STOP CLAUZE ABUZIVE IN CONTRACTELE DE CREDIT ALE ROMANILOR

Gigi Mafiotu

/ #10 Ia Credit de la BCR si sa vezi ce bine e!

2012-11-10 22:53

Am sa merg pe idea ca multi din cei care au credite sunt de buna credinta. Riscurile ca Banca sa dea peste escroci este un risc asumat. Totusi sa vorbim pe caz concret. Anul de gratie 2007, toata lumea era in crestere catre un trai mai bun. BNR si Bancile Comerciale au gasit solutia sa faca bani, si mai ales repede. Desi acesti profesionisti au departamente juridice, cu buna stiinta si-au permis sa sfideze legislatia Romaniei si au introdus clauze abuzive de genul: Dobanda ti-o afisez la sediul meu, iti majorez dobanda in functie de costurile mele si trebuie sa accepti, iti majorez comisioanele, daca valoarea ipotecii nu mai acopera soldul iti cer inca o garantie, daca nu o ai te ia mama dracului, te pot penaliza nu la suma intarziata ci la sold, astfel pentru 1 cent tu ca prostu poti plati 100 Euro pentru ca eu maresc dobanda cu pana la 3pp pentru intarzieri. Ei bine toate acestea sunt reale, luati un contract BCR si Conditiile Generale la el si convingeti-va singuri. Cine este BCR? Era cea mai mare banca din sistem la vremea aceea, se presupunea ca sunt de buna credinta.

Toate acestea sunt abuzuri care unele dintre ele imbraca si o forma penala: dolul (inducere in eroare - inselaciune). Schema a fost genial de bine pusa la punct, oricum aveau experienta din Clubul Lombard pentru care au fost amendati de CJUE cu 32 de milioane euro (manipulare dobanzi). Marja dobanzii trebuia sa fie mica, dar marja reala era sparta si in comisioane, astfel acestea pentru ca erau calculate la valoarea creditului initial, erau in fapt marje ascunse (acordare, risc, administrare). Fraierul venit cu buna credinta se uita si vedea marja ca fiind 1.5pp si era nu-i asa, mai mica deca la alte banci. In cazul ipotecarelor inducerea in eroare a fost si mai evidenta. BCR oferea o dobanda fixa pentru 1 an care culmea avea valoarea Euribor + Marja din Contract. Eu am primit 4.7pp + 1.5pp = 6.2pp pentru 1 an. Asa am inteles ca dobanda care o afiseaza banca, acel indicator care trebuia sa fie transparent, este Euribor. Dupa 1 an dobanda nu a evoluat la Euribor + 1.5pp, ci la 8.9pp + 1.5pp. Intreb si eu ca sa ma aflu in treaba, BCR stia valoarea acelui indicator la semnarea contractului? Eu zic ca da, dar nu l-a explicat in contract, nici nu a dat o formula pentru el. Asadar un caz mare de inselaciune. S-a sters cu toata legislatia in domeniul protectiei consumatorilor in dos.

Vorbeam de o schema a bancilor de ocolire a normelor BNR. Pai din moment ce eu ma limitam maxim la 70% din venituri pe dobanda fixa, cum oare puteam sa ma incadrez pe 10.4pp, care insemna aproape 130% din venituri? Pai nu puteam. Asadar BCR a incalcat normele BNR facand o evaluare a mea pe dobanda fixa si nu pe dobanda reala pe care BCR o cunostea la momentul semnarii. Consecintele? Grave pentru cel care a luat credit. Practic viitorul pagutit platea avansul, notar, agentia imobiliara si toate alte cheltuieli de 40% din valoarea imobilului, iar banca venea cu maxim 75%. Dupa 1 an tu nu mai puteai plati, iar banca intra in posesia unui imobil achitat de 100.000 Euro cu doar maxim 75% si mai avea si dreptul daca il vinde sub 75% sa-si recupereze "pierdera. ACEASTA ESTE SCHEMA INSELACIUNII, profit maxim si repede. BCR stia inca de la inceput ca tu nu mai poti plati dupa 1 an datorita veniturilor. Din fericire pentru clienti, a venit criza si imobiliarele nu au mai fost profitabile, astfel incat pe romaneste bancile au luat-o in mana. S-au spalat pe cap cu locuintele care acum le atarna precum bilele de plumb.

Indiferent de metodele mentionate mai sus, un lucru ramane clar. S-a ajuns aici pentru ca bancile au inselat cu buna stiinta majoritatea clientilor. I-au tratat cu dispret, si-au batut joc de ei, i-au amenintat si silit sa se supuna unor clauze contractuale abuzive. Daca as merge mai departe cu analiza, acesti bancheri au dat in toata clasa de mijloc a Romaniei, cei in jur de 30 - 40 de ani care vroiau o locuinta pentru a-si intemeia o familie. Aceasta clasa de mijloc acum nu mai exista, este impovarata. Aceasta clasa avea principal rol de a ridica de fapt economic Romania. Au stiut bine ce fac domnii de la BNR, Banci si Statul Roman. Genocidul a mai multor generatii.

Nu am stat cu mainile in san, sunt mii de contracte de credit pline de abuzuri in instante pentru constatare clauze abuzive. Razboiul acesta deja afecteaza imaginea unor banci precum BCR, Volksbank. Va invit sa vedeti clauze reale din contracte BCR pe http://bcr-clauze-abuzive.blogspot.com.

Intr-un final vom invinge pentru ca legislatia este de partea noastra, inclusiv cea europeana. Acest sistem de inselaciune trebuie sa inceteze sa-si mai produca efectele. Mai aveti nevoie de alte motivari ca sa semnati aceasta petitie?

SEMNATI si va multumesc ca ati facut-o.