Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi


Musafir

/ #104

2014-09-17 14:18

Nu e normal din toate punctele de vedere sa permiti intr-o rezervatie naturala, intr-u ecosistem sensibil, deja maltratat de un turism needucat, constructia unei cladiri care sa atraga mai mult trafic de popor necopt la cap.
Izolarea este ultima aparare a monumentelor naturale in tara aceasta. Daca termenul de "prezervare" nu e respectat, trebuie implementat direct ceea ce se numeste "conservare". Am crescut in muntii acestia si am vazut cum incet-incet, ceea ce era odata un sanctuar de liniste a devenit, gratie coruptiei si trandaviei celor care trebuiau sa vegheze, un motiv nou de a compara vestimentatii intre ovinele si bovinele ce lasa in urma lor doar gunoaie si eroziune antropica. Nu vreau sa pierd cititorul printr-un vocabular prea greoi sau tehnic, dar sunt de meserie.
NIMIC din tot ce s-a intamplat in ultimii 10 ani, de la arhitectura implementata, preturile si serviciile oferite de cabanieri si alti mercenari din zona turismului local nu au avut niciodata ingrijorarea ca ceea ce intreprind ei e distructiv si nu nicidecum in interesul lor sau al copiilor lor.
Si mai sunt si eu, un om care in majoritatea timpului este captiv in capitala, e nevoit sa imi pun diapozitivul mental cu linistea si curatenia copilariei mele in timp ce ocolesc oameni care distrug (in mod foarte activ) potecile, Babele, Sfinxul si epuizeaza muntele de flori de colt.
Incepe sa imi para rau ca nu m-am facut jandarm montan. Eu imi faceam treaba. A trebuit sa le atrag eu atentia (de fiecare data) sa ia masuri cand gloatele se urcau care mai de care c@c#t cu mot pe Sfinx si Babe.
Intercalatiile de gresie si conglomerate din care sunt formate aceste monumente nu isi vor pastra forma.
Din fotografii deja este clar impactul pe care il au talpile, tocurile si monezile cu care in mod teimeinic este roasa si scrijelita gresia.
Revenind la subiectul preotilor alpini, NU.
Si nu voi singur niciodata zicand asta.