„OPERAŢIUNEA FLUTURICA”


Musafir

/ #118

2015-12-28 20:54

E foarte de simplu de rezolvat aceasta problema dar probabil domnii de la drumuri nu vor ori nu au interese sa o rezolve. In primul rand cel putin 2 sensuri giratorii unul la intrare si altul la iesire din localitate si daca este posibil inca 2-3 in localitate la intersectii importante. Si sensuri giratorii "ca lumea" adica ca in occident nu cum au facut la intrarea in Rm. Sarat din plastice si care este atat de mic ca nu obliga soferii de pe soseau principala sa reduca viteza. Apoi inainte de fiecare trecere de pietoni traverse in relief incat sa-i oblige pe soferi sa reduca viteza la 30-40 km/h. Si ultima masura separarea sensurilor de mers cu placi de beton ( in localitate) in asa fel incat sa nu se poata trece de pe un sens de mers pe altul. Si eu sunt o persoana afectata de accidentele de pe acelasi E85. Acum ceva timp mi-a murit un prieten in comuna Oreavu care deasemenea este un foarte punct negru ( cu foarte multe victime) pe acest blestemat E85. Sper sa se faca macar acum in ceasul al 13 ceva pentru participanti la trafic de pe drumurile Romaniei. Pentru cei care vor protesta pentru aceste propuneri tin sa va anunt ca si eu sunt sofer si parcurg zilnic cel putin 300-400 km dar asa cum scrie pe pancartele din Romania (eu locuiesc in Spania de ceva timp) "VIATA ARE PRIORITATE"