MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#926

2015-06-08 10:34

Daca nimeni nu e mai presus de LEGE,atunci si ei sa fie trasi la raspundere pt.eventualele erori ca oricare cetatean si sa plateasca ei daunele nu noi, toti ,din taxe si impozite!

Musafir

#927

2015-06-08 10:45

Magistrați care greșesc trebuie sa plătească !Ptr.greselile lor nu trebuie sa plătim noi cetățenii României !

Musafir

#928

2015-06-08 10:57

CE DORIM DE FAPT!

Ce-ti dorea el tie !Dulce Romanie!
Mihai Eminescu , mai acum multi ani!
Sa fi Tara Mandra,Demna si Eterna!
Cu trecutul Mare, Viitor Imens!

Ginion Maestre!Pentru-a ta speranta!
Ca din 89 si pana acum!
Minunata Tara, fu vanduta afara!
In mormantul tau , tu te Rascolesti!

Ca nu fierbe vinul,clocoteste ura!
Intre frati maestre, veri, nepoti, bunici!
Tara ce-ai visat-o ,e cosmar maestre!
Draga Eminescu te-am DEZAMAGIT!

Ce vrem noi sa facem , cu a noastra tara!?
Cum putem schimba , tot ce am distrus!?
Suntem morti cu totii, suspendati in aer!
Si ne Revoltam numai pe FACEBOOK!

Musafir

#929

2015-06-08 11:15

Am semnat pt ca se petrec prea multe erori in acest sistem, se apara intre ei si sunt aparati de catre altii sus-pusi,sunt inflentabili si corupti, multi dintre ei!

Musafir

#930

2015-06-08 12:12

Să răspundă de abuzurile pe care le comit.

Musafir

#931

2015-06-08 12:17

Pentru că și ei pot greși cu sau fară intenție !

Musafir

#932

2015-06-08 12:19

ADEVAR, JUSTITIE, MORALITATE!

Musafir

#933

2015-06-08 12:27

Magistratii nu pot fi mai presus de lege. Nu este suficient ca ne sfideaza cu salarii nesimtite? Pentru ce ei au salarii mai mari de 10 ori fata de alti absolventi de studii superioare.
Sa a raspunda patrimonial pentru "erorile" pe care le fac in cunostinta de cauza. De ce trebuie sa platim noi greslile lor la CEDO?

Musafir

#934

2015-06-08 15:00

Greselile se platesc cu atit mai multi cu cit o eroare judiciara priveza de libertate oameni nevinovati. Altfel ce definitie am da justitiei? Ce inseamna justitie?

Musafir

#935

2015-06-08 17:19

Pentru ca nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege, adica protejat!

Musafir

#936

2015-06-09 06:58

nu mai pot sa suport comportamentul lor

Musafir

#937

2015-06-09 07:47

PENTRU O VIATA MAI SIGURA,PENTRU ERADICAREA ABUZURILOR INSTITUTIILOR STATULUI IMPOTRIVA CETATENILOR,PENTRU IMPLEMENTAREA DEMOCRATIEI IN ROMANIA,PENTRU APARAREA DREPTURILOR SI LIBERTATILOR CETATENESTI,RESPECT SI PACE SOCIALA!!!

Musafir

#938

2015-06-09 08:10

nimeni nu e mai presus de lege....toti fie ei magistrati...presedintele romaniei...primministru...parlamentari...oameni de rand toti sunt egali an fata legi si a lui dumnezeu

Musafir

#939

2015-06-09 09:55

Pentru ca nu e normal ca poporul sa plateasca oalele sparte de cei care sint platiti bine, sa-si faca datoria.
harald

#940 voi realizati ca....

2015-06-09 13:21

asta inseamna ca judecatorilor le va fi teama sa condamne pe cineva!

legea asta este PRO infractori desteptilor!

o lege corecta este o lege care pedepseste neglijenta/rea-vointa INDIFERENT daca l-a condamnat sau nu!!! in situatia asta judecatorului ii va fi mai usor sa achide decat sa condamne ceea ce este O TAMPENIE !!!

 


Musafir

#941

2015-06-09 14:27

Daca vor răspunde pentru felul în care iau decizii, sigur nu se vor mai implica în politic.

Musafir

#942

2015-06-09 15:56

Daca ar raspunde pentru greseli, atunci cu siguranta numarul abuzurilor ar fi cu mult mai mic.

Musafir

#943

2015-06-09 16:39

Am semnat aceasta petitie deoarece mi s-a intamplat chir mie acest lucru.

Musafir

#944

2015-06-09 20:02

De 25 de ani maguistratii nu raspund pentru erorile juridice si nici pentru procesele pierdute la CEDO de Romania care ne-au costat sute de milioane de Euro. Este un abuz extraordinar de grav incalcarea drepturilor omului si pana acum n ici un magistrat , ministru sau politician implicati in astfel de fapte nu au fost trasi la raspundere, asa cum se intampla in Europa. In primul rand pe cei dovediti ca au incalcat drepturile omului sunt scosi din politica, iar in Romania sunt protejati de magistrati care stau pasivi la faptele acestor indivizi.

Musafir

#945

2015-06-10 05:35

MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE DOAR DACA ACESTEA SUNT REZULTATUL CULPEI SAU NEGLIJENTEI.

Musafir

#946

2015-06-10 06:50

Am semnat petitia din aceleasi motive pentru care am votat DA la referundumul pt. 300 parlamentari

Musafir

#947

2015-06-10 08:57

Am semnat pentru că magistrații s-au transformat într-o castă inexpugnabilă care își apără privilegiile cu ghiarele și cu dinții. Unii, își acoperă reciproc necinstea și reaua credință. La intrarea în magistratură trebuie instituit un examen psihologic, la fel în cazul politicienilor ajunși în funcții importante.
Legislația trebuie modificată: răspunderea patrimonială în cazul infirmării de către CEDO a sentințelor greșite de la doi ani de la data pronunțării deciziei (!) cât e acum la 10 ani. Termenul de 2 ani este special conceput pentru pentru a exonera magistrații de răspundere, este evident pentru oricine. Dorin Suciu

Musafir

#948

2015-06-10 09:09

Trimiterea dupa gratii a unui nevinovat din culpa sau din incopetenta este o crima.Cei vinovati de o astfel de crima trebuie dupa lege sa fie si ei auncati in puscarie,si sa raspunda patrimonial.Nu s-ar mai inghesui toti nechematii sa se faca procurori sau judecatori.Deabia atunci sa li se acorde inamovibilitate si respect si chiar salarii bune.Sistemul s-ar curata singur si n-ar trebui sa mai asteptam minuni.Si inca ceva,numai dupa o lege a raspunderii ar trbui sa se numeasca judecator.Acum ar trebui sa se numeasca oricum altfel numai judecatori nu.S_a vrut ceva cand li s-au dat salarii mari si inamovibilitate si s-a obtinut exact contrariul.Doamne ajuta !.

Musafir

#949

2015-06-10 09:57

Rapunderea magistratilor trebuie sa acopere despagubirile platite de noi toti prin intermediul statului , motiv pt care din salarii arv trebui obligatoriu sa-si faca asigurari de practica gresita .

Musafir

#950

2015-06-10 11:32

La fel ca ceilalti, magistratii trebuie sa aiba tratament nediscriminatoriu in ceea ce priveste raspunderile profesionale.
Organismele existente de control sunt foarte conservatoare. Este ca la medici. Totusi o crestere a responsabilizarii magistratilor este dorita de toata bsocietatea romaneasca. Si ei sunt supusi tentatiei ca si noi ceilalti. Frica pazeste via de coruptie. E simplu.