Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!


Musafir

#1651

2012-01-08 14:28

Conform noii legi, cei cu venituri mici sau fara venituri, bolnavii cronici cu venituri mici vor fi lasati sa moara

Musafir

#1652

2012-01-08 14:36

Si eu lucrez la SMURD si nu sunt de acord cu privatizarea si nici cu salariile actuale ar trebui sa vina cei de la conducere o singura zi cu noi la servici sa vada cum e si apoi sa mai vorbim.

Musafir

#1653

2012-01-08 14:40

Este o rusine sa nu te gandesti si la sanatatea celorlalti!

Musafir

#1654

2012-01-08 14:45

Sanatatea trebuie sa devina prioritatea nationala nr. 1 . Statul , conform Constitutiei , trebuie sa garanteze masurile de asigurare a sanatatii populatiei . Nici in timpul celui de-al doilea razboi mondial nu stateau doi pacienti intr-un pat cum se intampla astazi .

Musafir

#1655

2012-01-08 14:54

Sistemulde sanatate consider ca ar trebuii sa aiba si o parte privatizata, sau oricum alta forma prin care medicii sa aiba niste salarii decente ca sa nu mai fie nevoie de spaga cand ai nevoie de o interventie chirugicala pentru ca cea publica este de multe ori, lasa mult de dorit atat in privinta serviciilor medicale cat si comportamentului personalului medical. Eu am avut parte de sistemul de sanatate public la nasterea fetitei mele si ce am vazut nu-mi venea sa cred.
Dar SMURD-UL ESTE SINGURUL LUCRUL BUN CARE MERGE BINE SI ACOLO SUNT OAMENI CARE-SI FAC TREABA BINE, DE CE SA-I DESFIINTAM AVEM NEVOIE DE EI TREBUIE SA-I SUSTINEM.

Musafir

#1656

2012-01-08 14:54

Frati romani cand aveti de gand sa va treziti si sa luati atitudine, bunicii nostri au murit pentru libertatea si independenta nostra ca acum sa fim condusi si mintiti de nistre asa zisi politicieni care nu cauta decat sa devina proprietari pe tot ce functioneza si aduce venit garantat. " hai sa dam mana cu mana, cei cu inima romana..."

Musafir

#1657

2012-01-08 15:04

e apsurd ce un om a muncit si a facut ceea ce a facut pentru spitalele noastre acu sa se distruga din cauza unor parlamentari prosti

Musafir

#1658

2012-01-08 15:06

viata poate depinde de rapiditatea cu care vine ajutorul din partea celorlalti

Musafir

#1659

2012-01-08 15:10

Ce blestem pe aceasta tara !

Musafir

#1660

2012-01-08 15:45

SMURD - trebuie sa existe. PROFESIONALISM, acesta este primul cuvant ce imi vine in minte cand ma gandesc la aceste echipaje.

Musafir

#1661

2012-01-08 15:50

sper sa nu se desfinteze ca ei nne ofera foarte mult ajutor :) sper sa mai reziste pe tara :)succes!

Musafir

#1662

2012-01-08 15:53

Atentie la sanatatea noastra ca de ea depinde si sanatatea copiilor vostri stimati politicieni.Oare ati uitat ca noi votandu-va, va trebui intocmai sa ne respectati printre altele si aceasta dorinta.,,DREPTUL LA SANATATE,,
Ana.

Musafir

#1663

2012-01-08 15:55

Consider ca statul trebuie sa pastreze controlul asupra sistemului de sanatate atata timp cat intelege ca fiecare cetatean contribuie (dupa posibilitati) la acest sistem. Furtul si ineficienta din sistem este usor de controlat si diminuat atata timp cat politicul doreste sa faca acest lucru. Un exemplu in acest sens este procesul de achizitie prin licitatie al diferitelor bunuri medicale, care pe langa faptul ca trebuie sa fie facut cu minimum trei oferte, trebuie sa interzica cumpararea prin licitatie a oricarui medicament, aliment sau alte materiale pentru sistemul de sanatate la un pret care sa fie mai mare decat pretul mediu de referinta din Europa sau Europa Centrala sau Romania ( in functie de produsul licitat). Astfel, astazi un medicament care in Ungaria in farmacie costa 4150 RON pentru o persoana fizica ( in Romania nu se vinde prin farmacii) nu ar mai putea fi cumparat prin licitatie la nivel national cu suma de 7950 RON - adica dublu. In acelasi timp se vorbeste de cheltuirea banilor Casei Nationale de Sanatate intr-un mod judicios de catre firme private a caror principala menire este profitul si maximizarea acestuia. De asemenea, nu inteleg de ce Casa Nationala de Sanatate este condusa politic si nu inteleg cand legea functionarului public va functiona. O alta nelamurire este aceea de a intreba ce se intampla cu un cetatean care se imbolnaveste grav ( cancer etc) va fi la mila Asiguratorului Privat care va cauta sa reduca tratamentul si sa "scape" cat mai repede de pacientul care o sa-i reduca profitul.
stefandac

#1664 desfiintare

2012-01-08 16:42

Nu stiu de ce de fiecare data ajungem la om . Arafat . Ce treaba are cu el ? Stiu ca el a infiintat-o dar si el este om politic . Deci haideti sa il lasam pe el .

Ceea ce se pune in discutie este SMURD . Asta trebuie sa salvam . Acest lucru trebuie laudat , ce a facut SMURD . Daca spunem ca domnul Arafat a facut SMURD-ul gresim . Toti cei care lucreaza acolo au facut SMURD ce este . Si nu este o idee noua , e copiata .

Deci SMURD-ul este o chestie foarte buna care trebuie pastrata si chiar am avea nevoie de multe semnaturi sa realizam acest lucru

Musafir

#1665 Re: desfiintare

2012-01-08 16:59

#1664: stefandac - desfiintare

Frumoasa metoda. La inceput atacam sistemul de urgenta, atacam pe Dr. Arafat, il murdarim, dupa aceea spunem ca de fapt ce a facut el, ca el a copiat ceva si nu a facut nimic. Poate peste 20 de ani o sa gasim si un nume de Roman care sa l atribuim crearea SMURD-ului, asta daca va mai exista. Suntem o natie bolnava. Nu recunoastem valorile, cum cineva exceleaza il dorim daramat, nu ne recunoastem eroii. Culmea este ca de cate ori l-am auzit pe doctorul Arafat vorbind de SMURD el tot a spus ca singur nu putea sa faca asa ceva. A recunoscut si pe colegii lui si pe cei care l-au sprijinit. Si inca o chestie, Arafat nu este om politic. Este intr-un post politic dar el nu e politic si nu este membru de partid sau nu stiu ce.

Andi

#1666 Re: desfiintare

2012-01-08 17:06

#1664: stefandac - desfiintare

se vede ca esti chiar Dac. E caracteristic al natiei noastre! Rusine sa ti fie. Sunt deacord ca trebuie sa discutam de intregul sistem de urgenta si de ambulanta si de UPU si de SMURD. Dar nu spune ca omul ala nu a facut nimic. Lui il datoram intregul sistem de urgenta care functioneaza acum si despre care spune FMI ca este exmplu de buna practica. Lui si colegilor lui cu care a lucrat zi si noapte ca sa ne ofere ceva pe care acum vrem sa-l daramam ca asa vrea Valdescu si Paunescu.


Musafir

#1667

2012-01-08 17:07

ce a facut Arafat in 5 ani nu o sa faca romanii in 100

Musafir

#1668

2012-01-08 17:25

NU!!!
Koko

#1670 Re: Re: desfiintare

2012-01-08 17:31

#1665: - Re: desfiintare

Peste cativa ani o a ziceti ca Raed Arafat e urmasul Dacilor :) . Istoria  o faceti cum vreti  este o manipulare si o cosmetizare totala !!!


Musafir

#1671

2012-01-08 17:38

Un sistem care funtioneaza perfect dupa posibilitati de ani intregi nu este admis ca sa fie atacat sau desfintat dar nici macar dispretuit. Aici la noi cel putin numai lucruri bune pot sa auzi despre SMURD. Va doresc La Multi Ani cu prosperitate si multa sanatate!! Inclusiv si D-lui RAED ARAFAT.


Musafir

#1672

2012-01-08 17:38

Doar in Romania lucrurile bune se distrug!

Musafir

#1673

2012-01-08 17:39

nu desfiintati SMURD!Este cel mai tare serviciu de urgenta din tara cu oameni competenti

Musafir

#1674

2012-01-08 17:40

NU! desfiintarii SMURD!
NU!privatizarii SANATATII!

Musafir

#1675

2012-01-08 17:53

sunt impotriva infintarii serviciilor private de ambulanta de ce trebuie BGS sa transporte dializa aici la TURDA