Petiţie pentru reintroducerea probei de latină la bacalaureat

Alege numele de user

/ #65 dezamagitor

2014-04-28 13:59

Eu nu cred ca este o alegere atat de buna. Sunt eleva in clasa a 11-a, la profil filologie si am aflat de curand de aceasta posibilitate. Colegii mei sunt ingroziti de idee. Noi deja am discutat si am inceput sa ne comandam carti si sa ne pregatim pentru o alta materie, iar acum aflam ca este posibil sa dam bacul obligatoriu la latina. Intr-o clasa de 30 de copii, doar unul singur este dornic si nu suntem singura clasa in aceasta situatie. Inafara clasei mele, mai sunt inca 3 clase care au aceeasi parere si asta doar in orasul meu...  Nu vreau sa deranjez pe nimeni cu parerea mea, dar daca cineva chiar isi doreste sa studieze latina, sa se duca la facultatea de litere sau sa se introduca latina optional. Daca doresc sa introduca latina obligatorie, atunci sa faca asta pentru cei ce intra la anul in clasa a 9-a pentru ca elevii sa stie inainte cu ce se confrunta. Din cauza acestor schimbari multi dintre noi avem de suferit, dar bineinteles ca opinia unor copii nu conteaza. Sunt de acord ca au suferit si generatiile trecute cand a fost scoasa aceasta materie si de aceea nu imi doresc sa trecem si noi prin asta. Astfel de schimbari nu ar trebui facute atat de brusc. Nu doresc sa supar pe nimeni si nu am incercat sa fiu rautacioasa, doar mi-am exprimat parerea.