Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!


Musafir

#1526

2012-01-07 12:25

Oamenii acestia chiar sunt minunati. Salveaza zilnic vietile noastre.Ar fi o mare pierdere pentru noi toti. Cine are interesul ca ei sa nu mai existe? Haideti sa luam atitudine:spuneti NU!desfiintarii SMURD!SpunetiNU! privatizarii sanatatii!

Musafir

#1527

2012-01-07 12:55

Nu desfiintarii SMURD

Musafir

#1528

2012-01-07 13:37

banuiesc ca prin desfintarea SMURD guvernantii vor sa introduca medicina evului mediu !

Musafir

#1529

2012-01-07 13:45

NU hotarat desfiintarii SMURD!!

Musafir

#1530

2012-01-07 13:56

Cred ca e o alta forma mascata de a mai "mulge" statul de niste fonduri caci stim cu totii ca fondul asigurarilor de sanatate si fondul de pensii sunt cele care sunt colectate cat de cat la zi , si cum nu mai stiu de unde sa fure sau gandit la acest subterfugiu. Aparane doamne de cei ce ne vor "binele" ca de hoti ne aparam si singuri!...

Musafir

#1531

2012-01-07 14:02

tot ceea ce functioneaza noi trbuie sa schimbam sa vedem daca mai functioneaza .........,oare pana cand?

Musafir

#1532

2012-01-07 14:04

Domnilor guvernanti, vreti sa distrugeti cel mai performant serviciu de prim ajutor destinat populatiei si nu numai realizat dupa anii '90?
In acest serviciu s-au investit sume uriase pentu operationalirare, dotare performanta, instruirea cadrelor incadrate in acesta structura, etc. Dumneavoastra domniror guvernanti vreti sa distrugeti totul! De ce?

Sunt structuri private interesate sa "manance o paine" cu incompetenta si fara dotari?
Analizati va rog si nu distrugeti.

Musafir

#1533 Re: Re:

2012-01-07 14:16

#1137: - Re:

Adica ce vrei sa spui ca SMURd nu se pricepe la copii?Sunt TIM-uri de neo-nat special pt nou nascuti cu probleme inca de la primele ore ale vietii!!!SMURD nu alege ca e adult sau copil ca nici la medicina nu te invata numai de copil sau numai de adult!Nu avem nevoie de SMURD? asa cred unii dintre voi?Avem nevoie si de Ambulanta si de SMURD.

Bogdan

#1534 SMURD trebuie sa existe tocmai pentru ca nu primeste spaga si nu cotizeaza la vreun pardid

2012-01-07 14:16

Chiar daca au salarii mici si nu primesc spaga, acesti OAMENI minunati de la SMURD, chiar salveaza vieti indiferent ca esti copil sau batran, roman sau tigan, sarac sau bogat, salariat sau somer, ...
SMURD este acolo atunci cand ai cea mai mare NEVOIE sa-ti SALVEZE viata sau pe cineva apropiat!
N-am avut pana acum nevoie de SMURD si sper ca nici in viitor sa nu am, dar oamenii de la SMURD demonstreaza in fiecare minut, ora, zi ca daca este nevoie ei sunt prezenti, poti sa te bazezi pe ei oricand, ei NU FAC POLITICA, pentru ei doar salvarea vietii conteaza!
De ce sa-i desfiintam?
De ce sa schimbam ceva care functioneaza bine?
Am rezolvat toate celelalte probleme si nu mai aveam ce sa facem?
Credeti ca cei de la FMI, Banca Mondiala si celelalte organizme sint chiar tampiti cand afirma ca sistemul de urgenta SMURD chiar funtioneaza comparativ cu toate celelalte domenii din Romania?
De ce este nevoie de privati, de concurenta, nu a demonstrat SMURD ca este eficient? Sau poate este prea eficient, si atunci nu mai sunt metode se "sifonare" a banului public catre interese personale, de grup sau de partid.
Fiecare dintre noi trebuie sa-si puna aceste intrebari si sa gaseasca raspunsurile si abia atunci vom intelege ca existenta SMURD este echivalenta cu existenta linistei noastre interioare.
Ar mai fi multe de spus, dar va las si pe voi sa gasiti cuvinte si actiuni mai bune pentru a sprijini SMURD.

Musafir

#1535

2012-01-07 14:19

ce sa comoentez?...ca basescu e imbecil?

Musafir

#1536

2012-01-07 14:21

SMURD Romania este dat exemplu in toata Europa pentru eficienta.

Arafat a este un strain care a crezut in serviciul roman de urgenta, care a luptat sa il infiinteze si sa il ridice la gradul profesionist la care este acum.

SMURD nu trebuie sa se desfiinteze este singurul lucru care merge cum trebuie in sistemul sanitar romanesc.

Musafir

#1537 Re: Re:

2012-01-07 14:25

#1150: - Re:

Dragul meu, cum poti sa spui o asemenea magarie ca SMURD-ul nu are asistenti? Dar echipajele TIM ce saracie au? sofer, medic, asistent, care sunt competenti cu totii pentru ca pana a ajunge sa fii medic sau asistent pe un echipaj de terapie intensiva mobila trebuie sa fii toba de carte si cunostinte si foarte multa munca in UPU, doar asa reusesti sa intri in sistemul SMURD, daca nu stii, mai bine intreaba decat sa faci afirmatii!! Toate cadrele medicale de pe masinile SMURD sunt angajati ai UPU, nu veniti direct de pe bancile scolii cum crezi tu, se cere sa fii foarte bun!

Inca o chestie, va rog sa nu mai vorbiti de sume cat incaseaza unul sau altul pt o interventie, sau ca elicopterul nu zboara decat pt nu stiu ce suma, daca vreodata aveti voi careva nevoie de asa ceva, atunci va veti mai gandi la sume?Viata omului este importanta sau sumele?Chestiile astea, sumele de care vorbitit voi, nu toata lumea stie exact suma de bani,nu va mai dati cu presupusul!

Cat il priveste pe Domnia Sa Dr.Arafat ce povesti puteti inventa...ca e spion, ca e nu stiu cine...:) Deocamdata a facut in sistem care salveaza vieti, a oferit loc de munca celor mai buni.Repet doar cei care lucreaza in sistemul SMURD stiu cum merg lucrurile, nu altii din orice sistem ar fi.


Musafir

#1538

2012-01-07 14:44

Citeste, semneaza si da mai departe ! Este inacceptabil sa-i lasam sa distruga tot !

Musafir

#1539

2012-01-07 14:51

Ar fi multe de scris,dar toti cei care participa la adoptarea acestei legi a sanatatii ar trebui sa fie judecati pentru genocid.Cel mai corect ar fi ca statul sa spuna ca nu este in stare sa asigure servicii medicale decente sa se privatizeze tot si fiecare sa plateasca acolo unde vrea sa se trateze.Dar sigur o asa suma mare de bani care se stringe nu ar mai fi la dispozitia guvernului si se apropie alegerile parca,nu?

Musafir

#1540

2012-01-07 14:53

NU!DESFIINTARII SMURD!NU PRIVATIZARII SANATATII!

Musafir

#1541

2012-01-07 15:01

De cativa ani virez cei 2% catre SMURD. Doresc ca acesti bani sa mearga in continuare acolo si nu in alta parte. Cred ca este singurul serviciu competent medical din Romania. Multa succes d-lui Arafat si felicitari pt SMURD

Musafir

#1542

2012-01-07 15:09

UN LUCRU BUN CARE S-A FACUT LA NOI IN TARA SI DE CARE AU BENEFICIAT TOTI SOFERII MAI ALES CEI CU MASINI BENGOASE CARE FAC MEREU ACCIDENTE CU VITEZELE LOR MARI

Musafir

#1543

2012-01-07 15:34

Nu desfintati smurdul este o mare greseala din partea statului......

Musafir

#1544

2012-01-07 15:37

Personal am avut o experienta uimitoare cu SMURD,o experienta care poate s-ar fi terminat intr-un mod tragic fara existenta SMURD. Cu siguranta in tara mai exista mii de stfel de cazuri, de aceea NU desfintarii SMURD!

Musafir

#1545

2012-01-07 15:56

Şi pentru mine aţi acţionat prompt odată,aşa că nu pot decât să vă urez: "viaţă lungă"!Toată stima echipei SMURD!

Musafir

#1546

2012-01-07 16:23

Cred ca in cazuri ca si acesta trebuie sa fim uniti...se pare ca politicienii vor sa desfiinteze tot ce mai e bun in aceasta tara

Musafir

#1547

2012-01-07 16:29

Nu trebuie distrus ceea ce functioneza!

Musafir

#1548

2012-01-07 16:36

Daca se desfiinteaza si acest serviciu excelent SMURD,in loc de controale la medic ne adresam preotilor.Ne ducem pe apa sambetei incet dar sigur.traiasca mamele celor care au venit cu aceasta idee,sa vada ce copii inteligenti au facut

Musafir

#1549

2012-01-07 16:37

Este o actiune criminala;si asa sanatatea in Romania este vai de ea,dar prin privatizare nici macar minimum nu va mai fi accesibil,dupa ce cotizezi o viata intreaga la sanatate....rusine

Musafir

#1550

2012-01-07 16:45

pentru SMURD am si donat cei2% din impozit impreuna si cu cativa colegi,dupa invatamant urmeaza si sanatatea sa fie pusa la "pamant",basescu crede ca le stie pe toate,un handicapat care vrea sa ne aduca pe toti la nivelul lui de betiv ordinar,sanatate sa fie