VREM BANII INAPOI! JAFUL de la facturile de gaz si curent.


Musafir

/ #2218

2016-11-04 20:06

De ce nu, atat timp cat la 2 - 3 luni cei de la e-on gaz imi trimit cate o factura fara lista de consum cu "reglementare" pe cate o perioara, ca de exemplu ultima de 18,5 lei (o suma destul de mica acum). Nici nu ma gandesc sa o platesc, am mai patit, dar dupa o reclamatie, vad ca tot insista sa ne excrocheze.
A fost cand acum 6 ani inainte de Sfintele Paste, mi-au trimis o factura in valoare de 520 lei in care ma anuntau ca daca nu a platesc de urgenta imi taie gazele. Am fost la sediu din Cluj, am achitat, iar mai apot am facut o reclamatie scrisa pe e-mail la Mures, unde o "cucoana" mi-a vorbit ca de la "etajul 10", o citez "da ce naiba mai vreti, achitati si gata !". Dupa o a doua reclamatie catre superiorii acestei cucoane mi-a spus a ca "fost o gresala de facturare". Ma intreb cati altii nu pun intrebari si achita, doar ca "trebuie platit".
Oricum modul de calcul e aberant, nimeni nu intelege nimic, iar femeile de la ghisee nu au rabdare sa explice, doar atat stiu sa spuna "achitati si abia apoi faceti reclamatia".
Pe perioara de iarna e atat de slaba presiunea la gaze, in casa abia intr-o ora creste temperatura cu 1 grad, iar flacara e aproape rosie, insa contorul se invarte ca "turbatul"
Cei de la Electrica fac la fel, au tot felul de taxe spre exemplu "certificatele verzi" - care de fapt inseamna sa le platim partial "pierderile" pentru cei ce folosesc eolienele, panourile foto-voltaice, etc... Adica sa suportam niste "estimari" facute de cei de la electrica cu presupuneri.... ca nu sunt in stare sa trimita niste oameni sa citeasca contoarele.
Mai apare pe factura "rezervare reglementare = 30 % / luna", si sa mai platesc inca o data dupa asa-zisa reglementare sosita o data la 3 luni......
Completare in fiecare luna de citeste, de exemplu: de la 850 - 890 kw, luna urmatoare nu se citeste de la 891 la ...., ci tot de la 890 - adica 12 kw / an furati, plus calcule si adaosuri de te miru unde ...