Solicităm Presedintelui sa ignore petitia pentru botez

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Solicităm Presedintelui sa ignore petitia pentru botez


Musafir

#51

2014-11-18 20:22

confesiunea religioasa este strict problema domniei sale !

Musafir

#52

2014-11-18 20:40

Inclinatiile religioase cat si cele sexuale nu se discuta,eu asa stiu,asa fac!
Ionut

#53 NU OBLIGAM PE NIMENI

2014-11-18 20:45

 Nu obligam pe nimeni la nimic. Ne exprimam doar o parere. Sau lucrul asta nu face parte din libertatea de expresie?!


Musafir

#54

2014-11-18 21:14

La o vârstă adultă, convertirea la o nouă confesiune este un act eminemente liber. Eventuala adeziune ar trebui să aibă loc în numele unor convingeri personale, care să rezulte în urma unui parcurs interior.
A veni acum să i se ceară noului Presedinte botezarea în BOR, ar însemna a-i sugera să se alinieze unei ideologii; preceptele statului de drept care despart apartenenţa religioasă de viaţa politică nu se mai pliază după vechile cutume regale, care prevedeau apropierea/contopirea monarhilor în Biserica Ortodoxă.
Mai mult, REbotezarea este un abuz: în 1982, diferitele Biserici Ortodoxe din lume alături de alte comunităti ecleziale, care făceau parte din Consiliul Ecumenic al Bisericilor, au semnat documentul BEM ("Botez, Euharistie, Minister/Slujire"), prin care recunosteau reciproc validitatea botezului dat în numele Sf.Treimi administrat de diferite confesiuni. În cazul convertirii la o altă confesiune, aderarea se face fără repetarea botezului. În ultimii ani, de când vântul suprematiei si a fundamentalismului a început să bată cu putere în BOR, s-au uitat aceste aspecte...
D-le presedinte Johannis, rămâneti ceea ce sunteti! Stiu că asa va fi si nu mă îndoiesc că ati putea lua vreodată de bună o astfel de propunere de rebotezare. Echidistanţa faţă de confesiunile religioase din România (în ultimii ani, clasa politică n-a prea înteles ce înseamnă asta!) si driblarea imixtiunilor Patriarhiei în deciziile de guvernământ va fi pentru noi un semn în plus de credibilitate a Dvs!

Musafir

#55 Re:

2014-11-18 21:23


Musafir

#56

2014-11-18 22:12

Dreptul libertatii de religie. Nu il vom incalca la fel cum ne-a fost incalcat dreptul fundamental din Constitutie : votul !

Musafir

#57 Cretin a putut fi ala care a inceput prima petitie pentru convertire !!!

2014-11-18 22:13

Cretin a putut fi ala care a inceput prima petitie pentru convertire !!!

Ramona-Elena

#58

2014-11-18 22:19

Constituția României ,  articolul 29,  alineatul (1): "Libertatea gândirii și a opiniilor,  precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale." 


Musafir

#59

2014-11-18 22:25

NU AM STAT 10H IN PLOAIE SA-L VOTEZ PE KLAUS CA ACUM DUPA PARERILE UNORA CARE NU AU CHIBZUINTA SA DEVINA EL ORTODOX, CEI MAI MARI HOTII SI CURVARI SUNT IN SANUL BISERICILOR. RELIGIA NU ARE NIMIC DE-A FACE CU STATUL, SI DACA EI NU VOR SA SE ROAGE PENTRU PRESEDINTE NE RUGAM NOI SA-L AJUTE DUMNEZEU SA fie inconjurat de oameni sinceri cu suflet mare si iubitori de patrie.
gigel

#60 gigel

2014-11-18 22:32

ai de p&la mea....ce oameni retardati.


Musafir

#61

2014-11-18 22:40

toti imbecilii fac petitii online din lipsa de ocupatie, cica legea pamantului, serios? de legea discriminarii a auzit individul asta?  stau si ma intreb daca iesea Monica Macovei sau Elena Udrea facea petitie online sa isi faca schimbare de se pt ca toti presedintii au fost barbati?  dar daca candidatul UDMR castiga alegerile? din punctul meu de vedere e cea mai mare tampenie pe care am citit-o pana acum


Musafir

#62

2014-11-18 23:08

Futuva in gura cu ortodoxismul. Vestry de gunoieeeee., NU vi destul citi bani luati de la guvern si Mai si mergeti last cersit jegosiiiilorrrrrrrr huoooooooooooooo

Musafir

#63

2014-11-19 00:03

biserica masii

Musafir

#64

2014-11-19 00:11

Cred ca cine a facut acea petitie, trebuie tinut sub observatie... psihiatrica!!! Este peste limita bunului simt... Cum sa ii ceri unei persoane, indiferent cine ar fi ea, sa isi schimbe religia? Si cu ce argumente "valide" vine... Aberant !!!!! Pana cand trebuie sa suportam indocrtrinarea religioasa? Am iesit de mult din dark ages... Oare unii inca nu stiu asta???

Musafir

#65

2014-11-19 01:24

Va rugam sa IGNORATI si cealalta petitie a unui idiot (cred ca acelasi) care va cere sa ''respectati traditia'' si sa va schimbati numele din Iohannis in Iohannescu LOL pentru ca asa s-au numit toti presedintii Romaniei. N-ar fi rau sa va CORECTATI numele din Iohannis in Johannis, asa cum neam de neamul dumneavoastra se numeste. Jesus Christ, de la Johannis-luteran la Iohannescu-ortodox, auzi! Puneti-i la munca pe idiotii astia, caci au prea mult timp liber!

Musafir

#66 Re:

2014-11-19 04:32

#2: -  

 Pertinent raspuns!


Musafir

#67

2014-11-19 06:50

EU ZIC SA RAMANA ASA CUM SA NASCUT,Romanii va iubesc. Vorba lui Lapusneanu: daca voi nu ma vreti, eu va vreau.


Musafir

#68

2014-11-19 07:04

E cea mai mare prostie posibila

Musafir

#69

2014-11-19 07:08

Uniti in rugaciune pentru harul Duhului Sfant,pentru harul discernamantului care vine de la Dumnezeu, Amin!
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, mijloceste pentru noi, fiii Tai! Amin!

Musafir

#70

2014-11-19 07:24

Nu pentru botez la BOR.

Musafir

#71

2014-11-19 07:24

O prostie tipic comunista...


Musafir

#72

2014-11-19 07:34

Nu este obligatoriu sa fii ortodox, pt a fii un cetatean roman onorabil. Nu religia sau etnia face diferenta.

Musafir

#73

2014-11-19 07:40

Ar fi o lipsa de respect pt presedinte sa-i ceri asa ceva...schimbarea religiei !

Musafir

#74

2014-11-19 08:42

În nici un caz, domnule președinte, să nu renunțați la religia dumneavoastră, nu avem nevoie de așa ceva. Rușine BOR pentru că după implicarea în campania electorală, acum au tupeul să vă ceară așa ceva! O să va binecuvântăm noi, alegătorii dumneavoastră...

Musafir

#75

2014-11-19 09:33

Fanaticii aia ortodocsi cu botezul in curand vor incepe sa se detoneze ca cei musulmani.