MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#976

2015-06-12 08:36

Am semnat pentru ca magistraţii (judecători, procurori, expertiii desemnaţi de instanţe) să răspundă de hotarârile pe care le dă. În acest fel s-ar opri MAFIA care există în sistemul judiciar din Romania. Să ne ajute Dumnezeu că numai la el ami sperăm.

Musafir

#977

2015-06-12 09:00

POentruca statul roman (indiferent care guvern) plateste nepermis de mult erorile judiciare facute de judecatori fie voit,fie la recomandare, fie din incompetenta. Pentru asta trebuie sa plateasca nu numai moral ci si material.

Musafir

#978

2015-06-12 13:41

PROPUNERE.Sitemul se poate regla numai din interior.Sa se creeeze un cont ca si garantie dintr-un anumit procent din salariul fiecarui magistrat dar separat procurori de judecatori ca sa se poate face distinctia pe cei ce au gresit.Astfel la iesirea din sistem de ex la pensie daca au fost suficient de vigilenti si contul este pe plus sa primeasca partea de contributie dar daca este pe minus sa se tansfere debitul si asupra pensiei.Sa vedeti cum singuri fac oridine si ii scot din sistem pe cei care atenteaza la veniturile lor.


Musafir

#979

2015-06-12 13:46

STOP ABUZURILOR!!NE-AM SATURAT SA TOT PLATIM DOSARELE CE VIN DE LA CEDO, SA-I REDICTIONAM IN SANATATE, EDUCATIE ETC....

Musafir

#980

2015-06-12 16:33

Trebuie sa raspunda pentru greselile facute ,pentru a evita abuzurile ,deoarece in zilele noastre sunt arestari politice . Oamenii presedintelui vreau sa schimbe guvernul ales democratic, cu ajutorul procurorilor de la DNA.

Musafir

#981

2015-06-12 20:33

Magistraţii nu trebuie să aibă IMUNITATE! :/

Musafir

#982

2015-06-12 20:45

pentru ca si trebuie sa plateasca daca gresesc,cum si noi suntem sanctionati ,asa si dumnealor,sa isi faca treaba cum trebuie,nu dupa cum bate vintul

Musafir

#983

2015-06-13 08:07

sa se faca dreptate

Musafir

#984

2015-06-13 10:09

Pentru ca oricine trebuie sa raspunda pentru ceea ce face. Lipsa de rspundere insemna IRESPONSABILITATE! Nu doresc o justitie IRESPONSABILA !!!

Musafir

#985

2015-06-13 13:47

Fiindca asa mi se pare corect!

Musafir

#986

2015-06-13 18:05

Am semnat pentru ca cine greseste trebuie sa plateasca,magistrati si ei sa plateasca.

Musafir

#987

2015-06-14 16:58

Toti raspundem pentru ceea ce facem. Magistratii isi bat joc de destinele noastre.

Musafir

#988

2015-06-14 17:31

Poate ,daca ar plati din propriu buzunar, ar fi mai responsabili.

Musafir

#989

2015-06-15 06:33

Fiecare persoana care greseste,trebuie sa-si plateasca greselile.
Magistratii,sunt si ei oameni si pot gresi dar,spre deosebire de persoanele cu alte functii,greselile lor, pot distruge ori frange destinele unor oameni nevinovati, care au fost in locul nepotrivit la momentul nepotrivit.Magistratii nu sunt Dumnezei,ei trebuie sa iubeasca oameniiiar daca nu iubesc oamenii,nu au ce cauta in MAGISTRATURA.


Musafir

#990

2015-06-15 11:10

Ar fi foarte bine daca am fi egali in fata legii. Dupa cum merge justitia creata de basescu ne face rau noua si tarii si se vefe din avion ca nu suntem egali. Asa cum raspund medicii si alte categorii, asa sa raspunda si magistratii. Ei nu sunt mai cu mot in tara asta. Si asa si-au dat salarii astronomice dar tot corupti au ramas. Asa ca.....daca gresesc, sa raspunda. Nu este datoria noastra sa le platim greselile lor si nici cei anchetati pe nedrept sa fie nenorociti pe viata. De aceea am semnat aceasta petie.

Musafir

#991

2015-06-15 18:08

Pentru a determina magistratii sa infaptuiasca cu resonsabilitate si corectitudine actul de justitie!!!Sa nu mai fim umiliti in propria tara.

Musafir

#992

2015-06-15 19:41

am suferit o nedreptate costisitoare si s-a masluit totul

Musafir

#993

2015-06-16 08:21

Sa ne luam tara inapoi!

Musafir

#994 Cine dreacu sunt magistratii astia?!?!?!

2015-06-16 11:09

I-a fatat ma-sa cu stea in frunte ca sa se-nchine toata lumea la ei? Sunt niste oameni ca toti oamenii cu ochii dupa capatuiala si in stare de orice ca sa le fie lor bine. Sa raspunda ca toata lumea pentru porcariile de care au dovedit ca sunt capabili. Adica raspund medicii care se lupta sa salveze vieti si sa nu raspunda astia care se lupta sa nenoroceasca vieti?!?!??!?! Io cred ca suntem nebuni de legat, vai de mamaliga noastra!!


Musafir

#995

2015-06-16 14:04

Pentru reducerea corupției din justiție, pentru eliminarea judecătorilor corupți ei trebuie responsabilizați nu numai pentru ERORI. Eroare înseamnă ceva făcut greșit fără să vrei. În justiția din România se fac răsturnări de dreptate cu bună știință și contra cost.
Adică se întâmplă acte de corupție la nivel mare și pe sume colosale.

Judecătorii furnizează societății serviciul public de administrare a dreptății. Și datorează societății obligația moralității în aplicarea legii fără părtinire. Dar această administrare, fără niciun control, a dus si duce la abuzuri și la tranzacționarea actului de a face dreptate. Multitudinea de exemple confirmă ce spun eu.

De aceea trebuie găsită o modalitate de control. De exemplu, anual, prin tragere la sorți, să se verifice un număr de dosare, 100, 200; 300. De către o curte de judecători fără pată. Eventual asistată de jurați. Acolo unde se constată incompetență sau încălcarea flagrantă a legii, judecătorii respectivi să fie excluși din magistratură. Dacă se constată, pe bază de probe, că au premeditat încălcarea legiii să fie și judecați. Nu mai putem tolera arbitrariul și abuzurile din justiție.
Astfel principiul potrivit frica păzește pepenii îi va face responsabili. Nu se mai poate tolera să se joace cu viețile oamenilor și să nu răspundă pentru aceasta. Dacă ei consideră că nu pot face față exigenței de a aplica legea în mod corect să nu intre în magistratură sau să plece dintr-o astfel de funcție extrem de importantă pentru societate.
Dacă justiție corectă nu e corupția sufocă societatea !


Musafir

#996

2015-06-16 18:47

ACESTI INDIVIZI (magistrati si procurori) TREBUIE SA-SI PLATEASCA EI INSISI GRESELILE! Ar fi trebuit ca pe linga DESPAGUBIREA Statului, penalizat de CEDO, vinovatii din magistratura si procurorii sa faca si PUSCARIE! Macar de 2 ori mai multa decit condamnatii pe nedrept de care s-au facut vinovati! NIMENI NU POATE GRESI FARA SA PLATEASCA! NICI MACAR BUNUL...DUMNEZEU!
CLAR, MAGISTRATILOR SI PROCURORILOR? CINE DRACU VA CREDETI VOI?

Musafir

#997

2015-06-18 05:14

Nimeni nu este mai presus de lege! Un om este judecat pt ca agresit ceva, nu! Atunci, cel care judeca si condamna gresit, a facut si el o greseala, nu! Atunci sa raspunda si el pt greseala facuta, este logic, ce- i greu de inteles?

Musafir

#998

2015-06-18 23:54

Pentru ca toti oameni trebuie sa fie egali in fata legi si sa aiba aceleasi drepturi si obligati intrun stat democratic.

Musafir

#999

2015-06-19 04:36

Pentru nedreptatile din tara asta si vietile distruse de catre unii magitrati.

Musafir

#1000

2015-06-19 05:21

Pt echitate in fata legii!