Examen National

Anonim

/ #174 NU ESTE CORECT!

2016-06-29 11:01

Mie mi se pare gresit ca daca unii sunt atat de ipoctiti incat doar pentru ca gandirea lor (aparent inchisa) evident nu este acceptata , sa se dea vina pe minister/diagrama/etc. . Diagrama a fost corecta facuta , raspunsul era cat se poate de simplu . Nu era o mare problema de logica care sa puna batai de cap unor elevi care stiu atat de multe (si vreau sa zic ATAT de multe ) . E greu sa gandim ... intr-adevar . Dupa 8 ani de gimnaziu mi se pare trist ca unii nu pot deduce nici macar ca notele nu se termina la 8 (asta fiind cea mai simpla explicatie) . Daca cei cu raspunsul gresit primesc punctajul , unde e diferentierea? Asa vom ajunge ca viitorii liceeni sa fie copiii care au scris 8 si au luat locul celor care au scris 3. E un examen . E o lupta intelectuala menita sa faca diferenta . Mai bine va obisnuiti cu ideea ca nu aveti de ce sa primiti punctajul ! Este nedrept fata de cei care au gandit si au raspuns corect . Ei ar trebui sa primeasca un puctaj dublu daca este sa fim corecti , nu? Si cei cu 10 ce vor face ? Vor lua 10,50? Vreti sa furati locuri ! E ceva ce trebuie sa recunoasteti fata de voi insiva . Nu e vorba de nota , de rusine sau de dificultate . E vorba de faptul ca vreti sa intrati la un anumit liceu . Nu meritati 0.50 pentru ceva gresit . Nu meritati sa ruinati visele cuiva care a muncit doar pentru ca aveti limba lunga si ascutita si stiti sa abasati doua butoane ca sa faceti o petitie . A fost sansa voastra sa va afirmati si aparent nu a iesit bine . Nimeni inafara de voi nu e vinonat de asta . Dupa mine ... ar trebui sa va vedeti lungul nasului ... traim intr-o societate ,nu in jungla . Acceptati ca nu e corect si treceti peste . Asumati-va! Nu suntem noi , ceilalti , de vina pentru ce faceti voi . Acum se intampla asa . Peste 3 ani vom ajunge sa vedem cum se fac petitii pentru a se lua punctajul maxim la problemele de geometrie grele care "erau peste nivelul copiilor" . Se numeste diferentiere . Si daca nu v-ati prins , chiar e necesara !