Morometii roman psihologic
S. |
/ #7 Nu mai semnati petitia!2016-07-05 13:39Am avut si eu BAC-ul alaturi de alte sute de mii de elevi din tara acum 2 ani. Am avut si noi nemultumiri atunci,in special cei de la uman la proba de istorie unde s-au luat cele mai mici note..dar nu am vazut pe nimeni sa inceapa sa intocmeasca atatea petitii pentru ca nu am fost ,ori noi stapani pe situatie si pe materia invatata, ori neatenti ,fie de la emotii ,fie din alte motive.. Acum revenind la subiect,am invatat individual dar am mers si la meditatii la lb.si literatura romana si niciunde nu am invatat de Morometii ca e roman psihologic doar pt ca are cateva influente! Nu mai spun de cei de la real care vor sa li se ia in considerare ca roman interbelic desi nu e ,pt ca ei dupa 4 ani de liceu nu pot face diferenta dintre perioada de dupa raboi si intre ele(sau nici nu stiu cand au avut loc razboaiele). Incercati acum sa va agatati de orice sa va fie punctat macar jumatate pt ca valoreaza mult subiectul intradevar. Dar ce exemplu ai dat tu mai sus in caracterizarea romanului, e adevarat asa am invatat si eu ,nu o sa va contrazica nimeni ,dar e ca si cum ai spune acum ca o persoana satena care are cateva suvițe blonde ,e de fapt blonda, daca ma intelegi. Asa si romanul are cateva chestii de factura psihologica in el,cred ca pe fiecare roman daca il iei in parte la puricat ai sa gasesti ceva psihologic la un moment dat,dar asta nu il face in intregime un roman psihologic care se bazeaza in intregime pe asta. Acum ,eu fac didactica pedagogica la facultate si va spun ca intr-un an s-a mai facut asa si s-a luat in considerare cum ati spus voi ,ca Morometii e psihologic nu pt ca aveti dreptate ci pt ca ,daca 50%+1 din elevii care au dat examenul , au scris asa, se considera a fi vina profesorului sau a altor parti exterioare(carti,internet etc) care v-au ajutat la invatat si nu a elevului. Ma rog aici e vb de mai multe lucruri "sensibile" in care nu am sa intru sa le dezbat.. Eu nu consider corect. Pariu ca din clasa voastra nu ati scris toti Morometii ceea ce inseamna ca altii au inteles cum trebuie. M-am plictisit sa vad parinti si elevi revoltati dupa ce 4 ani din viata,poate mai multi ,au trecut ca gasca prin apa prin scoala.
|
|
DEMISIA IOHANNIS ȘI JUDECATORI CCR
Cerem pedepsirea maxima si urgenta a criminalului Geantimir Sorin
NU taxa speciala dezvoltare urbana Sector 4
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Cerem ARESTAREA criminalului care a legat și târât cu mașina un animal nevinovat!
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Solicitare de intervenție urgentă pentru repatrierea cetățenei Republicii Moldova Rodica Vizitiu și a celor trei copii ai săi din Gaza
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
Suspendarea celor 9 judecatori ai CCR
Ilie Bolojan – președintele de care România are nevoie!
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Păstrați Centrul de Excelență pentru Copii și Tineret (Biblioteca Brașov)!
4206 Creat: 2025-05-13
Petiție pentru reintroducerea reducerii de 90 % la transportul feroviar pentru românii de pretutindeni
886 Creat: 2025-05-12
Cerem pedepsirea maxima si urgenta a criminalului Geantimir Sorin
60857 Creat: 2025-04-22
Revenire asupra deciziei de anulare a inscrierilor în aplicația informatică a Programului Rabla pentru Tractoare
402 Creat: 2025-05-12
Solicitare de intervenție urgentă pentru repatrierea cetățenei Republicii Moldova Rodica Vizitiu și a celor trei copii ai săi din Gaza
381 Creat: 2025-05-14
Scaunul Auto pentru Copii si Centura de Siguranta Salveaza Vieti!
12921 Creat: 2021-04-05
Redeschiderea zborurilor directe Elveția–Moldova (Basel/Zürich/Geneva ↔ Chișinău)
299 Creat: 2025-05-13
În sprijinul introducerii Religiei-Cristianism-Ortodocie ca disciplină obligatorie în școlile din Bulgaria.
11911 Creat: 2025-02-13
Cerem ARESTAREA criminalului care a legat și târât cu mașina un animal nevinovat!
27126 Creat: 2025-04-16
GRATIERE 2025
16266 Creat: 2025-02-03
Activitatea grădinițelor din orașul Ialoveni pe parcursul vacanței de vară
156 Creat: 2025-05-12
Vrem o rută aeriană directă Bilbao – Cluj-Napoca/Cluj-Napoca - Bilbao
111 Creat: 2025-05-12
Anularea cetateniei Române persoanelor din Republica Moldova
94 Creat: 2025-05-11
JOS CU ȚEPELE muncitorilor !
92 Creat: 2025-05-15
Apel pentru salvarea închisorii Piteşti
1709 Creat: 2022-10-08
AUTISMUL E O CONDITIE NU MOTIV DE A DESCALIFICA O PERSOANĂ
73 Creat: 2025-05-15
Pastrarea Verde a Canalului Matei Basarab- PETIȚIE PRIVIND CURĂȚAREA CANALULUI CC4 ȘI PROTEJAREA VEGETAȚIEI DIN OTOPENI
256 Creat: 2020-09-16
Vrem McDonald's In Turda!
943 Creat: 2025-05-04
Solicităm Primăriei Florești construirea unei platforme subterane de colectare a deșeurilor pe strada Șesul de sus nr 186
53 Creat: 2025-05-11
Dorim Aquapark in Noua cu zona descoperita si piscina acoperita, cu zona de terase, terenuri de sport pentru adolescenti si parcare.
580 Creat: 2024-06-28