Sustineti cinematografia romana!


Musafir

/ #16

2013-11-07 14:09

sunt unul dintre sustinatorii neconditionati ai industriei cinematografice romanesti, si consider ca aceasta are un potential imens si chiar daca nu sunt in totalitate de acord cu prevederile proiectului legii asa cum a fost redactat initial, din text fiind excluse totcmai acele prevederi menite sa transforme domeniul in industrie, nu pot accepta distrugerea in totalitate a cinematografiei romanesti.
ca avocat si presedinte al sindicatului cineastilor, dar si ca presedinte al consiliului sectorial de export audiovizual imi exprim solidaritatea cu demersul in cauza, chiar daca personal am o serie de observatii la textul initial. nu inteleg de ce producatorii de film nu apeleaza si la instrumentele de promovare asigurate prin consiliul national de export, respectiv participarea la targuri de film si misiuni economice in domeniul cinematografic. de exemplu, pentru anul 2014 am alocate fondurile, altele decat cele de la cnc, pentru realizarea unui pavilion nmational la targul de televiziune de la cannes din aprilie si pentru o misiune economic in timpul targului de televiziune de la miami din luna iulie, evenimente in cadrul caropra producatorii romani isi pot promova repet pe alti bani decat cei de la cnc produictiile, si sa-si caute parteneri.
pentru mai multe amanunte, avocat ionel udrescu telefon 0722 709777, sau 0767 147299