Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli

Quoted post


Musafir

#1

2012-01-18 01:59

De multi ani copiii nu mai au timp de joc, de activitati de relaxare, nu au timp sa priveasca, sa asculte, sa simta, sa experimenteze, sa comunice intre ei, sa citeasca o carte, sa cunoasca lumea, natura, prin propria lor simtire si nu asa cum afla de la tv.Lasati copiii sa fie copii, ajutati-i sa relationeze direct, nu numai pe net, invatati-i lucruri utile, nu teorii de mult depasite, deschideti-le mintea si sufletul, nu-i mai impovarati cu lucruri inutile, ajutati-i sa creeze ei o lume mai buna, le mai furati ce au mai de pret, sufletul pur de copil.Scoala e prima chemata prin dascali devotati sa schimbe sistemul actual preocupat doar de hartii, statistici, competitie neloiala, in defavoarea elevilor, dar si impotriva dascalilor mereu umiliti , desconsiderati, dar si impovarati cu o multitudine de sarcini, altele decat relationarea directa cu copiii, sa nu cumva sa mai aiba timp sa gandeasca de ce accepta toate astea cand se poate altfel.Chiar nu avem oameni capabili sa vada ca ne afundam pe o cale gresita si ca e in puterea noastra sa o schimbam?Opriti experimentele pe acesti copii ca ei sunt viitorul!

Raspunsuri


Musafir

#157 Re:

2012-02-01 10:29:15

#1: - cred ca ar fi momentul sa ne scapam copiii de nebunia asta scolara si sa-i educam acasa. Am sapte copii si stiu ce vorbesc. Ceea ce ati spus este extrem de trist dar foarte adevarat. Copiii nu cunosc lumea, nu vad creatia pentru ca sunt inchisi intre peretii scolii. Iar dupa cei 12 sau 20 de ani de stat in banca lor uita si cum ii cheama, ies din facultate si habar n-au incotro s-o ia. E cazul sa luam educatia copiilor din nou in mainile noastre de partinti!

 


Musafir

#212 Re: dezbatere publica in 24 februarie, ora 13.00 - detalii http://lobbytransilvania.wordpress.com/

2012-02-17 17:57:09