Nu desfiintati Muzeul Taranului Roman! Apel la solidaritate

Quoted post


Musafir

#1

2013-12-18 15:34

Spatiu de publicitate al sponsorilor pentru aceasta petitie.Aceasta petitie va fi pusa in spatiul de publicitate in subsolul site-ului.Avem mii de vizitatori zilnic, asa ca este un mod eficient si necostisitor de a castiga mai multa atentie pentru aceasta petitie. <-- foarte de prost gust, astfel de petitii ar trebui automat sa intre in categoria celora cu expunere mare. Sa va fie rusine ca webmasteri, tot romani sunteti

Raspunsuri


Musafir

#21 Re:

2013-12-19 09:52:34

#1: -

M Tz R e un muzeu mare, asa e, cladirea e frumoasa si solida, nu trebuie desfiintata. Dar, ca muzeu, nu are NICI UN FEL de explicatii la exponate (niste chestii adunate de pe undeva, asa arata, n-au nici o noima fara acele lamuriri necesare) ?!? De ce? Ca sa cautam noi explicatiile - poate le stim (eu nu!) - sau sa plecam mai repede de acolo, enervati, si sa-i lasam sa-si bea cafelele in linisteee, sa nu-i mai deranjam, noi, astia, vulgul si necunoscatorii in ale etnografiei. Pt asta, i-as desfiinta, trimite pe directori si muzeografi la recilclare sau stuf. Pacat ca sunt atat de suficienti. Asta e exemplu tipic de "group-think", pt cine stie problema, caci este o problema. E un muzeu elitist, si e bine sa avem elite, dar nu toti se pricep la problemele taranului (roman) si la istoria lui, si daca habar n-ai (eu am, dar prea putin, si as fi vrut sa invat ceva, caci taranimea noastra s-a dus dra..lui din pacate, neantizata de ti.ani, manele si chinezarii) nu poti pricepe CE TREBUIE din ingramadeala de exponate de acolo. Pacat. Sustin chestia cu stuful de mai sus... Sau lignit.