Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!


Musafir

#1576

2012-01-07 20:51

Nu mai furati :)

Musafir

#1577

2012-01-07 20:54

No comment
Vlad Cotlarciuc
Tg.Mures

#1578

2012-01-07 20:56

propun sa se desfinteze ei!!!

Musafir

#1579

2012-01-07 21:06

Aş dori ca dl. preşedinte Băsescu să treacă măcar odată cu una dintre fiice prin ce am trecut noi ca să înţeleagă importanţa existenţei serviciului SMURD şi a echipei conduse de dr.Arafat care a salvat atâtea vieţi, inclusiv a fiicei noastre. Dl. Arafat fiind străin a făcut ceva pentru români.Dl. preşedinte fiind român ce a făcut? Dezbaterea rămâne deschisă

Musafir

#1580

2012-01-07 21:07

SINGURUL LUCRU BUN DIN ROMANIA ULTIMILOR ANI!RUSINE SA VA FIE CA VRETI SA-L DESFIINTA-TI!!!

Musafir

#1581 Re: confuzie

2012-01-07 21:30

#16: Adriana - confuzie

Pt ca asa incepe desfiintare lui!!! Luand banii destinat pt acest serviciu (sau chiar mai multi) si dandu-i la "concurenta" , hai sa stricam si unul din ultimele lucruri bune ....aa si cine o sa vina ca si servicii alternative-private...medicina legala...poate


Musafir

#1582

2012-01-07 21:54

As fi de acord sa nu ni se mai retina obligatoriu din salariu contributia la sanatate si nici angajatorul sa nu mai plateasca aceasta contributie, astfel incat, cu acei bani sa poti merge sa te asiguri unde doresti( la stat sau particular). In acelasi timp, SMURD este un lucru bun si nu ar trebui desfiintat. De ce sa repetam greselile trecutului ?

Musafir

#1583

2012-01-07 22:37

De ce sa se desfiinteze ceva ce intr-adevar merge? Sa nu uitam ca SMURD a inceput la Tg.-Mures cu entuziasmul si participarea populatiei la achizitia primei ambulante adevarate. Dr.Arafat este singurul "roman" care a facut ceva dupa revolutie in beneficiul oamenilor si oamenii sunt multumiti. Numai cineva foarte invidios s-ar putea gandi sa desfiinteze aceasta realizare.

Musafir

#1584

2012-01-07 22:41

toti oameni au dreptul la sanatate,nu la batjocora ,umilinta,am muncit NU trebuie sa intindem mana

Musafir

#1585

2012-01-07 22:42

vrem sa avem SMURD

Musafir

#1586

2012-01-07 22:57

Deocamdata furnizori de servicii medicale de urgenta nu au capacitatea reala de a acorda servicii in acest segment, limitandu-se la transport sanitar ,chiar si in cluj (am lucrat in controlul serviciilor de sanatate).Buna functionare a SMURD-ului da sansa de a fi salvat oricarui cetatean. Tot ce se face la noi e smucit si cu heirupul. Cei doi fosti presedinti ai CNAS, care au gandit noua organizare , au fost cei mai slabi si fara calitati manageriale si isi contrazic propriile principii din cartile si articolele de management scrise. In sistemul de asigurari actual , asa cum e , nu stransul banilor e problema, ci comunicarea sumei si utilizarea lor. Ati intalnit undeva o apreciere a necesarului de servicii medicale in teritoriu? ( date statistice s-ar mai gasi !). Sper ca cei ca gandesc totul sa prevada si organizarea, nu sa aiba impresia ca daca apare legea in Monitorul Oficial totul merge de la sine.Poate ne explica si noua ce vom face cu principiul "solidaritatii ", care sta la baza sistemului actual si care e mai aproape de conditiile socio-economice de la noi ( cel putin la acest moment ).

Musafir

#1587

2012-01-07 23:00

L-am vazat pe Raed Arafat construind SMURD-ul. L-am respectat si ne-am mirat, cum de Domnia Sa, palestinian, si-a pus tot talentul la dispozitia noastra, a targumuresenilor. Domnia Sa a schimbat orasul nostru. Dintr-un targ neinsemnat, am devenit oras prin eforturile Domniei Sale. Eu ii sunt recunoscator, si cred ca foarte multi targumureseni sunt si ei. Stiu ca ne vrea binele, ceea ce e greu de preseupus daca vorbim de guvernanti plus prese.

Musafir

#1588

2012-01-07 23:08

am fost intelegatori...prea intelegatori...am renuntat treptat la cumparaturi ce ni s-au parut inutile,la alimente ce nu ni le-am mai putut permite,ne-am temperat copiii si am incercat sa le stapanim poftele...acum ni se cere sa renuntam si la siguranta vietii ?....si asta in timp ce ei isi pot permite sa zboare la Viena si sa-si trateze bolile...vi se pare corect?

Musafir

#1589

2012-01-07 23:12

Tot timpul cineva vrea sa schimbe ceva la un sistemcare functioneaza excelent . De ce????

Musafir

#1590

2012-01-07 23:13

Cum sa fie desfiintat, a innebunit guvernarea de tot?!?!

Musafir

#1591

2012-01-07 23:20

Una din LEGILE LUI MURPHY:
"Atunci cand faci un lucru bine din prima incercare, necazul este ca nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.
Concluzie: Poti sa strici ceva cat ai clipi din ochi dar ca sa repari e nevoie de o vesnicie."

Musafir

#1592

2012-01-08 01:20

De ce trebuie desfintat un serviciu util si functional?

Musafir

#1593

2012-01-08 01:34

nu desfiintati smurd-ul!!!!!!!!!!!!!!
cristiana surdu

#1594 "Oameni ciudati"

2012-01-08 04:06

Un serviciu cu oameni competenti, cu un lider care nu fura, nu i-a spaga, nu incheie contracte in avantaj personal, nu trucheaza licitatii; oamenii devotati, care isi fac meseria pentru ca o iubesc si fara sa se astepte sa primeasa spaga, oamenii care au invatat de la fondatorul SMURD sa respecte omul si sa faca tot ce pot pentru a-l salva - prea multe necunoscute si prea multe ciudatenii pentru consilierii Presedintelui si pentru oamenii care au hotarat ca banii statului trebuie sa mearga la firmele private (in care,"cu siguranta", nu au interes....si nici actiuni)in numele liberei concurentei prost intelese.

Musafir

#1595

2012-01-08 04:24

E foarte trist că vom fi obligaţi să plătim lunar de 3 ori pentru nişte servicii dubioase , inexistente !!!! ...care nu ştim cu ce ne vor ajuta nici măcar în ceasul al 12 - lea ..... Ruşinos ce se petrece , o ţară care e condusă de oameni care nu înţeleg că existenţa ei e asigurată de un popor educat , sănătos şi respectuos faţă de trecut , prezent şi viitor e pe marginea prăpastiei ..... Salvarea stă în atitudinea noastră ! Haideţi să nu mai fim laşi şi umili , să ne cerem drepturile ce ni se cuvin !!! Şi SĂNĂTATEA e o prioritate !!!!!





Musafir

#1596

2012-01-08 05:10

Sper sa se si rezolve, sa se tine cont de parerea noastra.Oricum nu mai intereseaza pe nimeni ca starea noastra de sanatate sa fie buna. Orice lucru bun la noi trebuie distrus.

Musafir

#1597

2012-01-08 06:54

Ar fi timpul sa invatam cum putem proteja lucrurile care functioneaza la nivel de EXCELENTA in sectorul public in Romania, iar SMURD este in aceasta categorie gratie eforturilor imense ale dlul dr Arafat si colegilor sai.

Musafir

#1598

2012-01-08 08:06

SMURD este unul din putinele "lucruri bune " care s-au realizat in acesti 21 de ani de libertate, mutumita unui om minunat, Raed Arafat, care ne-a aratat tuturor romanilor ce inseamna daruire in folosul comunitatii(fara interese ascunse, personale).Sa nu permitem sa fie stricat un serviciu care functioneaza exemplar.

Musafir

#1600

2012-01-08 08:34

Serviciul Smurd nar trebui desfiintat nicidecum. Argumentele guvernului sint 0. Daca nu era dl. Arafat ai acum foloseam Daciile Break la interventii. Este incredibil cita perversitate exista in unii membrii ai guvernului. Pacat ca i-am ales !