Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Quoted post

eu, cel de aici, care munceste intr-un cabinet

#191 Re: ...

2012-03-28 14:22

#190: BOGDAN ION - ...

Colegii vostri vad adevarul:
"Si o dovada a faptului ca aceasta decizie nu va shimba nimic : " O clinica privata care si acum lucreza ILEGAl nu va folosi timbrele nici acum din ce am aflat eu,parca nu stiu cum sa ma impart.Sunt de acord ca se lucreza aiurea ,dar se pare ca prin acesata dipozitie nu s-a ajuns acolo unde era nevoie,pentru ca o mare policlinica lucreaza si va lucra tot fara timbre.De CE????Pentru ca aceste avize date pentru medicina muncii nu IES din incinta Clinicii, ele fiind anexe la DOSARUL MEDICAL, care ramane in clinica.Spre firme, pleaca doar FISA DE MEDICINA MUNCII,semnata si parafat de Medicul de Medicina Muncii.In asemenea context,aceasta dispozitie nu functioneaza,pentru ca nu intereseaza pe nimeni de avizele psihologice pt ca nimeni nu le vede(ma refer la firmele care contracteaza servicii de medicina muncii)si nu are nevoie de ele ,ca si parte fizica,la controlul de la ITM lor li se cere Doar Fisa de medicina muncii.Asadar imi exprim DEZACORDUL pentru aceasta dispozitie,ea ingreuneaza tot situatia celor "mici"cu cabinete individuale iar POLICLINICILE lucrezaa si contracteaza servicii fara nici o lege.Poate ar trebui gasita o alta forma de a reglementa aceste evaluari. "

cei care sunt impotriva timbrelor, sunt practicieni si cunosc realitatea.

si ei vor schimbari si ei vor reglementarea exercitarii profesiei si ei vor sa fim respectati cu totii. nu sunt impotriva "reformelor" ci impotriva "reformelor decise unilateral, fara consultarea lor", impotriva unei solutii de suprafata care nu rezolva problema adevarata: un psiholog cu atestat poate f. usor sa elibereze un aviz timbrat FARA SA TESTEZE PERSOANA.

timbrul nu face minuni, nu indreapta coloana vertebrala, nu schimba un caracter viciat, nu creste pretul unei testari decat cu 1 leu, nu scade cotizatia, nici pretul cursurilor, nu elimina de pe piata colegii fara competente reale. e o cheltuiala mica dar consumatoare de timp: sa mergi la posta si sa stai la coada cu teancul de atestate, apoi sa explici factorului postal ce vrei, apoi cand lucrezi efectiv te apuci sa treci serii prin registre. unde mai este farmecul acestei profesii? am indoieli ca tu profesezi....

PENTRU CEI CARE INCA NU S-AU DECIS:

Cu ce sunt mai nobili avocatii ,notarii ,medicii decat noi?Cu faptul ca au spirit de casta si au stiut sa se organizeze.?
Chiar nu vreti ca profesia noastra sa aiba stima si respectul de care se bucura celelalte profesii liberale amintite?Nu v-ati saturat de dat bani la cursuri,credite,atestare,cotizatii in celalalt capat de tara?De ce n-am putea fi atestati la filiale zonale?De ce trebuie sa facem cursuri la Constanta si nu la Baia Mare de exemplu,pe sume rezonabile ,platite din cotizatii?De ce filialele n-au nicio putere?De ce avem colegi care se prostitueaza dand avize la gramada sau pe un blid de linte?De ce furam clientii colegilor parazitandu-i,inainte de a ne face un nume?De ce n-am avea o metodologie unitara pe cele 4 domenii aplicative,usor de cumparat,tot din banii de cotizatii?De ce numai acuma isi aminteste Colegiul de psihologii tineri?( asa de bine isi aminteste ca le ia in plus niste bani,cu timbrele si registrele.)De ce ,in era IT-ului nu se pot face raportari ale examenelor de pe muncii si transporturi,aparare si servicii pe un suport electronic procurat tot de Colegiu din atatia amar de bani luati de la noi toti?De ce colegii din clinica sa fie amenintati ca raman fara putinii clienti pentru ca acestia afla ca vor figura in registre si raportarI?

Cei din invatamant de ce nu va ganditi la colegii vostri din alte domenii? Cei din privat de ce n-aveti nicio opinie vizibila?Fiindca e greu de imbinat afacerea cu profesia?Cei din sanatate de ce nu sesizati abuzurile sefilor de policlinica?Cei din clinica de ce lasati sa fie atacata si interpretabila confidentialitatea?

Ce suntem noi? Oi de scris pe dealuri?Iobagi?

Sunt satula de impostura discretionara si de obedienta gretoasa.Cam asta este, cu mici exceptii relatia dintre Colegiu si membrii sai pana acum.Vreti sa continue,taceti,vreti sa inceteze, actionati.
Ulmeanu Lelia Camelia
‎1. Decontarea serviciilor de psihologie prin casa de asigurari. 2 Eliminarea timbrelor, deoarece suntem inregistrati in Registrul unic al Psihologilor din Romania, avem parafa si stampila pentru cabinete. 3 Promovarea profesiei de psiholog/psihoterapeut. 4 Taxa de membru si taxa de depunere a unui dosar sa fie in concordanta cu venitul unui psiholog din Romania ,..5 Eliminarea masterelor obligatorii pentru a promova pe o alta treapta de specialitate pentru persoanele care au terminat cu 4, respectiv 5 ani de studii. 6 Cel putin un curs de formare, pe fiecare specialitate in parte gratis!

Raspunsuri

OANA CIOBANU

#192 Re: Re: ...

2012-03-28 16:08:30

#191: eu, cel de aici, care munceste intr-un cabinet - Re: ...

Draga colega, banuiesc ca omiti sa iti reamintesti un mic amanunt - avocatii au taxe spre barou lunare minimum cat avem noi cotizatie pe an la Colegiu...dar aceasta este o alta poveste.

Legat de testimonialul tau....

Pai sa vedem...din tot ceea ce ai scris...nu aduci nici un argument viabil ca aceste timbre nu vor avea vreo valabilitate sau utilitate pe viitor...

Ma faci sa rad cu lista de revendicari din coada...pentru ca nu vor fi cursuri gratis si nici cotizatii mai ieftine si nicaieri nu scrie ca cei care au absolvit 4 ani sunt obligati la master. Daca vreo comisie de specialitate  ti-a facut acest lucru, te rog sa le faci sesizare la comisia de deontologie, nu e legal, dar cum la noi in colegiu totul este interpretabil...ii putem educa alegand sa le facem sesizari. Daca ne este frica, asta e altceva, dar sa stii ca se poate...

Timbrele nu sunt pentru noi chiar daca pe noi a cazut corvoada lor ci pentru ceilalti - institutii de stat, beneficiari optuzi etc

In psihologie, exista si povesti de succes dar prea putine pentru ca nu exista interes. Tu realizezi ca ceri de la cei care nu ti-au dat pana acum sa iti dea ce nu vor sa iti dea? Pe cine o sa alegeti? Tot pe cei din comisii? Crezi ca Anitei este problema sau niste timbre?

Tu realizezi ca primii care s-au opus au fost cei de care tu te plangi ca te obliga la mastere etc in conditiile in care nu este stipulat acest lucru, dar care profita ca noi nu avem pregatire juridica sau ca nu mergem cu normele si textul legii in dinti la interviurile de comisie?

concluzia este ca "DUSMANII ESTE MAI MULTI!" si nu neaparat acolo unde te uiti tu! Dusmanul este mult mai aproape! Comisiile sunt formate tocmai din cei care ar fi avut puterea sa reduca preturile la formari sau la conferinte pentru ca multi dintre ei le si conduc/coordoneaza...si ce au facut? S-au suparat ca nu au fost baati in seama...prioritatea lor este limitarea competentelor in functie de treapta de atestare nu sa iti usureze tie accesul in profesie. Trezeste-te, dusmanul este mult mai aproape decat crezi!