MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#901

2015-06-07 20:31

Asta ar limita mult din deciziile iresponsabile pe care le iau foarte frecvent magistrații din țara noastră.

Musafir

#902

2015-06-07 20:32

Da, va multumesc pentru aceasta initiativa, eu nu aveam curajul sa o fac. Oricum, sper ca odata si odata cetatenii acestei tari, indiferent de nationalitate, rasa sau sex sa invete ce inseamna sa-ti aperi drepturile.
DRAGI CETATENI, DACA VRETI SA AVETI CE ATI CASTIGAT, TREBUIE SA IESITI IN STRADA. DREPTURILE SE APARA.

Musafir

#903

2015-06-07 20:34

Și în dreptul meu s-au făcut abuzuri și am plătit 2,7 ani din viață pt ca cineva a vrut sa mă înlăture. Când se pune sistemul pe tine ,nu îl mai oprești și după sistemul "corb la corb nu-s scoate ochii" m-am luptat în zadar. Tot vinovat am ieșit. Sper ca acest sistem ,odată cu acest caz al femeii ținută în arest 6 luni,sa se curețe și mai mult sa răspundă ,astfel înlăturând puterea de a se mai susține. Multe sunt de spus ,dar sper sa fim o voce cu aceasta petiție.
Recomand și altora sa adere la a o semna.

Musafir

#904

2015-06-07 20:37

Ma gândesc la toti care nu au bani sa-și facă dreptate.La noi,cine are bani,are dreptate, chiar si cand ei ar trebui să fie cei care plătesc!

Musafir

#905

2015-06-07 20:37

Sunt monstruoase abuzurile şi nedreptăţile comise de aşa-zisa justiţie. Nu trebuie să mai permitem ca oameni nevinovaţi să fie batjocoriţi şi să suferim toţi. Întreaga Românie este astfel desconsiderată şi abuzată de nişte ticăloşi. Nu mai suport atâta ipocrizie. Ar trebui să protestăm hotărât dacă ne pasă cu adevărat de ţară, de dreptate, de adevăr.

Musafir

#906

2015-06-07 20:38

Pt ca și eu am plătit cu ani grei și lăsând la o parte ce am pățit eu,mi se pare normal ca sa răspunzi pt ce faci sau ai făcut.

Musafir

#907

2015-06-07 20:38


Pentru ca asa este normal si corect...toti ceilalti functionari publici raspund pentru erorile lor.

Musafir

#908

2015-06-07 20:39

Prin specificiul profesiei si inainte de 1989 , am calatorit in strainatate timp indelungat si am putut constata ca in multe tari exista sisteme de justitie care sunt in slujba cetatenilor care de fapt ii platesc . De exemplu vedeti cum sunt sistemele de justitie din Elvetia , Danemerca , Suedia , Norvegia , Finlanda s.a.m.d .
Pacat de faptul ca majoritatea concetatenilor mei nu au constiinta civica , adica nu reactioneaza vis a vis de abuzurile comise de catre cei platiti de catre ei .

Musafir

#909

2015-06-07 20:39

Noi raspundem si daca trecem pe rosu, iar ei nu raspund pentru viata distrusa a oamenilor!

Musafir

#910

2015-06-07 20:43

Ei sunt singurii care nu răspund,de-asta am ajuns aici,trebuie să răspundă și să plătească pentru erorile lor,nu să plutim noii pentru abuzurile comise de ei.

Musafir

#911

2015-06-07 20:45

O modificare la petitie :sa fie responsabili 10 ani de la pronuntarea de la CEDO

Musafir

#912

2015-06-07 20:48

Orice om trebuie sa raspunda pentru erorile facute in munca lui. Mai ales cand aceasta se repercuteaza asupra libertatii si vietii oamenilor. Daca un sofer greseste si omoara un om din culpa, raspunde in fata legii. Un medic, la fel, judecatorii sunt o casta intangibila? Mai au si salariile cele mai mari din tara, sa raspunda si ei pentru greseli sau rea credinta (partinire); Sa suporte ei , nu statul, marile sanctiuni de la CEDO!

Musafir

#913

2015-06-07 20:58

Prezumtia de nevinovatie e in directa legatura cu demnitatea umana. Suntem oameni inainte de tot iar lupta politica mizera ne inegureaza viata, ne impiedica sa traim si sa muncim. Unde nu e dreptate, nu e liniste spuneau oamenii de spirit.

Musafir

#914

2015-06-07 21:01

da ! trebuie sa raspunda ,precum noitoti raspundem pentru orice gresala!!!!!!

Musafir

#915

2015-06-07 21:08

DA TREBUIE SA RASPUNDA!!!!!

Musafir

#916

2015-06-07 21:11

SA SE SCHIMBE ATITUDINEA CELOR CE IMPART DREPTATEA! IAR JUSTITIA SA FIE CU ADEVARAT IMPARTIALA!

Musafir

#917

2015-06-07 21:13

Oricine face o greseala plateste cumva asa sa faca si magistratii

Musafir

#918

2015-06-07 22:37

”Nimeni nu e mai presus de lege”,spune Art.16(2) din Constituție.
Din păcate acest articol nu se referă și la magistrați.Orice cetățean al României dacă greșește profesional plătește.Singurii care se cred deasupra tuturor și nu au nici o răspundere în momentul în care frâng destine nevinovate, distrug ireversibil vieți omenești și nu au teamă de nimic,ptr. că nu pot fi trași la răspundere,sunt cei din categoria magistraților.
Greșelile lor voite sau ne voite, reprezintă note de plată grele pentru acest popor semi-adormit.În momentul în care există răspundere,crește gradul de calitate a muncii și preocuparea de a nu greșii.


Musafir

#919

2015-06-08 00:29

semnez aceasta petitie deoarece mi se pare corect ca si procurorii si judecatorii sa raspunda pentru erorile judiciare pe care le fac oricine greseste in aceasta lume si n orice tara civilizata plateste nu mi se pare corect sa platim noi toti din punct de vedere financiar banii castigati la cedo de cei care au suferit din pricina greselilor lor cine greseste plateste iar in constitutie spune ca nimeni nu i mai presus de lege este aberant sa se sustraga de la aceste raspunderi tocmai cei care ar trebui sa ne fie modele in respectarea ei opinia mea fireste

Musafir

#920

2015-06-08 03:13

Am semnat aceasta petitie pentru ca am fost victima unei sentinte revoltatoare ! Judecatoarea era "intr-o relatie" cu avocatul partii adverse !!!

Musafir

#921

2015-06-08 06:58

Eu vreau ca toti cetatenii sa se simta in siguranta in aceasta tara...vreau ca toti cetatenii sa aiba parte de o judecata corecta cand ajung in fata instantelor....vreau ca cei responsabili de abuzuri asupra cetatenilor sa raspunda, asa cum fiecare angajat din tara aceasta raspunde atunci cand comite o eroare (penalizare procentuala din salariu, desfacerea contractului de munca etc.) ....TOTI OAMENII TREBUIE SA FIE EGALI IN FATA LEGII, inclusiv cei aflati in institutiile care "impart dreptatea"...imi doresc ca sa se opreasca hartuirea cetatenilor acestei tari prin invocarea, in numele legii a "suspiciunilor rezonabile "...dosarele trebuie sa fie construite numai pe baza PROBELEOR. Vreau ca cei care infaptuiesc actul de justitie sa fie INDEPENDENTI, fara a fi supusi unor presiuni politice....imi doresc toate aceste lucruri pentru ca imi iubesc neconditionat tara, pentru ca sunt mandra ca apartin acestui popor si pentru ca ROMANIA merita o soarta mai buna!
Cluj-Napoca
Elena Rotar

Musafir

#922

2015-06-08 07:51

TOTI OAMENII SUNT EGALI IN FATA LEGII ! MAGISTRATII NU SUNT -IN PRIMUL RIND- OAMENI ! SAU O DATA CU FUNCTIA AU PRIMIT SI O DISPENSA DE LA SPECIE, SI NOI NU STIM ! CINE I-A INVESTIT CU PUTERE ABSOLUTA FARA A RASPUNDE PENTRU ERORILE /BAZACONIILE PE CARE UNII LE SCRIU IN HOTARIRI, STIIND BINE CA ORICUM NU RASPUND IN FATA NIMANUI. TREBUIE RESPONSABILIZATI FARA INTIRZIERE!

Musafir

#923

2015-06-08 08:50


NU VREU SA MAI AUD CA OAMENI NEVINOVATI ZAC IN PUSCARII. CEI CARE I-AU ANCHETAT SI JUDECAT SA SUPORTE CONSECINTELE. PLATA DE DAUNE SI RETROGRADARI PE LINIE PROFESIONALA. ASA CUM SUPOTA CELELALTE CATEGORII PROFESIONALE. NUMENI SA NU FIE MA PRESUS DE LEGE

Musafir

#924

2015-06-08 09:17

Magistratii nu sunt unsii Domnului pe pamant! In fata lui Dumnezeu si a legii trebuie sa raspunda pentru faptele lor la fel ca orice muritor de rand!

Musafir

#925

2015-06-08 10:27

Răspunderea pentru erorile judiciare aduce INTERESUL pentru a respecta LEGEA în rândul MAGISTRAȚILOR .