S.O.S. familia!

Quoted post


Musafir

#319 Re: Re: Traiasca Ignoranta!

2013-08-15 07:55

#280: Larisa - Re: Traiasca Ignoranta!

Legatura intre ceea ce am scris eu si ceea ce ai/ati scris tu/dvs e inexistenta aproape.

 

1. Unde am zis eu ca trebuie promovate orientarile sexuale in randul copiilor si adolescentilor? Unde? Ca eu nu imi amintesc. Daca ai/ati fi incercat sa urmaresti/urmariti ce am zis pe acolo si ai/ati fi incercat sa inteleg(et)i ce trebuie, nu ce vre(t)i, te-ai/v-ati fi prins destul de repede ca nu sustin promovarea unei treburi de genul. Dupa mine, nimic sexual nu ar trebui promovat in randul copiilor.

2. Nu am fost in Suedia, dar din cate am auzit, in general, rata de sinucidere e destul de mare. Plus ca "studii" de astea nu prea fac multi parai, decat daca demonstreaza CLAR ca faptul ca sunt transexuali/gay/etc i-a determinat sa faca asta. Altfel e irelevant: pur si simplu poate fi vorba de niste persoane depresive care, intamplator, sunt si gay. Sau alcoolici, care intamplator sunt si transexuali etc.

"Fără idei preconcepute" -> ironic e faptul ca tu imi arunci chestia asta, dar deja ai idei preconcepute despre mine(spre exemplu, nu ma consider ateu. faptul ca nu sunt religios, nu inseamna in mod necesar ca sunt ateu. iarasi, o chestie usor deductibila dpdv logic)

 

" Si aici iti propun sa citesti ceva studii de specialitate si nu sa urmaresti 2-3 filme despre copii fericiti crescuti in familiile homosexuale, sponsorizate evident de lobby-ul homosexual." -> 1. cand vreau sa ma informez despre ceva, nu ma folosesc de filme. Pe de alta parte, nu vad de unde ai fi tras concluzia asta si de ce mi-ai fluturat asa ceva.
2. daca ceea ce se afla mai jos face parte dintr-un "studiu de specialitate", eu ma abtin. Si chiar daca ar fi, nu mi-ai dat ce trebuie. Nu ma intereseaza concluziile, ma intereseaza cum s-a ajuns la ele. Si in principiu nu sunt de acord cu treburile statistice in argumentarea unei pozitii, pentru ca eu nu vorbesc de o masa de oameni aici. Intamplarea face ca sa fi cunoscut si homosexuali si nici unul nu avea tendinte sinucigase, erau oameni stabili ddv psihic, discreti etc. Nu zic ca nu exista si altfel de oameni. Nu zic ca nu exista propaganda homosexuala. Exista. Bineinteles ca daca cineva are de gand sa spele pe creier masele se va folosi si de asa ceva. Dar nu asta a facut subiectul post-ului meu anterior.

 

Legat de argumentarea domnului Adrian Papahagi, nu stiu ce sa spun. Suna frumos, dar e lenesa. Argumentarea unei pozitii e mandatorie in cadrul unei polemici. Nu esti scutit de asa ceva doar pentru ca "accepti norma". Deci, vreau sa stiu de ce casatoria nu este un drept.  A, ca o casatorie traditionala este mult mai utila dpdv practic, sunt perfect de acord. Dar ceea ce nu inteleg eu e altceva. De ce ar trebui ca aceasta utilitate practica sa fie mandatorie? 1. si 2. cu ce incurca o casatorie gay. Multa lume apeleaza aici la drobul de sare: "vai, daca facem asta atunci o sa blabla". Nu, daca e sa faci asta, faci numai asta. Atat. Daca aia intr-o zi o sa ceara "camp-uri de orientare sexuala"(cum am vazut in US), ii refuzi. Daca fac scandal, le dai peste mana. Daca se joaca cu legea, ii inchizi. Simplu.  

"Stati linistit ca nu manifesta nimeni nici un fel de violenta rationala sau irationala impotriva nimanui. " -  va sugerez sa va uitati putin la stiri. Poate nimeni de aici, desi nu bag mana in foc. Ca nu cunosc pe nimeni, personal. Nu e ca si cand am trai intr-un colt de lume paradisiac(sa spunem), unde nimic rau nu se intampla si vor sa vina altii sa ne perverteasca. Nu. Suntem deja pervertiti. Nu ma credeti? Atunci cum explicati numarul record de spagi, cum va explicati ca oameni alde huidu scapa pe basma curata dupa ce au omorat trei oameni, ca un escroc ca Nastase sta  doar 8 luni la racoare in conditii mai mult decat decente( si lumea se uda ca, saracul, a "incercat" sa se sinucida) fara ca nimeni sa ii umble la averi? Cum va explicati ca in acest sistem imaculat sunt oameni stalciti in bataie, doar pentru faptul ca niste gunoaie aveau chef sa se distreze(cunosc cazuri in Barlad sau Bacau si as indrazni sa spun c ain foarte multe locuri se intampla asa ceva)? Vreti sa imi spuneti ca nu exista violenta in scoli?

Inainte sa imi vorbiti mie de ignoranta si sa ma acuzati ca sunt ignorant si ca aduc argumente slabe, ati face bine sa va recititi replica. Pentru ca e cel putin la fel de slab argumentata, de fapt fie mi-ati adus niste argumente cu privire la lucruri pe care eu nu le-am cerut, fie v-ati folosit de argumentarile altora. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca ati inteles numai ce ati vrut si indirect m-ati acuzat de aceeasi superficialitate de care dati, cu brio, dovada. Cum? In primul rand prin simplul fapt ca stergeti cu buretele anumite probleme mult mai grave pe care le are societatea romaneasca si mi-ati raspuns ca si cand Romania e o tara de vis unde nimic rau nu se intampla(si nu imi spuneti ca si in alte parti e la fel, ca nu ma intereseaza ce e acolo. Eu traiesc aici, nu acolo. Nu ma intereseaza capra vecinului, sincer sa fiu).Si nu, nu incurajez asimilarea orbeasca a ilului occidental, nu incurajez asilimarea orbeasca in general. Ca vad ca daca nu spun lucrurile astea, riscati sa le mi le bagati dvs. pe gat.

Doi la mana, un lucru nu conduce la alt lucru decat in cazul pasivitatii. Daca accepti ceva, nu trebuie sa accepti si altceva, doar pentru ca e din aceeasi vecinatate. Am dat exemplul cu camp-ul de orientare sexuala(care mis e pare o aberatie monstruoasa) .Nu. Poti foarte bine sa accepti numai ce nu este nociv. Chestia asta cu implicatiile sociale e fluturata de oamenii lenesi.

 

Raspunsuri

Dana Captilin
Autorul acestei petitii

#320 Re: Re: Re: Traiasca Ignoranta!

2013-08-15 08:46:01

#319: - Re: Re: Traiasca Ignoranta!

Daca ati putea vorbi LA SUBIECT, as aprecia. Altfel, aceasta petitie permitand comentarii strict pe subiectul declarat, ma vad nevoita sa sterg pe motiv ''off topic''. Nu au ce cauta trimiteri la persoane care nu au legatura cu subiectul, jigniri, replici de genul atacului la persoana.

Larisa a folosit un text al lui Adrian Papahagi, dealtfel o expunere eleganta si rationala, utila unor demersuri superioare unei simple petitii. Daca dvs. nu intelegeti sau intelegeti incomplet ori, si mai rau, rastalmaciti textul, asta e problema dvs. si nu are legatura cu subiectul, sincer! O astfel de problema care vizeaza socialul se trateaza INTOTDEAUNA pe norme!

Poate n-ati observat, insa petitia este introdusa in categoria ''educatie''.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...