Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Quoted post

OANA CIOBANU

#192 Re: Re: ...

2012-03-28 16:08

#191: eu, cel de aici, care munceste intr-un cabinet - Re: ...

Draga colega, banuiesc ca omiti sa iti reamintesti un mic amanunt - avocatii au taxe spre barou lunare minimum cat avem noi cotizatie pe an la Colegiu...dar aceasta este o alta poveste.

Legat de testimonialul tau....

Pai sa vedem...din tot ceea ce ai scris...nu aduci nici un argument viabil ca aceste timbre nu vor avea vreo valabilitate sau utilitate pe viitor...

Ma faci sa rad cu lista de revendicari din coada...pentru ca nu vor fi cursuri gratis si nici cotizatii mai ieftine si nicaieri nu scrie ca cei care au absolvit 4 ani sunt obligati la master. Daca vreo comisie de specialitate  ti-a facut acest lucru, te rog sa le faci sesizare la comisia de deontologie, nu e legal, dar cum la noi in colegiu totul este interpretabil...ii putem educa alegand sa le facem sesizari. Daca ne este frica, asta e altceva, dar sa stii ca se poate...

Timbrele nu sunt pentru noi chiar daca pe noi a cazut corvoada lor ci pentru ceilalti - institutii de stat, beneficiari optuzi etc

In psihologie, exista si povesti de succes dar prea putine pentru ca nu exista interes. Tu realizezi ca ceri de la cei care nu ti-au dat pana acum sa iti dea ce nu vor sa iti dea? Pe cine o sa alegeti? Tot pe cei din comisii? Crezi ca Anitei este problema sau niste timbre?

Tu realizezi ca primii care s-au opus au fost cei de care tu te plangi ca te obliga la mastere etc in conditiile in care nu este stipulat acest lucru, dar care profita ca noi nu avem pregatire juridica sau ca nu mergem cu normele si textul legii in dinti la interviurile de comisie?

concluzia este ca "DUSMANII ESTE MAI MULTI!" si nu neaparat acolo unde te uiti tu! Dusmanul este mult mai aproape! Comisiile sunt formate tocmai din cei care ar fi avut puterea sa reduca preturile la formari sau la conferinte pentru ca multi dintre ei le si conduc/coordoneaza...si ce au facut? S-au suparat ca nu au fost baati in seama...prioritatea lor este limitarea competentelor in functie de treapta de atestare nu sa iti usureze tie accesul in profesie. Trezeste-te, dusmanul este mult mai aproape decat crezi!

Raspunsuri


Musafir

#194 Re: Re: Re: ...

2012-03-28 19:01:33

#192: OANA CIOBANU - Re: Re: ...

sa inteleg ca tu esti de acord cu timbrele si cu tot ce inseamna CPR in momentul de fata?

nu are relevanta sa ne comparam cu avocatii, profesia lor are o vechime prea mare si castigurile lor mult-mult mai mari si culmea, ei chiar sunt necesari in ochii Ministerelor.

de ce nu ne compari cu colegiul medicilor ca si de acolo s-au inspirat ai nostri? sa vezi care e cotizatia lor si accesul lor la cursuri si conferinte cu reducere sau gratuite.

si nu m-am plans eu, daca erai atenta, eu am dat copy-paste la declaratiile altor persoane.

tu ce propuneri concrete, realiste, aplicabile ai avea pt imbunatatirea situatiei? cum vezi tu modul optim de organizare al profesiei noastre?

fa o lista si vino cu ea vineri la intalnirea de la copsi, spune-le in fata celor care nu cauta decat putere si bani ce crezi.

ne intereseaza planuri pe termen scurt si lung din care sa beneficiem cu totii, nu atacuri la persoana, nu gasirea tapilor ispasitori.

am ajuns la un impas, pt unii s-a umplut paharul, nu avem de munca si nu vorbesc doar despre testarile pt policlinici si firme ci despre cea mai importanta ramura a psihologiei: clinica, consiliere si psihoterapie. omul de rand are nevoie sa fie ascultat si ajutat sa-si depaseasca dificultatile dar nu-si permite sa dea din banii de mancare si intretinere la psiholog.

ultima decizie a lui anitei poate ca ar putea rezolva o mica parte din probleme dar nu e decat frectie la piciorul de lemn pt majoritatea cabinetelor individuale, un plasture cat timbrul pe o ditamai rana.

supararea vine de la faptul ca cpr nu ne ajuta pe planul promovarii si educarii in fata publicului larg, ca nu a reusit in cativa ani sa scoata o lege care sa ne dea de munca, sa ne fie decontate serviciile. am cotizat zeci de milioane pana acum si n-am primit decat dezamagire. timbrul e doar un pretext pt schimbari la nivelul intregului cpr.

ceva trebuie sa facem!!!