatia retinuta in motivarea solutiei pronuntate de Plenul Curtii Constitutionale va fi prezentata in cuprinsul deciziei, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Decizia este definitiva si general obligatorie si se comunica celor doua Camere ale Parlamentului, Guvernului, precum si Avocatului Poporului.


----------------------------"