Arcasii nu sunt braconieri!

musafir

/ #13

2015-03-03 22:58

Pina acum din ce am vazut eu braconieri au fost ori cei care vinau ca sa traiasca, aia oricum, cu arc, arme, capcane sau fara ele, vor vina incontinuare pentru ca trebuie sa traiasca si risca pentru asta, si am mai vazut prinsi cu vinat in masina (tot de la tv), politisti, fruntasi locali din diverse partide si altii care au full acess la armament, nu la arcuri cu care sa nu faca zgomot (cum se exprimase un distins parlamentar care banuesc ca a tras macar odata in viata lui cu arcul). Sincer nu cred ca aceasta petitie va fi solutionata favorabil pentru un motiv foarte clar: Teama si incompetenta sunt doi factori care guverneaza si vor guverna incontinuare. Toate legile care presupun o libertate pentru omul de rind sunt facute de fapt pentru infractori si politicieni. Propria noastra conducere ne trateaza ca pe niste iresponsabili, bolnavi psihic sau intfractori, o dovada cit sa poate de clara: cu un livret militar in buzunar nu poti sa iti achizitionezi o pusca cu aer comprimat fara sa treci prin toate umilintele in timp ce orce cetatean European (care are drepturi si sunt reale) peste 18 ani o poate face.