MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#1051

2015-07-14 06:06

Datorita gravelor abuzuri aduse cetateniilor , de o justitie abuziva ,pe toate palierele instantelor de judecata ...
constantin

#1052

2015-07-14 06:12

Pe cand justitie si in tara asta ?.Ceeace avem acum si careia i se spune justitie este un sistem pervers creat de sistemul basist ca sa-i apere pe mafiotii care au jefuit tara.Personal am simtit gustul amar si scarbos al acestei asazise justitii.De 10 ani un mafiot influent cu localuri in Bucuresti in care se lauda ca la el vin si se giftuiesc politicieni in frunte cu basescu,videanu si care este inrudit cu Ioan Nicolaie,imi foloseste 20 Ha teren arabil, ilegal cultivandu-le si incasand subventii de la APIA.Are si o asociatie agricola in Teleorman de circa 2800 Ha,cu care in 2012 m-am suprapus cand le-am declarat si pentru care eu am primit sanctiuni multianuale din partea APIA desi eu sunt proprietar cu acte autentice.Individul mi-a spus in sedinta in care eu si el am fost convocati de APIA la primarie ,APIA  fiind reprezentata de un director adjunct,si alti doi angajati care-i gestionau suprafetele ca pentru el nu exista lege.Si mi-a demonstrat ca asa este pentru ca in 10 ANI Parchetul Zimnicea i-a dat pe banda NUP-uri si clasari de dosare, iar Judecatoria Zimnicea mi-a respins plangerea impotriva primului procuror pentru netrimiterea in judecata de catre parchet, raspunzindu-mi ca plangerea mea este nefondata.

Este asta justitie,in care un mafiot imi foloseste ilegal o asemenea suprafata in cardasie cu primarul comunei

Cervenia din Teleorman,incaseaza subventii pe terenurile mele ilegal eu primind sanctiuni multianuale ?.In acest moment nu mai am nici o cale de atac.De aceea semnez petitia pentru ca cei vinovati de sprijinul pe care-l dau unui infractor sa raspunda si ca sa nu ne facem dreptate singuri.Cine-mi  va plati mie imensele pagube produse de acest individ care plin si sigur de el i-mi spune ca pentru el nu exista lege?

O astfel de situatie nu te-aduce in stare sa-ti faci singur dreptate?. Nu amenint , intreb si eu.Cum imi garanteaza constitutia proprietatea,cand statul ma fura cu reprezentantul ei, primarul care_l sprijina pe mafiot,si care reprezinta puterea locala?.In ce tara traiesc ?.


Musafir

#1053

2015-07-14 06:50

m-am saturat de 25 ani,ca in aceasta tara sa nu se respecte legile ,vreau ca acesti indivizi sa raspunda si ei in fata legilorpe care ei nu le respecta..,,sa-l lase in pace pe d -nulPonta, a facut prea multe ptr aceasta tara..


Musafir

#1054

2015-07-14 07:57

Pentru o Romanie democrata ..libera si in care justitia sa fie libera

Musafir

#1055

2015-07-14 11:06

Sunt de acord .

Musafir

#1056

2015-07-14 21:27

Fie ca Binele, Frumosul si Adevarul sa triumfe aici si acum!
Cititor activ

#1057

2015-07-15 10:39

Scopul acestei petitii ar putea fi constructiv daca CINEVA din mai marii zilei (poate chiar ai lumii!) si-ar arata aplecarea asupra subiectului. Sunt sceptic, asta nu inseamna ca nu sunt de acord.


Musafir

#1058

2015-07-15 16:04

Toti vinovatii sa plateasca !

Musafir

#1059

2015-07-15 18:01

Consider ca este correct ca intr-o societate care se considera democratica si mai ales civilizata,fiecare cetatean indifferent de functie sa plateasca pentru faptele sale !

Musafir

#1060

2015-07-15 18:04

toti raspundem pentru greselile facute, cu sau fara voie, EI DE CE SA NU RASPUNDA ? NU SUNT MAI PRESUS DE LEGE ! ei trebuie sa respecte LEGEA, sa o aplice corect

 


Musafir

#1061

2015-07-15 20:34

ai laic drept !

Musafir

#1062

2015-07-16 10:23

mizerabil cate erori judiciare exista,insa nimeni nu raspunde!!la cedo,cand se'ajunge si petentul are castig de cauza,platim tot noi...respectiv statul Roman!!cate vieti si cariere distruse din pricina unor incompetenti sau plictisiti,sau ce'i mai grav la comenzi politice!!au salarii atat de mari...de ce n'ar plati din banii lor?

Musafir

#1063

2015-07-16 15:12

Foarte multe destine distruse din cauza erorilor judiciare. Traim o epoca a procurorilor, o dictatura. Dar violatorii, criminalii, hotii sunt liberi. In orice profesie daca gresesti platesti. Numai in justitie nu. De aceea justitia nu este dreapta.

Musafir

#1064

2015-07-18 12:33

Pentru ca independenta justitiei nu inseamna si exonerarea de la orice raspundere.Conform dreptului roman,cine greseste-plateste.Erorile justitiei au nevoie de reparatii morale si materiale,iar cei care le comit,voit sau nu,trebuie sa raspunda.

Musafir

#1065

2015-07-18 15:10

Nimeni nu ar tebui sa fie mai presus de lege. Dumnezeu e doar Unul! Magistratii nu sunt Dumnezeu pe pamant ca sa dispuna cum vor de viata si libertatea oamenilor. Trebuie responsabilizati in activitatea lor profesionala ca orice alt cetatatean si trebuie sa raspunda legal ca fiecare dintre noi .

Musafir

#1066

2015-07-19 07:17

Pentru ca CEI CE GRESESC, voit sau nu, SA RASPUNDA PECUNIAR SI PENAL!

Musafir

#1067 RE GRESESC TREB SA PLATEASCA!!!NU NOI CONTRIBUABILII !

2015-07-19 09:06

EI AU SALARII FF MARI!!!GRESESC PRIN INCOMPETENTA...LA COMANDA POLITICA SAU DIN IDOLENTA!!(NU GENERALIZEZ,SUNT MAGISTRATI CORECTI CE NU'S MANJITI DE RATIUNI MESCHINE...SI SE STIU, INSANTAJABILI)!!....DC SA PLATIM NOI ERORILE LOR,VOITE SAU NU???AU BANI MULTI ....TOTI SA PLATEASCA!!!NU'I NORMAL??DA' CE'I NORMAL IN ROMANIA???CU STANCIU..LULUTZA..ZAGREAN..'AI SA FIM SERIOSI!!!

 

 

 


Musafir

#1068

2015-07-20 06:36

cele mai multe erori judiciare=mita. cele mai putine=incompetenta. ptr ambele trebuie sa raspunda

Musafir

#1069

2015-07-20 09:48

Daca , magistratii care au pensii speciale deosebit de nesimtite, vor platii pt "erorile juridice", atunci nu vom mai avea erori !

Musafir

#1070

2015-07-20 10:14

sa raspunda si cu salariu si cu libertatea

Musafir

#1071

2015-07-20 10:26

pt simplul motiv ca cine greseste trebuie sa si plateasca si ca nu de acum inainte pt greselile lor sa trebiuasca sa platesca statul din taxele si impozitele colectate de la mine si de la concetateni mei

Musafir

#1072

2015-07-20 10:27

Poate asa ii mai responsabilizam pe Judecatori si Procurori.In rest ...fara comentarii.

Musafir

#1073

2015-07-20 10:36

consider ca justitia nu este independenta,si fac abuzuri si incorectitudini de se observa chiar si de cel mai nepriceput om.

Musafir

#1074

2015-07-20 10:41

DA MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU GRESELILE LOR!Asa vor fi atenti si nu vor mai condamna oameni nevinovati.Romanii s-au saturat de dosare la comanda si cele ale vinovatilor stau ascunse in sertare!

Musafir

#1075

2015-07-20 11:36

Am semnat, ca sustinere a dezavuarii publice a gestului judecatorilor, desi dna Rarinca am certitudinea ca atunci cand era in deplinatatea functiilor si atributiilor , NU a intreprins NIMIC civic si nici in favoarea unui  abuzat de autoritati! La Roman,  judecatorului Vasile Smeu, la Neamt, judecatorului silviu Ungureanu, la Bacau, judecatoarelor Chiriac Violeta, Stanisor Vera si Moglan lacramioara le pot proba crasa josnicie , spiritul civic dezvoltat , evaluandu-l ca "pericol public" in contradictie clara, vadita, cu judecatorii Claudia Popescu, Vasilica Pintea si Marcel George Barbieru de C. Ap. Bc.! Dezaprob - in ansamblu-  falsitatea pretinsei voastre atitudini civica.

Mircea Enache. 20.07.2015.