Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Quoted post

Florin

#233 Situatia explicata fara emotie!

2012-03-29 19:15

Este de ajuns sa mergem pe strada, sa vedem masinile din trafic, pentru a observa la ce s-a ajuns in urma eliberarii fara nicio noima a avizelor psihologice.
Acum avizele psihologice se elibereaza pe banda rulanta, fara nicio metodologie clara si fara limite, de catre oricine are o parafa si pe oricat.
Instructorii auto intermediaza avizele psihologice pe siguranta circulatiei, la ei ramane o mare parte din valoarea avizului, iar examinarea psihologica nu mai are niciun rost cand psihologul vede ca un instructor castiga cat el fara niciun efort. Avizele psihologice pentru port-arma sunt diferite de cele pe siguranta circulatiei prin pretul lor, mai mare ce este drept, cu o acoperire de fiecare data cu doua teste, sau daca vine de la o pila, cu cartea de identitate trimisa prin fax.
Valoarea muncii noastre este reprezentata de nenorocitul de pret, restul este istorie, facultate, laboratoare, examene, mastere, conferinte si atat.
Dupa ce se intoarce de la o conferinta in care toti lectorii vorbesc despre calitate, psihologul trebuie sa faca un dus rece sa se trezeasca pentru ca gustul amar al pretului conferintei merge de minune cu blau-blau-ul de rigoare. Se sterge pe fata si pe maini si intra in cabinetul lui, unde tocmai a inceput stampilarea si semnarea avizelor psihologice. Ce iures...ce minune...pentru ca psihologul are de munca, altfel ar muri de foame.
Oricine vine in cabinet este bine primit, primesti un telefon de la cineva care se programeaza si de-abia stepti sa primesti pretul, restul a ramas la conferinta. Acasa te asteapta copiii, cheltuielile, sau pur si simplu ratele noastre lunare la masina si casa.
De ce suntem in aceasta situatie? Simplu, pentru ca nu avem curaj sa spunem celor care fac ilegalitati sa se opreasca sau, mai simplu, sa chemam pe cei de la protectia consumatorului.
In realitate suntem lasi, vedem sau auzim de la prieteni ca policlinica x are nu stiu cate avize psihologice pe luna si nimeni nu spune nimic. Nu stie nimeni cine este in spatele acelei policlinici, cine finanteaza si se finanteaza.
Oamenii vechi in profesia de psiholog stiu acest adevar crunt si s-au saturat sa tot reclame, sau pur si simplu au imbatranit si nu le mai pasa. Altii au cateva contracte si nu vor sa strice mersul lucrurilor, chiar le convine asa.
Dupa cativa ani in care nu s-a reusit mai nimic pentru inlaturarea medicilor din psihologie, conducerea actuala a colegiului a gasit se pare o solutie ca policlinicile sa nu mai emita avize psihologice si de aici stiti toata povestea.
Faptul ca exista contestatari ai solutiei gasite nu este ceva nou, nu am auzit ca cineva in Romania sa nu se impotriveasca oricand si la orice. Insa cred ca aici, acum este ceva mai mult, cred ca sunt cel putin doua mari probleme:
1. Policlinicile mari nu pot sta cu mana in sac si actioneaza politic si economic, pentru abrogarea deciziei care avantajeaza psihologii si scot policlinicile practic de pe piata (pentru cei care nu stiu, daca mergi la posta si lucrezi la o policlinica nu ti se elibereaza timbre, deci nu mai poti elibera avize psihologice) si
2. Exista interese mari ale unora din conducere pentru a pune mana pe aceasta uriasa fabrica de bani - Copsi.
Nu trebuie sa fii cine stie ce destept ca sa intelegi ca o institutie care are bani pentru un sediu atat de mare poate fi jecmanita usor de cineva care se pricepe bine la comert.
Pana acum la Copsi noi am avut la conducere doar profesori, dl. Mitrofan si acum dl. Anitei, care nu sunt nici producatori de teste si nici oameni de afaceri, doar simpli formatori.
S-a ridicat insa o generatie de psihologi care nu mai sunt dispusi sa astepte deciziile unei institutii democratice si greoaie, care nu vor sa mai respecte reguli impuse de altii, ci vor sa castige bani, cat mai multi bani.
Situatia creata acum se datoreaza in mare masura acestor ambitii ale unor membri ai Copsi care nu au cum sa fie alesi din nou. O rasturnare de situatie le convine de minune, asa ca au trecut la atac.
Cel vizat este blandul domn Anitei, care mi-a fost profesor si e un om de bine.
Ceva ce trebuie sa retinem: niciodata in istorie astfel de lovituri nu au adus nimic bun celor multi.
Nimic nu este intamplator, nici faptul ca domnii protestatari vor sa il dea jos pe Anitei, sunt oameni cu greutate si cu multe interese, Miclea, Cracsner si David. Eu personal nu cred ca acest individ dubios Duvac are vreo sansa sa conduca ceva in viata lui, nu e vorba despre noroc ci pur si simplu de o limita a ratiunii umane, este totusi un circar.
Pana la urma domnul Anitei este cel care a facut cele mai multe lucruri pentru psihologi, iar acest lucru este de necontestat. Cat despre "drogatul ala de jurist" sau "Laurentiu" cred ca este o tinta foarte buna, oricum extrem de vulnerabil ca si situatie personala.






Raspunsuri

un anti-psiholog

#236 Re: Situatia explicata fara emotie!

2012-03-29 19:38:41

#233: Florin - Situatia explicata fara emotie!

mai, fratilor, eu nu-s psiholog da' imi place sa citesc comentarii la diverse.

tin sa va multumesc pe de o parte pt amuzamentul si circul oferit si pe de alta parte parte pt ca mi-ati intarit convingerea ca acesta profesie numita psihologie este apa de ploaie, practicata de niste persoane fara caracter si bun simt, obsedate de conspiratii si de bani, cu tulburari de personalitate.

am fost testat pt scoala auto, pe bune. si nu inteleg ce legatura au patratelele si cubuletele cu stilul meu de conducere.

am fost testat si la policlinica pt meseria mea si la fel nu pricep cine sunteti voi sa-mi dati teste cu cerculete si bifat de patratele la chestionare ca la urma din asta sa reiasa ca imi dati voi voie sa practic o meserie pt care am studiat ani de zile si am o diploma pt asta. timp pierdut inutil. bani cheltuiti doar pt beneficiul vostru. asta inseamna pt mine psihologia.

nu-mi dau cu parerea despre cei care fac terapie dar daca ar fi sa ma iau dupa cei care-si dau cu parerea prin reviste sau la tv, e clar...

sunteti niste inutili, dp meu dv. nu cred ca ceea ce faceti voi este stiinta. pun pariu ca nu exista nici o cercetare care sa sustina ca testarile voastre au vreo valoare reala decat tot pt voi.

sugerez sa va alegeti o meserie adevarata si utila societatii.

probabil ca au dreptate cei care sustin ca toata lupta de acum e pt putere. traim in romania, fratilor, so o data cu puterea vin si banutii ;)